Jų priesaikas priims Konstitucinio Teismo (KT) pirmininkas Gintaras Goda. Paskutinis priesaikos žodžius ištars ir vos prieš pusmetį paties KT sulaužius Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją pripažintas Remigijus Žemaitaitis.
Susidarys kuriozinė situacija, kai pats G.Goda konstatavo R.Žemaitaičio nuodėmes, o dabar pats ir turės priimti jo priesaiką.
Ar KT pirmininkas gali atsukti nugarą R.Žemaitaičiui ir nepriimti jo priesaikos? Kaip į šią ceremoniją ketina reaguoti į opoziciją nueinantys valdantieji?
KT pirmininko rankos – surištos
Konstitucinis Teismas šių metų balandį konstatavo, kad tuometis Seimo narys R.Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją.
„Lietuvos Respublikos Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio veiksmai (...) prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Šiais veiksmais Lietuvos Respublikos Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sulaužė priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Lietuvos Respublikos Konstituciją“, – teigiama KT išvadoje, kurią pagarsino KT pirmininkas G.Goda.
Po KT nutarimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, taip išvengdamas dešimties metų draudimo kandidatuoti Seimo ar prezidento rinkimuose. Dėl to rudenį vėl dalyvavo rinkimuose į parlamentą ir vėl buvo išrinktas.
Jau ketvirtadienį G.Goda atvyks į Seimą, kur priims 141 parlamentaro priesaiką. Paskutinis prie jo žengs R.Žemaitaitis.
Kaip Lrytas informavo KT pirmininko atstovė Giedrė Maksimaitytė, G.Goda privalės priimti „Nemuno aušros“ lyderio priesaiką.
„Atsakydami į Jūsų klausimus informuojame, kad Konstitucinio Teismo pirmininko pareiga priimti išrinktojo Seimo nario priesaiką įstatymų nustatyta tvarka. Apkaltos Seimo nariui procesą užbaigia balsavimas Seime, po Konstitucinio Teismo išvados.
Tokiu atveju apkaltos būdu iš Seimo pašalintam Seimo nariui galioja teisinės pasekmės. Jis gali užimti Konstitucijoje nurodytas pareigas, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu, kai nuo Seimo sprendimo, kuriuo panaikintas jo Seimo nario mandatas, yra praėję ne mažiau kaip dešimt metų.
Šiuo atveju prieš balsavimą iš Seimo pasitraukęs asmuo turi teisę dalyvauti rinkimuose ir, juose laimėjęs Seimo nario mandatą, duoti Seimo nario priesaiką“, – portalui Lrytas komentavo KT pirmininko atstovė.
Jos žodžius patvirtino ir buvęs KT pirmininkas, europarlamentaras Dainius Žalimas. Jo teigimu, R.Žemaitaičio priesaikos ceremonija turės nesiskirti nuo kitų parlamentarų.
„O kad visuomenėje visada bus abejonės dėl tokio asmens patikimumo, kiek jis vykdys priesaiką ir laikysis Konstitucijos, yra natūralu. Deja, toks netobulas mūsų reguliavimas. Būtų daug geriau, jei pats KT galėtų atimti mandatą ir Seimas netartų jokio galutinio žodžio. Dabar yra langas, per kurį galima pabėgti“, – Lrytas kalbėjo D.Žalimas.
Jis sakė neprisimenantis jokio panašaus atvejo. Ar pačiam, jei vis dar būtų KT pirmininkas, būtų sudėtinga priimti R.Žemaitaičio priesaiką?
„Taip, bet jeigu jis formaliai atliktų visas procedūras, deramai ištartų priesaikos žodžius ir pasirašytų priesaiką, nebūtų formalių priežasčių priesaikos nepriimti“, – pripažino politikas.
Svarsto išeiti iš salės
Jei KT pirmininko rankos surištos, į opoziciją nueinančių valdančiųjų – laisvos kaip niekada. Konservatoriai ir liberalai tariasi, ar nereikėtų R.Žemaitaičio priesaikos metu pakilti ir visiems palikti Seimo posėdžių salės, nes „Nemuno aušros“ lyderis užbaigs priesaikos ceremoniją.
„Aš tiesiog išeisiu iš salės, nes aš nemanau, kad žmogus, sulaužęs priesaiką, gali vėl prisiekti. Tai, kad teisiškai valstybėje vienas ar kitas dalykas nėra apribotas nuo šmikių, kurie sulaužė priesaiką, jog jie gali vėl prisiekti, nereiškia, kad jis gali tai daryti. Tai yra pasityčiojimas iš įstatymo viršenybės ir iš Lietuvos Respublikos. Dėl to tuo metu aš nebūsiu salėje“, – Lrytas nurodė M.Maldeikis.
Jis pabrėžė, kad tai yra asmeninė jo pozicija, kaip elgsis visa frakcija, kol kas neaišku.
Frakcijoje dėl savo veiksmų R.Žemaitaičio priesaikos metu diskutuoja ir Liberalų sąjūdis.
„Kadangi matome, kad keletą mėnesių prieš tai būtent Konstitucinis Teismas yra pasisakęs, kad asmuo yra sulaužęs Seimo nario priesaiką ir pažeidęs Konstituciją, su kolegomis mes svarstome įvairiausias galimybes. Viena jų – kai tas asmuo duos priesaiką, tiesiog išeiti iš posėdžių salės“, – Lrytas sakė Andrius Bagdonas.
Be kita ko, trečiadienį pranešta, kad prokuroras prašo teismo įpareigoti generalinę prokurorę Nidą Grunskienę kreiptis į Seimą dėl antisemitinių pasisakymų teisiamo „Nemuno aušros“ lyderio R.Žemaitaičio teisinės neliečiamybės panaikinimo.
Prokuroras šį prašymą pateikė per Vilniaus apygardos teismo posėdį trečiadienį, atsižvelgdamas į tai, kad ketvirtadienį į Seimą išrinktas R.Žemaitaitis prisieks ir įgis teisinę neliečiamybę.
„Prisiekus Lietuvai, įgijus imunitetą, nuo to momento bylos nagrinėjimas teisme bus negalimas, jei Seimas neduos leidimo patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Teismo prašau pavesti generalinei prokurorei kreiptis į Seimą dėl Seimo sutikimo leisti patraukti Seimo nariu tapsiantį Žemaitaitį“, – teisme kalbėjo prokuroras Justas Laucius.
Vilniaus apygardos teismas nutartį dėl šio prašymo skelbs pirmadienį. Kaltinamasis R.Žemaitaitis šiam prašymui neprieštaravo.
Po posėdžio politikas žurnalistams dar kartą patvirtino, kad teisinės neliečiamybės atsisakys pats.