Laikinuosius akių protezus privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) apdrausti žmonės jau gali gauti nemokamai, tuo metu peties-alkūnės-riešo įtvarus gaminančios ortopedijos įmonės vis dar kviečiamos teikti paraiškas dėl sutarčių su ligonių kasa sudarymo.
„Tai iš tiesų laukta žinia – naujieji įtvarai, apimantys peties, alkūnės ir riešo sritis, reikalingi pacientams esant daugybiniams lūžiams, o laikini gydomieji akių protezai naudojami po atliktų akies operacijų. Pooperacinis laikinas akies protezas apsaugo akiduobę nuo nepalankių išorės veiksnių, palaiko jos formą, užtikrina vokų raumenų veiklą ir kt. Tiek akių protezai, tiek peties-alkūnės-riešo įtvarai nuo šiol bus kompensuojami 100 procentų“, – sako Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Ortopedijos technikos kompensavimo skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas.
Pasak jo, ar pacientui reikia ortopedijos priemonės, nustatys jį gydantis gydytojas specialistas.
„Taigi, ar pacientui reikia laikino akies protezo, spręs oftalmologas, o dėl peties-alkūnės-riešo įtvaro – fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas ar chirurgas“,– teigia G.Baranauskas.
Pacientui būtinas priemones skiriantis gydytojas turi jį informuoti apie šių priemonių kompensavimą ir pateikti jam ortopedijos įmonių sąrašą, kurios dėl apdraustųjų aprūpinimo kompensuojamosiomis ortopedijos techninėmis priemonėmis yra pasirašiusios sutartis su VLK. Pacientai iš šio sąrašo turi galimybę pasirinkti bet kurią įmonę ir joje užsisakyti reikiamą ortopedijos techninę priemonę.
G. Baranauskas tikina, kad pacientai visada gali pasirinkti ligonių kasų kompensuojamą priemonę be jokios priemokos arba brangesnę. Jei pacientas pageidauja kitokios, nei yra kompensuojama, ir brangiau kainuojančios priemonės, pasižyminčios specifiniais technologiniais ypatumais, jam teks primokėti. Šiuo atveju gamintojas ant paciento užsakymo lapo turi nurodyti tuos technologinius ypatumus, o pacientas – savo parašu patvirtinti sutikimą mokėti priemoką. Ortopedijos įstaigai pacientas sumoka tik jam skiriamų ir jo pasirenkamų priemonių kainų skirtumą. Tiek gaunamos be jokios priemokos, tiek brangesnės priemonės turi būti kokybiškos, tinkamos naudoti. Už medicinos priemonių saugą, jų patikimumą yra atsakingi šių priemonių gamintojai.
Prognozuojama, kad per metus peties-alkūnės-riešo įtvarams ir laikiniesiems gydomiesiems akių protezams kompensuoti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo prireiks daugiau nei 34 tūkst. eurų.