Rudenį lietuviai dairosi ir į žuvies vitrinas – vieną mėnesį jos nuperka kelis šimtus tonų

2024 m. lapkričio 12 d. 09:00
Receptas
Rudenį, atvėsus orams, ir uždarius grilinimo sezoną, lietuviai parduotuvių lentynose ieško ne tik mėsos, bet ir šviežios žuvies ar jos gaminių. Nors žuvies, palyginti su mėsa, „Norfos“ prekybos tinklo parduotuvėse kol kas nuperkama gerokai mažiau, tendencijos ir pirkėjų įpročiai pamažu keičiasi. Tam įtakos turi ir nuolat augantis kokybiškos šviežios žuvies bei jos gaminių pasirinkimas. Prekybos tinklas „Norfa“ žuvies asortimentą vis pildo arba atnaujina, o į parduotuves atkeliauja tik ypač aukštos kokybės žuvis.
Daugiau nuotraukų (2)
Atkeliauja iš skirtingų šalių
Kaip pasakojo „Rivonos“ Kėdainių kulinarijos ir žuvies cecho gamybos vadovas Antanas Šiuša, „Norfos“ prekybos tinklo parduotuvėse labai populiari rūkyta produkcija, tačiau nuolat auga ir šviežios žuvies pardavimai.
Žuvis į padalinį Kėdainiuose atkeliauja iš įžuvintų tvenkinių, šviežias, Kuršių mariose sugautas žuvis, pristato žvejai, dorados atvežamos iš Turkijos – valstybės, kuri nuo seno garsėja šių žuvų auginimu komercijai, lašišos – iš Norvegijos. Skumbrės, silkės, jūrinės lydekos, jūriniai ešeriai į Lietuvą atvežami užšaldyti, tačiau ypač daug dėmesio skiriama atšildymo procesui, lemiančiam žuvies skonio savybes.
Dar prieš kelerius metus įmonė investavo į modernią atšildymo įrangą, kad žuvis būtų atitirpinta tolygiai, nepasikeistų vidinė jos struktūra, žuvis neprarastų kokybės ir svorio.
Dar viena žuvies padalinio atsakomybė – paskirstyti šviežias žuvis po parduotuves tokiais kiekiais, kad jos būtų parduotos šviežios ir neužsigulėtų lentynose, taigi, pirkėjai gali būti tikri, jog į jų krepšelius keliauja tik šviežia, aukštos kokybės žuvis, taip pat rūkyti žuvies gaminiai.
Pasak A.Šiušos, daugiausia lietuviai nuperka lašišos, skumbrės, silkės, taip pat – jūros lydekų ir jūros ešerių. Ledo vitrinose pirkėjai gali rasti ir krevečių, ir brangesnių žuvų, pavyzdžiui, vilkžuvių, stauridžių ir pan. „Nuolat eksperimentuojame, stebime, kurias žuvis renkasi mūsų pirkėjai – tokias ir rasite mūsų parduotuvių vitrinose“, – paaiškino „Rivonos“ Kėdainių kulinarijos ir žuvies cecho gamybos vadovas.
Žuvis – dar vertingesnė
Nors prekybos tinklo parduotuvėse daugiausia parduodama šviežių žuvų, antroje vietoje – sūdytos silkės, trečioje – rūkytos skumbrės. Taip pat – populiarios rūkytos jūros lydekos ir ešeriai.
Įmonėje šiuo metu diegiama nauja moderni rūkykla. Anksčiau žuvis buvo rūkomos trijose nedidelėse rūkyklose – vienoje tilpdavo apie 100 kilogramų žuvies. Naujoje rūkykloje bus rūkoma maždaug šešis kartus daugiau žuvies.
Švelnus dūmas bus išgaunamas nebe iš alksnio skiedrų, bet iš svylančio buko medžio brūso, kuris svilinamas kur kas žemesnėje temperatūroje, todėl tokiu būdu rūkoma žuvis gaus dar mažiau degimo produktų – šlakų, bus dar sveikesnė ir skanesnė. Tai bus uždaro ciklo rūkykla, tad į aplinką jų taip pat nebepateks.
Vienas svarbiausių naujosios technologijos privalumų – žemesnėje, nei anksčiau, temperatūroje išrūkytos žuvies nebereikės 5–7 valandas vėsinti, kol ją galima sufasuoti. Vėsinimui specialioje kameroje užteks vienos valandos, todėl produkcija dar greičiau pateks pas savo pirkėją.
Metodo, kuomet žuvis „rūkoma“ mirkant ją dūmo skonio ir kvapo tirpale, Žuvies padalinio specialistai niekada net nesvarstė, todėl šiandien „Norfos“ pirkėjai gali būti tikri, jog karšto ir šalto rūkymo skumbrės, jūros ešeriai, lydekos, vilkžuvės, silkės ir kitos žuvys yra paruošiamos natūraliu būdu – yra aukštos kokybės ir maistinės vertės. Karšto rūkymo žuvis, priklausomai nuo rūšies, rūkoma apie 2–4 val., o šalto – 6–9 val.
„Žuvies pardavimai mūsų prekybos tinkle nuolat auga. Prieš dešimtmetį įprastą mėnesį jos buvo parduodama 70–80 tonų, dabar – apie 130–140 tonų žuvies. Tiesa, rūkyti žuvis pradėta prieš 8 metus, o per mėnesį išrūkoma 30–40 tonų produkcijos. Lapkritį ar gruodį per mėnesį parduodama 200–300 tonų rūkytos ir šviežios žuvies“, – apibendrino pašnekovas.
Šviežia, atvėsinta žuvis nėra pigi, tačiau mitybos racione tai – vienas būtinųjų produktų. Pavyzdžiui, baltosios žuvys – dorados, menkės, ešeriai – lengvai virškinamos, neapsunkina skrandžio. Dorada yra švelni ir sultinga žuvis, turinti mažai riebalų ir daug baltymų. Ją rekomenduojama ruošti keptuvėje, ant grotelių ar orkaitėje. Ši žuvis puikiai dera su kalendra, česnaku, citrina, šafranu, petražolėmis, česnaku.
Pagrindinis riebios žuvies privalumas – polinesočiųjų riebalų rūgščių, ypač Omega-3, gausa. Šios rūgštys mažina širdies bei kraujagyslių sistemos ligų riziką, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Žuvyje yra mineralinių medžiagų, daug fosforo, kalcio, įvairių riebaluose tirpių vitaminų. Biologiškai tai – labai vertingas maistas.
Druskoje kepta dorada
Jums prireiks:
  • kuo didesnės skrostos dorados
  • 2 kg druskos
Kaip paruošti?
Į didelį dubenį supilkite druską, įpilkite maždaug pusę stiklinės vandens ir išmaišykite. Ant kepimo skardos supilkite trečdalį druskos (gausite maždaug 2 cm storio sluoksnį), ant jos paguldykite išvalytą doradą. Likusia druska apipilkite žuvį (vėl maždaug 2 cm storio sluoksniu) – ji turėtų būti visiškai padengta druska.
Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių temperatūros, žuvį kepkite maždaug 30–40 minučių. Išėmę iš orkaitės, leiskite žuviai atvėsti maždaug 10 minučių. Po to peilio kraštu nuo žuvies pašalinkite druską ir išimkite dorados mėsą.
Iškeptą žuvį galite paskaninti citrinos ir česnako padažu ar patiekti su mėgstamomis kruopomis, bulvėmis ar šviežių daržovių salotomis. Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.