J.Steponavičiūtė visavalgė, tad dažnai gamina mėsos patiekalus, daržovių troškinius, salotas ar desertus. Modeliui svarbu ir patiekalų grožis, todėl jie – dar ir spalvingi.
Tinklaraščio „Kitchen Julie“ autorė J.Steponavičiūtė – daržovių patiekalų mėgėja, tačiau žinoma manekenė nėra vegetarė arba veganė. Julija dažnai valgo paukštieną ar jautieną, tačiau ją patiekia su daržovėmis, kuriose daug ląstelienos ir naudingųjų medžiagų.
Sveikai besimaitinanti manekenė žino kelias taisykles, kaip ir kokius produktus derinti, kad organizmas pasisavintų kuo daugiau vitaminų, mikroelementų. Nors ji dažnai vartoja augalinį pieną, neabejoja ir karvių pieno – kalcio šaltinio – nauda.
Tačiau Julija įsitikinusi: pieno produktus sveikiau vartoti vienus, nei naudoti ruošiant maistą. Nors karštą dieną gaivina šaltibarščiai, vis dėlto virškinimo traktas iš burokėlių nepasisavins geležies, mat sutrukdys kalcio turintis kefyras.
Bet yra patiekalų, kurių gamybos procesas netrukdo pasisavinti itin moters organizmui reikalingos geležies. Vieną jų ir pateikė J.Steponavičiūtė. Tai – raudonųjų lęšių ir špinatų troškinys.
Lęšiai ir špinatai – geležies šaltinis, bet norint, kad virškinimo sistema šį mikroelementą pasisavintų, būtinas vitaminas C, todėl troškiniui naudojami ir pomidorai. Šios daržovės vitamino C turi nemažai.
J.Steponavičiūtei patiekalų ruošimas – ne vien matematiška produktų dėlionė, kurioje turi būti tik tarpusavyje derančios naudingos medžiagos. Modelis mėgsta gardų maistą, kuris patrauktų akį dar ir spalvingumu.
„Mano mityba – labai įvairi. Receptais tinklaraštyje noriu atspindėti tikrąjį savo valgiaraštį“, – patikino nuo 15 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Europoje modeliu dirbanti, o pernai į Vilnių gyventi sugrįžusi J.Steponavičiūtė.
„Kitchen Julie“ receptai pateikiami anglų kalba, tad tinklaraštį seka nemažai užsieniečių. Be abejo, receptų ieško ir Julijos kolegės – juk manekenės irgi mėgsta gaminti skanius patiekalus.
Lėkštėje įvairovę mėgstančiai J.Steponavičiūtei labai patinka keletas produktų – avokadai, bananai, kiaušiniai, sėklos. Jų visada yra modelio namuose, tad šeimininkė pasistiprinti gali bet kada.
Nors modelio darbas ir virtuvė – priešingybės, J.Steponavičiūtė prieš trejus metus, kai pradėjo rašyti kulinarinį tinklaraštį, šį mitą paneigė. „Man patinka gaminti maistą, ruošti patiekalų fotosesiją ir fotografuoti. Man svarbu maisto kokybė, estetinė jo išvaizda ir pagarba maistui“, – tvirtino Julija, daugiau nepažįstanti modelių tinklaraštininkų.
Manekenė tinklaraštį kūrė ne tam, kad parodytų, ką ji valgo ir kaip gamina. Ji nori dalintis receptais su kulinarijos mėgėjais ir parodyti, kad nėra taip sunku ruošti įvairų ir spalvingą maistą. Patiekalams gaminti, jos įsitikinimu, nereikia labai daug laiko ir didelių pastangų. Todėl Julija neabejoja – ruošti valgį gali kiekvienas. Bet ar šiam pomėgiui nereikia kūrybinės gyslelės, įgūdžių, netgi polėkio?
Jai pavyko tiksliai aprašyti receptus, kad kiekvienam, kuris perskaitys, taptų aišku, kaip gaminti. Todėl tikrai nėra abejonių, kad „Kitchen Julie“ patiekalai kam nors gali nepavykti. Nebent tiems, kurie nemoka įsijungti viryklės.
„Niekas manęs specialiai nemokė ruošti valgio ir nesakė: „Julija, išmok nors kiaušinį iškepti.“ Kadangi aš augau be mamos, kurios netekau, kai buvau mažytė, tėtis buvo tas žmogus, kuris ruošdavo įvairius ir neįprastus patiekalus. Jis atveždavo keistesnių produktų, todėl nuo vaikystės pamėgau ožkų sūrį ir alyvuoges, o to vaikai dažnai nevalgo.
Mano močiutė labai skaniai gamina, nors tą patį apie savo močiutes galėtų pasakyti kiekvienas. Tačiau aš pati labai norėjau išmokti gaminti valgį, mane tai traukė nuo vaikystės“, – pasakojo J.Steponavičiūtė, kurios tėvas dirba gydytoju.
Pradėjusi paauglystėje dirbti modeliu ir keliauti po mados sostines Julija galėjo savimi pasirūpinti – buvo pramokusi ruošti maistą. Ji žinojo, kad užsienyje niekas nepagamins jai valgio, todėl pati jį ruošė arba valgydavo restoranuose.
Bet ir vienu, ir kitu atveju Julija pasisėmė kulinarinio įkvėpimo ir išmoko nemažai naujo.
„Maisto gamybos patirtis nuolat plečiasi“, – įsitikino J.Steponavičiūtė, šiuo metu virtuvėje idėjų pasisemianti iš draugo fotografo Roko Darulio.
Tarp mėgstamiausių Julijos patiekalų – bananiniai blyneliai, kuriuos kepti išmoko iš mylimojo. Pora juos labai mėgsta, o receptas sulaukė ir nemažo tinklaraščio sekėjų dėmesio. „Juos labai paprasta pagaminti“, – užsiminė manekenė. Norėdama patobulinti receptą ir pagardinti patiekalą ji į tešlą įmaišo grikių miltų.
Kasdieniame Julijos valgiaraštyje būna ne tik bananinių blynelių, bet ir sriubos, azijietiškų troškinių. Ji valgo net didžkukulius, tačiau nelabai dažnai. Skaniausi – močiutės virti.
Ar J.Steponavičiūtei svarbu, kiek laiko ji sugaiš virtuvėje?
Šiokiadieniais ji nenori daug laiko praleisti prie viryklės, nes turi kitokios veiklos.
„Jeigu dieną nevalgau mieste, namuose būnu pasiruošusi kai kurių produktų – išsivirusi įvairių kruopų, kad sugrįžusi greitai ką nors pagaminčiau.
Jeigu valgau vegetariškai, lieka tik išsikepti daržovių.
Jei valgau paukštieną, kur kas greičiau pagaminsiu patiekalą, jeigu garnyras bus paruoštas“, – apie laiko taupymą virtuvėje pasakojo J.Steponavičiūtė.
Bet savaitgaliais manekenė maistui ruošti skiria valandą ar dvi – tuomet valgio gaminimas jai prilygsta savotiškai meditacijai. Tiek laiko ji skiria, jeigu dar ir fotografuoja patiekalus savo tinklaraščiui.
„Nuotrauka neatsiranda per kelias minutes – visas gamybos procesas užtrunka kelias valandas“, – su tinklaraščio kūrimo virtuve supažindino J.Steponavičiūtė.
Rašydama tinklaraštį manekenė save moko kasdien įtraukti į valgiaraštį kuo įvairesnių produktų, kad maistas nebūtų vienodas. Jeigu jis būtų vienodas, Julija baimintųsi, kad organizmas negaus kokių nors mineralų ar vitaminų.
„Ne visuomet pavyksta laikytis tos taisyklės, bet kai sau tai primenu, žiūrėk, parduotuvėje jau pagriebiu kokią nors daržovę, kurios nevalgiau porą savaičių“, – smagiai nusiteikusi apie visavertę mitybą pasakojo manekenė.
Kokių produktų įprastai yra Julijos šaldytuve? Jų – nemažai, bet ne kiekvienas žinotų, kaip juos panaudoti. „Šiandien šaldytuve yra avižų pieno, kiaušinių, jautienos išpjovos, kelių rūšių sūrio, sojų varškės (tofu), avokadų, salotų, skirtingų daržovių, braškių, šilauogių“, – šypsodamasi vardijo lieknas kūno linijas be vargo išlaikantis modelis.
Vakarienei Julija ketino ruošti parą sausai marinuotos jautienos išpjovą – iš pradžių apkepti gerai įkaitintoje keptuvėje, kol susidarys plutelė, po to pašauti į orkaitę ir žemoje temperatūroje kepti pusvalandį.
Mėsą manekenė planavo patiekti su orkaitėje keptomis daržovėmis.
Tačiau Julijai tiktų plačiai žinomas posakis – ji galėtų paruošti valgį ir iš kirvio. Pasitaiko dienų, kai manekenė neužsuka į parduotuvę, bet virtuvės spintelėse ji rastų makaronų, kruopų.
„Kai pamatau, ką turiu, pabandau gaminti – ir vis tiek kas nors gardaus pavyksta“, – juokdamasi tikino pašnekovė.
Nors tą dieną Julijos šaldytuve buvo avižų pieno, visavalgiams šis produktas menkai pažįstamas. Kur tinklaraštininkė jį naudoja? Veganišku avižų pienu Julija pagardina vaisių ir uogų kokteilius, jo pila į verdamą avižų košę.
Manekenė geria mažai kavos, o jei geria, tai tiktai su augaliniu pienu. Visos J.Steponavičiūtės mitybos ir lieknos figūros paslaptys atskleistos jos tinklaraštyje „Kitchen Julie“. Kartu sugriauti mitai, kad modeliai turi laikytis dietų.
Raudonųjų lęšių ir špinatų troškinys
Ankštiniai augalai – baltymų ir skaidulų šaltinis, naudingas virškinamajam traktui. Tačiau juose nėra visų aminorūgščių, todėl lęšius patartina ruošti su sveikais grūdais – patiekti su basmati ar laukiniais ryžiais. Lęšiai turi daug geležies, bet organizmas ją geriau pasisavina su vitaminu C. Troškinio recepte ne veltui naudojami pomidorai, kurių sudėtyje yra vitamino C.
4 porcijoms reikės:
200 g raudonųjų lęšių (nevirtų),
70 g šviežių špinatų lapų,
200 ml kokosų pieno,
skardinės (400 g) luptų nesmulkintų pomidorų savo sultyse,
nedidelio svogūno,
2 vidutinio dydžio česnako skiltelių,
nedidelio gabalėlio imbierų šaknies (3 cm x 3 cm),
1/4 arbatinio šaukštelio ciberžolių,
nemenko žiupsnio maltų kalendrų sėklų,
nemenko žiupsnio Kajeno (aitriųjų) paprikų,
šaukšto kokosų aliejaus,
3/4 stiklinės vandens (190 ml),
druskos pagal skonį.
Smulkiai supjaustykite svogūną, smulkiai sutarkuokite imbierą bei česnaką. Išmeskite po tarkavimo likusius imbiero siūlelius.
Įkaitinkite kokosų aliejų gilioje keptuvėje arba puode storu dugnu, dėkite svogūną, česnaką bei imbierą ir kepinkite ant nedidelės ugnies, kol svogūnas suminkštės ir taps šiek tiek permatomas. Tuomet suberkite prieskonius.
Pakepinkite dar minutę ir supilkite kokosų pieną, luptus pomidorus savo sultyse, vandenį ir lęšius.
Gerai sumaišykite ir puodą uždengę dangčiu ant mažos ugnies virkite apie 20–25 minutes arba kol lęšiai taps visiškai minkšti. Nepalikite puodo be priežiūros, retkarčiais pamaišykite, kad neprisviltų.
Pasūdykite. Pabaigoje įmaišykite špinatus ir troškinkite dar kelias minutes, kol suminkštės. Patiekite su basmati ir laukiniais ryžiais.