Būstų administratorių rinkimai Vilniuje toliau kelia audras: kreiptasi net į teismą

2018 m. rugpjūčio 27 d. 16:01
Lrytas.lt
Liberalo mero Remigijaus Šimašiaus vadovaujama Vilniaus miesto savivaldybės administracija, organizuodama daugiabučių namų administratorių atranką, galėjo suklaidinti mažiausiai 80 tūkst. butų savininkų išsiųsdama jiems klaidinančius ir tikrovės neatitinkančius balsavimo biuletenius.
Daugiau nuotraukų (1)
Kreipėsi į teismą
Nuo liepos mėnesio sostinėje vykdoma masinė daugiabučių namų administratorių atrankos procedūra toliau sulaukia diskusijų ir neretai - kritikos strėlių. Daug dėmesio sulaukęs procesas vėl atsidūrė po didinamuoju stiklu, kuomet dalis būsto administratorių kreipėsi į teismą dėl savivaldybės veiksmų.
Vilniaus miesto savivaldybės administracija kiekvienam buto savininkui išsiuntinėjo balsavimo biuletenius. Didžioji dalis informacijos, kuri pateikiama biuletenyje, – tai daugiabučių namų administravimo įmonių, dalyvaujančių atrankoje, pavadinimai, adresai ir administravimo įkainiai. Daugiau biuletenyje nepateikiama jokia kita informacija, kuri leistų gyventojams susidaryti išsamų vaizdą apie administratorių siūlomas paslaugas.
Būsto rūmų teisininkas Andrius Iškauskas įsitikinęs, kad tokia informacija, kuri yra pateikiama biuletenyje, gali suklaidinti vartotojus.
„Vienodos formos ir turinio biuleteniai yra teikiami neatsižvelgiant į gyvenamojo namo statybos metus ir nusidėvėjimą, pastato tipą, plotą, naudingąjį plotą, šildymo sistemos tipą ir kitus parametrus, kurie yra esminiai nustatant bendrą konkretaus gyvenamojo namo bendrųjų patalpų administravimo paslaugos kainą. Taigi pateikta informacija apie siūlomus administravimo paslaugų tarifus akivaizdžiai neatitinka tikrovės ir klaidina vartotojus“, – įsitikinęs A.Iškauskas.
Jo teigimu, biuletenyje pateikta informacija apie siūlomas administravimo paslaugų kainas ir administravimo paslaugų pobūdį yra neišsami. Jame nėra nurodyta konkrečiam namui taikytino tarifo arba tarifo apskaičiavimo principų, nesudarant gyventojams galimybės įvertinti tikslaus jų namui taikytino bendrųjų patalpų administravimo tarifo, taip pat nesudarant galimybės vartotojams apskritai suprasti, už ką bus mokamas administravimo mokestis ir kokios paslaugos bus teikiamos.
„Iš esmės biuletenyje nurodyta tipinė administravimo kaina nieko nesako, nes ji yra netiksli. Viskas priklauso nuo konkretaus namo. Todėl žmogus, pamatęs, kad kažkas siūlo administruoti jo namą už 1 centą, vėliau bus šokiruotas, kai gaus visai kitokio dydžio sąskaitą. Be to, balsavimo biuletenyje nepateikiama informacija apie tai, kokių bendrojo naudojimo objektų priežiūrą apims administratoriaus teikiamos paslaugos, nėra nurodyta, kokie bendrojo naudojimo objektai yra priskirti namui. Žodžiu, savivaldybės siuntinėjami protokolai yra vartotojų klaidinimas“, – pabrėžė A.Iškauskas.
Administravimo paslaugos įkainiai susideda ne tik iš bendrojo ploto administravimo paslaugos kainos, bet ir iš pastato techninės priežiūros tarifo, šildymo ir vandens tiekimo sistemų priežiūros tarifų, kurie yra neatsiejami nuo galutinės administravimo paslaugos kainos. Tokia informacija balsavimo biuleteniuose nėra pateikiama.
Būsto rūmų teisininko nuomone, biuletenyje pateikiama informacija ne tik klaidina vartotojus, bet ir pažeidžia Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymą, kuris įpareigoja nurodyti vartotojams galutinę paslaugos kainą arba tikslius jos apskaičiavimo kriterijus.
„Kadangi savivaldybei yra žinomos visos konkretaus namo, kuriam siunčiamas biuletenis, charakteristikos, būtinos tiksliai administravimo kainai apskaičiuoti, galime daryti išvadą, kad tikrovės neatitinkančios informacijos apie administravimo paslaugų įkainius pateikimas kvalifikuotinas kaip nesąžininga ir draudžiama veikla, nukreipta į paslaugos gavėjų klaidinimą“, – sako A.Iškauskas.
Atsieis 50 tūkstančių eurų
Daugiabučių namų administratoriai, pamatę, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracija išsiuntė gyventojams tokius biuletenius, kreipėsi dėl to į Vilniaus miesto apylinkės teismą. Įmonės prašo pripažinti biuleteniuose pateikiamą informaciją apie paslaugų pobūdį ir kainą neteisėtą, klaidinančią bei neatitinkančią tikrovės.
Taip pat reikalaujama įpareigoti Vilniaus miesto savivaldybės administraciją administratoriaus pasirinkimo biuleteniuose pateikti tikslią ir išsamią informaciją, pakankamą vartotojui priimti sprendimą dėl siūlomų paslaugų pasirinkimo.
Visuotinė daugiabučių namų administratorių atranka Vilniuje paskelbta liepos 11 dieną ir turėjo pasibaigti iki mėnesio pabaigos. Jei gyventojai iš pirmo karto neišsirinks namo prižūrėtojo, bus skelbiamas antras turas. Jei ir tada gyventojai nebalsuos, savivaldybė skirs administratorių savo nuožiūra.
Vykdydama šią atranką Vilniaus savivaldybė patuštins ir miesto biudžetą. Vien vokai ir paštininkų paslaugos kainuos apie 50 tūkstančių eurų.
Savivaldybė: viskas parengta pagal teisės aktus
Vilniaus miesto savivaldybės Miesto ūkio ir transporto departamento laikinoji Būsto administravimo skyriaus vedėja Eglė Šlajūtė teigė, kad Vilniaus savivaldybės balsavimo biuletenis buvo parengtas remiantis teisės aktais.
„Daugiabučių namų butų ir kitų patalpų savininkų balsavimą raštu dėl administratoriaus pasirinkimo vykdomas vadovaujantis Vyriausybės nutarimu patvirtintu Bendrojo naudojimo objektų administratoriaus atrankos ir skyrimo tvarkos aprašu.
Daugiabučio namų butų ir kitų patalpų savininkų balsavimas raštu dėl administratoriaus pasirinkimo ir jo procedūros nėra viešasis paslaugų pirkimas. Organizuojant butų ir kitų patalpų savininkų balsavimą raštu dėl administratoriaus pasirinkimo yra pateikiamas asmenų, pretenduojančių teikti bendrojo naudojimo objektų administravimo paslaugas, sąrašas.
Šiame sąraše pateikiamas, pretendento administruoti daugiabutį namą pavadinimas, jo patirtis (metai nuo kada vykdo administravimo veiklą) administravimo paslaugos tarifas (priklausomai nuo daugiabučio namo naudingojo ploto: iki 1 000 kv. metrų; nuo 1 000 iki 3 000 kv. metrų; 3 000 ir daugiau kv. metrų) bei kita informacija. Savivaldybės balsavimo biuletenis parengtas pagal teisės aktus“, – situaciją komentavo E.Šlajūtė.
Paklausta, kodėl biuletenyje nebuvo pateikta informacijos, kokių bendrojo naudojimo objektų priežiūrą apims administratorius, ši pasakojo, kad administratorius skiriamas kiekvienam konkrečiam namui, kurio bendrojo naudojimo paraše nurodyti visi bendrojo naudojimo objektai.
Paprašyta pakomentuoti savivaldybės poziciją dėl galimai gresiančio teismo proceso specialistė pasakojo, kad kol kas ji tokios informacijos neturi.
biuletenis^InstantBūstas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.