Juodi ledai. Tai – bene vienintelė šios vasaros naujiena per karščius. Todėl per iškylą Ozo parke prie ledų vagonėlio nutįso ilga smaližių eilė.
Dauguma į iškylą atėjusių vilniečių iš namų neatsinešė net užkandžių, prisipažinę, kad po darbo dienos biure išsitiesti ant žolės – vienintelis malonumas.
Greitai paruošiami šaltibarščiai ar vaisiai su jogurtu – tokia jų laukė vakarienė. „Kai tokie orai, tikrai nekyla noro valandą praleisti virtuvėje“, – Kristupas išsakė ne vieno nuomonę.
Prisiminė senelės žodžius
Vis dėlto ne visi Ozo parke pietums ar vakarienei srebia tik šaltibarščius. Štai Ingė gamina patiekalą, kurį galima vadinti ir šaltsriube, ir gėrimu.
„Prisiminiau, kaip senelė pasakojo, kad karštą dieną grįžusi iš lauko, kur grėbė šieną saulei svilinant, gaivindavosi patiekalu, kurio pavadinimą užmiršau. Jis būdavo labai paprastas: šulinio vanduo, cukrus ir duonos gabalėliai, kurie galėjo būti ir padžiūvę“, – pasakojo Ingė.
Kad vanduo būtų tikrai šaltas, vilnietė jo indą rytais eidama į darbą palieka šaldytuve. Grįžus vakare vanduo būna atšalęs.
Ingė tokį patiekalą gamina jau trejus metus. Ji apgailestavo, kad senelės nespėjo dar kartą paklausti jo pavadinimo.
Įpjausto česnako skiltelę
Vilmos ir Artūro šeima gamina šaltibarščius, tik jie kitokie.
„Kefyras, krapai ir agurkai tie patys, tik mes įpjaustome česnako skiltelę, įberiame pipirų. Šaltibarščiai išeina aštrūs“, – pasakojo Artūras.
Šeima nemėgsta burokėlių, tad šaltibarščiai būna ne rožinės, o baltos spalvos.
Šaltibarščių su česnakais receptas – Vilmos senelio, kuris turėjo totoriško kraujo.
Vilma per karščius rytais mėgaujasi šaltos kavos puodeliu: „Pagalvojusi, kokia diena laukia, karšto gėrimo tikrai nenoriu. Gerai, kad darbe galima šaltų sulčių stiklinę išgerti.“
Maistą gamina paprastai
„Troškinta mėsa su makaronais mums tinka ir žiemą, ir vasarą“, – prisipažino Vaida.
Jai pritarė vyras Tomas: „Šaltibarščiai ir tik šaltibarščiai. Dar braškės su pienu. Didelio išradingumo mums nereikia. Galima sakyti, gaminame maistą kaimiškai, paprastai.“
Vaida pastebėjo, kad ir užsukus į svečius pas kaimynus jie kulinariniais sugebėjimais nenustebino.
O Rimantas stengiasi šaltibarščių valgyti pietaudamas. Vakarais namuose jis gamina pomidorų šaltsriubę.
„Žinoma, iki ispaniško gaspačo toli, nes nenaudoju specialaus padažo, dažnai atsisakau kelių ingredientų.
Bet šaltsriubė išeina skani. Be to, ją galima greitai pagaminti“, – dalijosi patirtimi Rimantas.
Raitvilė neslėpė nespjaunanti ir į pusgaminius, nors tokį maistą stengiasi vartoti retai.
„Kai namo grįžti tik prieš vidurnaktį, galvoti apie maisto gamybą tikrai per vėlu.
Čiumpi iš šaldytuvo tai, kas pasitaiko. Nors gal daug kas pasijuoks, man patinka išsivirti virtų bulvių cepelinų, kurių nusiperku prekybos centruose“, – pasakojo vilnietė.
Gaivina vaisių kokteiliai
„Mes nestandartiniai, šaltibarščių negaminame“, – juokėsi Gerda, kurios šeima šio lietuviško patiekalo nemėgsta.
Labiau jiems vasarą patinka vaisių, uogų ir ledų kokteiliai, Gerda karštomis dienomis pagamina želės. Kartais ant stalo būna ir jos tortas.
Želė patinka ir Jorūnei bei Almantui, tik jie dar įmaišo sausainių gabalėlių.
„Šiaip vaisius užpilame jogurtu – ir tai geriausias patiekalas. Gerai, kad abiejų tėvai gyvena kaime, tai braškių mūsų namuose niekada netrūksta“, – kalbėjo Almantas.
Jis minėjo, kad tomis dienomis, kai nenori mėsos, gamina fetos, pomidorų, alyvuogių salotas, jas pagardina bazilikais ir alyvuogių aliejumi, neužmiršta įberti šiek tiek pipirų.