Vienas iš kulinarijos studijos „Čiop Čiop“ virtuvės šefų ir „Miesto Laboratorijos“ vyriausiasis virėjas Tomas Klimašauskas siūlo geresnį variantą.
Pasak jo, tinkamiausi riebalai kepsniams keptuvėje kepti yra kiaulių taukai, arba, jeigu pastarųjų skonis jums nepriimtinas, lydytas ghi sviestas, kurį pats šefas linkęs vadinti degintu sviestu.
Neskubėkite ghi sviesto pirkti parduotuvėje (nebent to norite). Jo galite neįtikėtinai lengvai pasigaminti ir patys namuose.
Kaip tai padaryti, T.Klimašauskas papasakojo neseniai „Čiop Čiop“ studijoje surengtoje kulinarijos pamokoje „Borjomi X-mas cooking academy“, kurią penkiems maisto tinklaraštininkams ir dar penkiems savo feisbuko puslapio sekėjams padovanojo „Borjomi“.
Šio mineralinio vandens gamintojai jau nebe pirmus metus Lietuvoje rengia įvairius su maistu susijusius kalėdinius renginius.
Vienais metais buvo pristatyti skirtingi kalėdiniai stalai – nuo senovinio iki modernaus. Kitąmet buvo galima sužinoti, kaip Kalėdos švenčiamos skirtingose šalyse ir ką per jas tų kraštų gyventojai valgo. Taip pat buvo pristatyti kalėdiniai „Virtuvės mitų griovėjų“ receptai. Visus ankstesnių metų receptus galima rasti interneto svetainėje kaledos.borjomi.lt.
Šiemet „Borjomi“ su „Čiop Čiop“ dešimčiai laimingųjų padovanojo keturias kalėdinio maisto ruošimo pamokas. Keturias savaites skirtingi šefai mokys, kaip gaminti mėsos, žuvies, daržovių patiekalus ir desertus.
Pirmoji buvo mėsiškų patiekalų pamoka. Joje T.Klimašauskas pademonstravo, kaip išsikepti didkepsnį su bulvių koše ir sidre trošintais salierais bei kaip pasidaryti sumuštinį su pačių gaminta fokačija ir ilgai orkaitėje kepta kiaulienos papilve – riebiausia, bet kartu ir minkščiausia mėsos dalimi.
Šefas kiaulieną pamarinavo česnakų, rozmarino, šalavijų, petražolių, pankolio sėklų marinate, įbėrė druskos, suvyniojo, kad sultys liktų savo vietose, ir apkepė iš abiejų pusių orkaitėje, įkaitintoje iki 250 laipsnių temperatūros. Vėliau, sumažinęs temperatūrą iki 160 laipsnių, kad mėsa gerai iškeptų.
Mėsa išėjo minkštutėlė ir tiesiog tirpstanti burnoje.
O kalėdinį jautienos didkepsnį T.Klimašauskas kepė keptuvėje. Tam naudojo šlapiai brandintą, maždaug 5 cm storio gabaliukais supjaustytą jautieną.
Kiekvieną gabaliuką apkepė keptuvėje, aukštoje – 250-300 temperatūroje, iš vienos pusės po tris, iš kitos – po 2 minutes, kad neperkeptų ir nesukietėtų.
Druską ir pipirus bėrė tik mėsai truputį praaušus. Šefas įspėjo jokiu būdu neberti druskos ir pipirų, kol mėsa keptuvėje. Aukštoje temperatūroje druska susigėrusi į mėsą ją sausina, o pipirai dega. Geriausia prieskoniuoti kepsnį, palaukus kelias minutes po to, kai išimate iš keptuvės.
Mėsą T.Klimašauskas kepė ant savo paties pasigaminto ghi sviesto, kuris esą ypatingai tinka kepti.
Pasak šefo, mažiausiai kepti tinka alyvuogių aliejus, kuris pasižymi žema degimo temperatūra. Jei naudosite aliejų, T.Klimašauskas patarė rinktis bent jau rapsų ar saulėgrąžų.
Būtų puiku mėsą kepti ant lajaus, bet, jei nepatinka kiaulienos skonis, galite naudoti ir lydytą ghi sviestą.
O jį pasigaminsite labai paprastai.
„Reikėtų bent 82 proc. riebumo sviesto. Jį įdėkite į puodą ir lydykite ant mažos ugnies, kol paties sviesto temperatūra pasieks 145 laipsnius, arba kol sviestas įgis auksinį atspalvį ir nusės juodi taškeliai – tai išsiskyręs baltymas.
Sviestą liks kelis kartus perkošti per smulkią rėtį ir viskas. Galima naudoti.
Tokį sviestą galima gana ilgai laikyti šaldytuve“, – patikino T.Klimašauskas.
Toks sviestas tiks ir kepsniams kepti, ir, sustangdintas, ant duonos užsitepti.