Tas žaidėjas – Jonas Valančiūnas. Jam bekalbant treneris jau lietuvių kalba pasiūlo daugiau nieko nesakyti, kad neprisidarytų problemų: „Nesakyk daugiau nieko, aš pasakysiu“.
„Mes kartu toje pačioje valtyje, treneri“, – atsako J.Valančiūnas.
„Klauskite FIBA. Kodėl klausiate manęs apie tokį teisėjavimą? Per rungtynes su Australija žaidžiame regbį, o su Prancūzija net negalima turėti kontakto. Tai – sušiktas pokštas. Tai nėra krepšinis. Tai nėra sistema. Kam jiems ta VAR sistema? Nereikia būti protingam, reikia būti nuoširdžiam – sutabdyk rungtynes, nueik ir pažiūrėk, kas įvyko. Šie žaidėjai visą vasarą praleidžia be šeimų, jie negauna nė vieno dolerio. Didžiausia pagarba jiems, bet kažkas negerbia šito žaidimo. Tai sušiktas pokštas“, – kiekvienam Lietuvos krepšinio sirgaliui į atmintį įsirėžusius žodžius tuomet tarė treneris.
Taip, jo pristatinėti nereikia – tai Dainius Adomaitis, o įvykiai – iš 2019 metų pasaulio krepšinio čempionato, kai Rudy Gobertas paskutinę mačo minutę numušė antrąjį J.Valančiūno baudos metimą, bet tai darydamas palietė lanką.
Teisėjai šio momento neužfiksavo ir net neketino peržiūrėti vaizdo įrašo. Lietuvos rinktinė prarado tašką, kuris būtų išlyginęs rezultatą. Prancūzams dar buvo likusi viena ataka – tada Nando de Colo įmetė dvitaškį ir šventė pergalę 78:75.
Lietuvos rinktinei teisėjo klaida kainavo patekimą į kitą etapą.
D.Adomaitis tada nebuvo vienintelis, keikęs teisėjus. Čempionate Kinijoje teisėjus keikė ir daugiau žinomų trenerių.
Visus šiuos įvykius Lietuvos krepšinio gerbėjai priversti prisiminti dėl 2022 metų Europos krepšinio čempionate pridarytų teisėjų klaidų.
Šįkart FIBA teisėjavimas pasiekė naują lygį – nesugebėjo suskaičiuoti, kiek reikia mesti baudų.
2022 metai – Europos krepšinio čempionatas, aikštėje – FIBA teisėjai, o įvykių centre – Lietuvos rinktinė.
Sekmadienį per rungtynes su Vokietija trečiajame kėlinyje J.Valančiūnui išprovokavus pražangą centras ruošėsi mesti baudas, bet turėjo palaukti – įsisiautėjęs vokiečių strategas Gordie Herbertas gavo techninę baudą.
Buvo aišku – J.Valančiūnas turi mesti jau tris baudų metimus, bet teisėjai staiga užmiršo vieną iš jų.
Rungtynių komisarai gestais rodė teisėjams, kad šie privalo skirti dar vieną, arbitrai visa tai ignoravo ir toliau diskutavo su Vokietijos rinktinės žaidėjais.
Tai tapo vienu gėdingiausių FIBA teisėjų darbo epizodų 2022 metų Europos krepšinio čempionate.
Lietuvos rinktinė po dviejų pratęsimų Vokietijai pralaimėjo 107:109 ir įsirašė trečiąją nesėkmę.
Kazys Maksvytis po mačo iškart su trenerių štabu pateikė protestą, nors ir nesitikėjo, kad kas nors keisis. Protestas buvo atmestas.
Lygino su tarpklasinėmis varžybomis
Juk prieš trejus metus nesikeitė ir D.Adomaičio komandai.
„Kas liečia visą teisėjavimą, na, kiek buvo susirinkimų su teisėjais, sakė, kad kalbėkime, padėsime. Jie teisėjauja trečiose rungtynėse, pilna salė sirgalių. Manau, kad atlieka blogą darbą“, – gerokai ramiau nei kadaise D.Adomaitis situaciją komentavo K.Maksvytis, tačiau jo ir situacija kitokia – Lietuvos rinktinė dar turi šansus perkopti C grupės barjerą – reikia įveikti Bosniją ir Hercegoviną bei Vengriją.
Tačiau jis neslėpė, kad yra nusivylęs tokiu teisėjavimu, po kurio Marius Grigonis pasakė tiesiai šviesiai – čia dirbę arbitrai – italas Manuelis Mazzoni, lenkai Wojciechas Liszka ir Michalas Procas – Europos čempionate dirbti nebeturėtų.
„Eilinį kartą mums su teisėjais... Rudy Gobertas, kai liečia lanką, nešvilpia. Čia nedavė mesti metimo už techninę. Po to atsiprašo. Nežinau, jei šiti teisėjai dar teisėjaus, tai ką čia pasakysi FIBA organizacijai“, – situaciją komentavo Marius Grigonis.
Apie tokį teisėjavimą turėjo, ką pasakyti ir 2019-ųjų nusivylimą išgyvenęs J.Valančiūnas.
„Kai užmiršti duoti techninę mesti, tai nežinau, čia jau aukščiausias lygis. Kaip galima davus techninę pamiršti duoti ją mesti. Nežinau, nežinau. Tarpklasinėse geriau būna. Po mačo jie sakė, kad visi mes žmonės, visi klystame“, – sakė jis.
Susimovė ir kitur
FIBA gesinti gaisrą teko ne tik Lietuvos ir Vokietijos rinktinių rungtynėse. Gruzijoje vykusios rungtynės iš viso virto tokiu dideliu skandalu, kad Turkijos rinktinės treneris Erginas Atamanas pagrasino palikti „Eurobasket 2022“ čempionatą.
Per rungtynes su šeimininke Gruzija įvykus konfliktui tarp žaidėjų teisėjai buvo priversti stabdyti rungtynes. Jos nevyko apie 15 minučių. Konfliktas buvo aštrus ir vos neperaugo į muštynes aikštėje.
Tačiau sugrįžus į aikštę teisėjai padarė žioplą klaidą – pradangino 22 rungtynių sekundes.
Tai dar labiau įsiutino turkus, kurie ėmė svarstyti, ko verti FIBA teisėjai.
Turkijos rinktinė po rungtynių iškart pateikė protestą, tačiau tuo viskas nesibaigė – jau po rungtynių buvo užpultas jo krepšininkas Furkanas Korkmazas. Būtent pastarasis per mačą ir įsivėlė į konfliktą su Duda Sanadze dėl kietos varžovo pražangos.
Turkijos rinktinė teigė, kad F.Korkmazą jau šalia persirengimo kambario užpuolė trys Gruzijos krepšininkai bei vietiniai pareigūnai. Teigė, kad jį puolė ne tik aikštėje dar konfliktą inicijavęs D.Sadanze, bet ir Tornike Šengelija su Goga Bitadze.
Turkijos krepšinio federacija po dvikovos paskelbė, kad jeigu nebus gauti vaizdo įrašai ir FIBA nesiims veiksmų, komanda paliks Europos čempionatą.
Ženklų prieš čempionatą – gausybė
Liūdniausia, kad tai, kas įvyko sekmadienį, nėra ypatingai didelė staigmena. Dar prieš Europos čempionatą, kai Europos komandos varžėsi 2023 metų pasaulio krepšinio čempionato atrankoje, buvo pirštais badoma į FIBA teisėjus.
Jeigu Luka Dončičius įpratęs ginčytis ir reikalauti pagarbos iš visų arbitrų, tai aikštėje ne vieną kartą akivaizdų pasipiktinimą reiškė kiti NBA gigantai Nikola Jokičius ar Giannis Antetokounmpo.
Tuomet Graikijos žiniasklaidoje buvo kalbėta, kad komandos šansai triumfuoti čempionate – gana dideli, bet čia reikia įtraukti ir teisėjų darbą.
„Treneriai, krepšininkai, FIBA organizacija – visais jais pasitikime, bet dėl teisėjų yra abejonių, ar jie atitinka šį lygį. Tai, ką matėme „Stark arena“ neleidžia žiūrėti optimistiškai“, – rugpjūčio pabaigoje rašė sport24.gr žurnalistas Spyros Cavalieratos.
FIBA teisėjų darbas buvo itin garsiai aptarinėjamas ir per pasaulio čempionato atrankos rungtynes tarp Serbijos ir Turkijos.
Serbijos rinktinė laimėjo 79:72, tačiau priekaištus teisėjams žėrė ir patys serbai, ir turkai. O rungtynėms vadovavo ispanas Antonio Conde – tas pats FIBA arbitras, kuris Lietuvos rinktinei tiek daug kainavo per 2019 metų pasaulio krepšinio čempionatą Kinijoje.
Serbų žiniasklaida trimitavo, kad šiose rungtynėse dėmesio centre dažniausiai būdavo būtent A.Conde su savo teisėjų komanda ir jo darbą vadino „siaubingu“.
Turkijos rinktinės treneris Erginas Atamanas pareiškė, kad FIBA privalo peržiūrėti teisėjų darbą.
Su blogu teisėjų lygiu tenka susitaikyti?
Prieš 2022 metų Europos krepšinio čempionatą buvo nemažai ženklų, kad jame vis tiek teks kalbėti apie FIBA arbitrus, kurie yra tarsi trečiojo lygio – po NBA ir Eurolygos arbitrų. Būtent dėl FIBA ir Eurolygos karo pasaulio ir Europos čempionatuose ir matomas kritęs teisėjavimo lygis.
„Gaila, kad FIBA ir Eurolyga negali išspręsti jų karo. Geriausi Europos krepšinio renginiai neturi geriausių teisėjų. Arbitrų kvalifikacija nebus tokia gera, bet reikia tikėtis, kad jeigu ir bus klaidos, tai jos bus vienodos abejoms komandoms ir nematysime vienos ar kitos ekipos traukimo. Bent tiek gerai“, – prieš čempionatą lrytas.lt sakė auksinės Lietuvos 16-mečių rinktinės treneris Tomas Purlys.
Jis pabrėžė, kad tokioje situacijoje gali pagelbėti tik viena: „Ir labai norėtųsi, kad teisėjai jau pradžioje apibrėžtų gaires ir viską traktuotų vienodai. Pavyzdžiui, kad vienose rungtynėse nebūtų taip, kad leidžiamas fiziškesnis krepšinis, o kitose už prisilietimą švilptų pražangas.“