Besirūpinantiems svoriu ar mėgstantiems valgyti liesiau – maisto technologės patarimas, kaip gaminti šaltibarščius

2024 m. birželio 4 d. 09:00
Kada ateina tikroji vasara? Kai ženkliai mažėja kefyro atsargos parduotuvių lentynose. Prekybos centras „Norfa“ pasirūpino, kad visuomet užtektų pirkėjų pamėgto „Piemenėlio“ ženklo ir kefyro, ir rūgpienio.
Daugiau nuotraukų (4)
Šaltibarščiams – rūgpienis
Kokybišką „Piemenėlio“ kefyrą ir rūgpienį gamina įmonė „Rivona“, kuri laikosi ilgamečių tradicijų ir produktus gamina natūraliais metodais.
Nors pirkėjai dažniausiai renkasi 2,5 proc. riebumo „Piemenėlio“ kefyrą, gerbėjų turi ir specialus 6 proc. riebumo „Piemenėlio“ kefyras šaltibarščiams. Jo skonis sodresnis, pats kefyras šiek tiek tirštesnis, o riebumo ir malonios tekstūros suteikia gamyboje naudojama natūrali grietinėlė.
Patys šaltibarščiai laikomi viena seniausių lietuviškų sriubų ir nors receptai atsirado tik XVIII amžiuje, manoma, kad jie pradėti gaminti dar anksčiau. Senovės lietuviai šaltibarščius balindavo grietine, o vėliau sriubos pagrindui pradėtas naudoti rūgpienis.
„Piemenėlio“ 5 proc. šaltibarščių rūgpienis puikiai tinka norintiems atkurti senovinius receptus ar išbandyti šiek tiek kitokį šaltibarščių skonį.
Natūralus rūgimo procesas
Tiesa, yra dar manančių, kad kefyras – tai šiuolaikinis rūgpienis. Iš tiesų, nors šie du produktai giminingi, gaminami iš pieno, bet jų gamybos procesas ir skonis skiriasi.
„Skiriasi rūgimo temperatūra ir rūgimo procese naudojamų pienarūgščių bakterijų kompozicija. Abu produktai yra geri, tiesiog skonio reikalas, kurį pasirinkti“, – pasakojo „Rivonos“ technologas Linas Sieniutis.
Jei mūsų močiutės rūgpienį gamindavo palikdamos pieną net keletą dienų prie pečiaus, dabar jis gaminamas šiuolaikiškiau, nors laikantis tradicijų.
Kaip pasakoja L. Sieniutis rūgpieniui skirtas pienas iš vakaro yra pasterizuojamas ir sukaupiamas tam skirtose talpose. Į reikiamos temperatūros pieną yra įdedama pienarūgščių bakterijų, o per naktį vyksta rūgimo procesas. Ryte gautas produktas yra atšaldomas, išmaišomas ir išfasuojamas.
Pasukos – ypač naudingos
Jei mėgstate liesesnius produktus, „Rivonos“ pieninės gamybos vadovė Laima Balionienė dalijasi idėja, kaip pasigaminti lengvesnius šaltibarščius.
„Karštą vasaros dieną gamindama šaltibarščius kefyrą sumaišau su „Piemenėlio“ raugintomis pasukomis. Skonis išlieka labai geras, nes pasukos šviežios, gautos iš sumušto sviesto, bet būna mažiau riebu“, – išdavė gudrybę L. Balionienė.
Pasukų reikėtų pilti pagal skonį – vieni maišo santykiu puse per pusę, kiti pasukų pila trečdalį.
Pasukos, kaip ir kefyras ar rūgpienis, yra labai naudingos organizmui. Jos gerina virškinimą, atstato žarnyno mikroflorą, puikiai tinka kovojantiems su aukštu cholesterolio kiekiu ar papildomu svoriu.
Pasukas lietuviai gerdavo vienas, jomis balindavo sriubas, o dabar jos labai mėgstamos tarp sportininkų ir sveikatai palankią mitybą besirenkančių žmonių. Parduotuvėse „Norfa“ galima rasti „Piemenėlio“ raugintų pasukų su slyvomis – tai puikus užkandis skubantiems, vietoje pusryčių ar norintiems tiesiog atsigaivinti.
Senovinių šaltibarščių receptas
Reikės:
  • 1 litro 2,5 proc. riebumo „Piemenėlio“ kefyro arba 5 proc. riebumo „Piemenėlio“ rūgpienio
  • 0,5 litro „Piemenėlio“ raugintų pasukų 
  • 0,5 litro marinuotų burokėlių 
  • 3 mažų agurkų 
  • Svogūnų laiškų
  • Krapų 
  • Druskos 
  • Bulvių 
  • 0,5 šaukštelio krienų 
  • 4 Kiaušinių
Sumaišykite kefyrą su pasukomis santykiu 2:1. Pavyzdžiui, litras kefyro ir pusę litro pasukų. Sudėkite pjaustytus agurkus, marinuotus burokėlius su skysčiu, smulkintus svogūnų laiškus ir krapus. Krapų šiek tiek palikite virtoms ar keptoms bulvėms.
Į šaltibarščius įmaišykite pusę šaukštelio krienų. Kiekis priklauso nuo jų aštrumo – galima dėti mažiau ar daugiau, pagal skonį. Neturi jaustis aštrumo, tiesiog malonus prieskonis. Įdėkite šiek tiek druskos. 
Išvirkite kietai kiaušinius – susmulkintus sudėkite iškart į puodą arba padėkite šalia ir kiekvienas įsipjaustys, kaip patinka.
Išvirkite ar iškepkite bulves.
Karštą vasaros dieną prieš patiekiant šaltibarščius ant stalo siūlome įmesti keletą ledukų – jie po truputį tirps ir vėsins šaltibarščius, kad tikrai būtų šalti, o lašelis vandens jiems nepakenks.
Skanaus!
šaltibarščiaikefyrasPasukos
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.