„Dėmesio nesutelkimas yra šių laikų bėda, kuriai įtaką daro greitas gyvenimo tempas, išmanieji telefonai ir kiti įrenginiai. Tam neatsparūs nei suaugusieji, nei juo labiau vaikai. Dėl koncentracijos stokos gali atsirasti nepilnavertiškumo jausmas, nepasitenkinimas savimi, savęs nuvertinimas, o tai kritiškai svarbu bręstančiai asmenybei“, – atkreipia dėmesį „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Giedrė Tautkevičienė.
Anot jos, į vaistinę dažnai užsuka tėvai, ieškantys savo vaikams ypatingų vitaminų, bet neretai jiems tenka priminti, kad problemą galima išspręsti tik su jų pagalba, vaikui skiriant pakankamai laiko.
Gali būti ir liga, ir kitų ligų simptomas
Pasak internetinės klinikos „Dimedic“ gydytojos dr. Editos Puolienės, negalintiems sutelkti dėmesio vaikams sunku susikaupti, atlikti jiems pavestas užduotis.
„Tai gali sukelti sunkumų mokykloje. Net ir labai gabūs vaikai dėl sutrikusio dėmesio gali pradėti blogiau mokytis, prarasti stimulą stengtis. Tokie vaikai užsidaro savyje, jiems tampa sunku susirasti draugų. Jie patiria stresą, kuris dar labiau didina koncentracijos stoką. Su vaikais, kurie patiria dėmesio stoką, reikia žaisti loginius žaidimus, skaityti knygas, atpasakoti pasakas, labai padeda skaičiavimas mintinai muzikos fone“, – aiškina ji.
Greitas gyvenimo tempas, dideli reikalavimai, rūpesčiai, ilgas sėdėjimas prie ekranų išprovokuoja įtampą, nerimą, dėl kurių vėliau ir sutrinka dėmesio sutelkimas.
„Vaikų koncentracijos sumažėjimui įtakos turi atmosfera namuose, aplinkoje, kur jie auga, mat stresą ir nerimą patiriantys vaikai dažnai negali sutelkti dėmesio. Įtakos taip pat turi ir netinkamas mokslo bei poilsio režimas, miego trūkumas, nuovargis“, – vardija dr. E. Puolienė.
Specialistų teigimu, koncentracijos stoka nėra išaugama – tam reikia keisti gyvenimo būdą ir specialiais pratimais lavinti dėmesį, o tam reikia tėvų įsitraukimo.
„Auginantys susikoncentruoti nesugebančius vaikus tėvai turėtų suprasti, kad ne viskas dar prarasta, nes išlaikyti dėmesį galima išmokti. Yra įvairių būdų ir metodikų, kaip tai padaryti“, – pabrėžia G. Tautkevičienė
Koncentracijos sutrikimai gali būti tiek liga, tiek ir kitų ligų simptomas, pavyzdžiui, vitamino B12 trūkumo, depresijos, hiperaktyvumo, nuovargio sindromo. Pašalinus priežastis, dėmesio sutrikimą galima sumažinti.
„Dažnai perskaičius galimus simptomus, gali kilti mintis, kad dėl mano atžalos išsiblaškymo tikrai kalta kažkuri liga. Tačiau itin dažnai problema būna ne kokia mistinė liga, o kasdieninis gyvenimo tempas, poilsio ir miego, fizinio aktyvumo stoka, nepilnavertiška mityba“, – sako vaistininkė.
Dėmesio treniruotės kartu su vaiku
Gydytoja vaikams rekomenduoja skaičiuoti mintinai, svarbiausia – užduočių metu pašalinti visas dėmesį blaškančias priemones: telefoną, planšetę, kompiuterį.
„Būtina sureguliuoti miego ir poilsio režimą, mažinti praleidžiamą laika prie kompiuterio. Taip pat rekomenduojama su vaikais žaisti loginius stalo žaidimus ir leisti vaikams juos laimėti – tai skatins stimulą toliau žaisti susikaupus. Patarčiau pabandyti vaikus sudominti ir knygų skaitymu, jas skaityti kartu su visa šeima“, – akcentuoja dr. E. Puolienė.
Vaistininkė priduria, kad susikaupimą taip pat skatina ir klasikinė, „baltojo triukšmo“ (angl. white noise) muzika ar natūralūs gamtos garsai. Muzika turėtų nenutrūkti, kad neblaškytų dėmesio.
„Tėvai turėtų pasirūpinti, kad vaiko mityba būtų pilnavertė, jis išgertų pakankamai vandens. Galima vaiko mitybą praturtinti ir maisto papildais. Labiausiai tinka papildai, kurių sudėtyje yra omega-3 riebiųjų rūgščių, žuvų taukai, B grupės vitaminai, vitaminas K, amino rūgštis“, – teigia vaistininkė G. Tautkevičienė.