Mobilizacija – valstybės persitvarkymas ir išteklių sutelkimas pasirengiant šalies gynybai ir vykdant gyvybiškai svarbias funkcijas ar tarptautinius įsipareigojimus. Taip pat karo prievolininkų šaukimas į privalomąją karo tarnybą. Per mobilizaciją ginkluotosios pajėgos, šalies ūkis ir valstybinės institucijos pertvarkomos į karo padėtį.
Mobilizacijos metu galimas priverstinis negrąžintinas turto paėmimas – privačių transporto priemonių (automobilių, laivų ir kt.), taip pat kito turto paėmimas panaudojimui karo reikalams.
Mobilizacija gali būti trijų lygių: visuotinė − ypatingų priemonių sistema pertvarkant valstybės išteklius į karo padėtį. Dalinė – aprėpia dalį valstybinio valdymo, savivaldybių ir ūkio sistemos, ribotą karinių dalinių ir civilinės saugos darinių bei ginkluotųjų pajėgų rezervo dalį. Slaptoji − vienas iš būdų, kai prisidengiama pratybomis, manevrais ar kitkuo siekiant garantuoti mobilizacijos rengimo ir vykdymo slaptumą. Dar yra ūkio mobilizacija − sudedamoji bendrosios šalies mobilizacijos dalis.