Iš įtakingos, žydų bendruomenėje itin gerbiamos litvakų giminės kilęs žurnalistas savo gastronominių kelionių po pasaulį įžvalgomis dalijosi „Litexpo“ kongresų ir parodų centre vykstančioje turizmo ir aktyvaus laisvalaikio parodoje „Adventur“.
– Daug žinote apie maistą, ne mažiau – apie Izraelio istoriją. Ar galite pasakyti, kaip abi šios sritys susiję?
– Izraelyje vyrauja Vidurio Europos maistas – šviežias, gausus prieskonių, jo gamybai naudojama daug alyvuogių aliejaus ir mažai grietinėlės arba sviesto.
Jeigu kalbame apie žydišką maistą, – o reikia nepamiršti, kad Izraelyje gyvena daug krikščionių ir musulmonų – mūsų tradicinis maistas yra košerinis.
Žydai nevalgo kiaulienos, jūros gėrybių ir jokiais būdais virtuvėje vienas šalia kito nestato mėsos ir pieno produktų. Tačiau tai – senosios tradicijos. Modernūs žydai valgo viską, kas buvo per lėtas arba per storas, kad galėtų pabėgti.
– Kokia toji Izraelio virtuvė?
– Na, kaip itališka, tik joje daugiau prieskonių ir saulės. Izraelyje maistas labai įvairus – esame jauna tauta, kuri išsiskirsčiusi po 60 skirtingų regionų.
– Važinėjate po pasaulį, filmuojate televizijos laidas, kuriose pasakojate apie maistą, skaitote daug paskaitų apie gastronomiją. Ar galite pasakyti, kaip maistas įtakoja turizmą?
– Šiuo metu? Maistas kelionėse yra viskas! Turistai tiesiog apsėsti gero maisto paieškomis.
Ar galėtumėte pateikti tobulo gastronominio turizmo modelį?
„Noma“ Danijoje arba „El Buli“ Ispanijoje. Žmonės į šiuos restoranus keliauja norėdami užsisakyti ir paragauti tikro tos šalies skonio.
Tačiau tokios vietos neturėtų būti brangios, pavyzdžiui Tskiji turgus Tokijuje ar La Bokeria Barselonoje, netgi Mahane Yehuda turgus Jeruzalėje.
– Kokie yra geriausi ir greičiausi gastronominio turizmo populiarinimo būdai?
– Sakyčiau – etninis maistas, nemokamas interneto ryšys, normalios kainos, į anglų kalbą taisyklingai išverstas meniu bei vietinė produkcija.
– Kurias tris šalis pavadintumėte populiariausiomis gastronominio turizmo šalimis?
– Tokijas, Paryžius, San Franciskas.
– Koks yra pats mėgstamiausias jūsų valgis Izraelyje?
– Dievinu gerus troškinius su natūraliais padažais, kurie atsiranda verdant. Gali būti arabų, rusų, tunisiečių ar jemenitų troškinys – svarbiausia, kad būtų tikras.
Ar pats gaminate?
Dievinu tai daryti! Kai su draugais keliaujame, išsinuomojame didelį namą. Visi eina į žygius, o aš lieku name ir gaminu jiems maistą.
– Dešimt dalykų, kuriuos būtina paragauti nuvykus į Izraelį?
– Humuso, falafelių, šašukos, vietinio ožkų sūrio, vietos vyno ir alaus, šviežių salotų, burekų, awwame – saldaus arabų gatvės maisto, arabiško saldumyno su ožkų sūriu ir cukraus sirupu – knafo. Sąrašą galima tęsti ir tęsti.
– Išduokite netikėtoje vietoje įsikūrusį restoraną jūsų šalyje, kurį būtina aplankyti?
– „El babour“ – puikus arabiško maisto restoranas Um ElFahem mieste. Jis yra kažkur tarp Tel Avivo ir šiaurės Izraelio. Toli nuo abiejų centrų, bet maistas ten – pasakiškas.
– Esate restoranų kritikas. Tikriausiai žinote, koks turėtų būti restoranas, į kurį veržtųsi gurmanai iš viso pasaulio? Ar Lietuvoje tai įmanoma?
– Žinoma! Jame turi būti tikra, švaru ir nepretenzinga.
– Ką esate girdėjęs apie lietuvišką virtuvę ir jos tradicijas?
– Nenoriu meluoti – „geras alus, geras medus“. Manau, atėjo metas sužinoti daugiau.
Tarptautinė turizmo ir aktyvaus laisvalaikio paroda „Adventur“ – šį savaitgalį, sausio 20-22 dienomis, Vilniuje, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ . #ParagaukPasaulio #ParagaukLietuvos