Žiniasklaida: Rusijos specialiosios tarnybos beprecedenčiu mastu sustiprino V. Putino asmeninę apsaugą

2024 m. birželio 4 d. 18:12
Lrytas.lt
Rusijos specialiosios tarnybos beprecedenčiu mastu sustiprino ir taip griežtas diktatorių Vladimirą Putiną supančias saugumo priemones, laikraščiui „The Moscow Times“ sakė du Rusijos pareigūnai, dalyvavę daugelyje V.Putino viešų pasirodymų, ir Kremliui artimas šaltinis.
Daugiau nuotraukų (11)
Kremlius, kuriam ir taip jau buvo paskelbta padidinta saugumo parengtis dėl invazijos į Ukrainą, buvo sukrėstas neseniai įvykdytų išpuolių prieš aukšto rango politikus Europoje ir Azijoje ir reaguodamas į tai sustiprino V.Putino apsaugą.
„Kremlius labai rimtai žiūri į V.Putino saugumą. Jį saugo visa armija matomų ir nematomų sargybinių“, – laikraščiui „The Moscow Times“ sakė vienas Rusijos pareigūnas, dalyvavęs gegužės 9 d. vykusiame Pergalės dienos parade.
Jis, kaip ir visi straipsniui apklausti Rusijos šaltiniai, kalbėjosi su „The Moscow Times“ su anonimiškumo sąlyga dėl šio klausimo jautrumo.
Tarp Kremliui kylančių rizikos veiksnių yra Tarptautinio baudžiamojo teismo (TBT) išduotas V.Putino arešto orderis dėl kaltinimų karo nusikaltimais, taip pat Ukrainos dronų ir sabotažo atakų bei islamo radikalų išpuolių rizika, sakė antrasis pareigūnas.
Jis taip pat pridūrė, kad Kremlius yra ypač budrus po 2022 m. įvykdyto Japonijos ministro pirmininko Shinzo Abe nužudymo ir praėjusį mėnesį įvykdyto pasikėsinimo į Slovakijos ministro pirmininko Roberto Fico gyvybę.
Kremlius viešai yra sakęs, kad nėra reikalo didinti savo saugumo.
„Saugumo priemonės yra standartinio lygio. Darome viską, ką reikia daryti, kad užtikrintume prezidento saugumą“, – gegužės mėnesį po pasikėsinimo į R.Fico žurnalistams sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Iš tikrųjų specialiosios tarnybos kontroliuoja praktiškai kiekvieną V.Putino gyvenimo aspektą, iki pat visų jo valgių tikrinimo dėl nuodų naudojant nešiojamąją laboratoriją, sakė Kremliui artimas šaltinis.
„Prezidentas turi asmeninius virėjus, kurie visada keliauja kartu su juo. Kartu su juo vežami ir maisto produktai, – sakė šaltinis laikraščiui „The Moscow Times“. – Tačiau net ir tada su V.Putinu visada keliauja speciali pareigūnų grupė, kuri patikrina visus patiekalus, prieš juos valgant V.Putinui.“
V.Putinas viešuose renginiuose po atviru dangumi, taip pat ir Maskvoje, dėvi neperšaunamas liemenes bent nuo 2023 m., dienraščiui „The Moscow Times“ sakė du Rusijos pareigūnai, kurie asmeniškai matė V.Putiną per kelis tokius pasirodymus.
Jis tai darė griežtai rekomendavus Prezidento apsaugos tarnybai (SBP), Federalinės gvardijos tarnybos (FSO) padaliniui, kuris saugo prezidentą, sakė vienas iš dviejų su tuo susipažinusių pareigūnų.
Per šių metų renginius, skirtus Pergalės dienai, kai minima sovietų pergalė prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare, V.Putinas po paltu dėvėjo neperšaunamą liemenę, sakė vienas iš dviejų Rusijos pareigūnų.
„Šiemet gegužės 9 d. per paradą vadas (V.Putinas) aiškiai dėvėjo paslėptus neperšaunamus šarvus. Ir ši atsargumo priemonė, manau, yra būtina“, – sakė pirmasis pareigūnas.
„Dievas saugo atsargiuosius“, – sakė antrasis pareigūnas.
Nepriklausoma Didžiosios Britanijos priešiškos aplinkos ir didelės rizikos saugumo konsultantė Jade Miller „The Moscow Times“ prašymu išnagrinėjo vaizdo medžiagą, kurioje užfiksuotas V.Putinas Pergalės dienos parade. Ji padarė išvadą, kad jis iš tiesų dėvėjo neperšaunamą liemenę.
„Atrodo, kad V.Putinas eina gana griežtai, o einant ir spaudžiant kariams rankas jo palto nugaroje nesimato jokių natūralių raukšlių“, – sakė J.Miller.
„V.Putino viršutinės kūno dalies karkasas atrodo nenatūralus, o jo pečiai atrodo gana platūs ir kvadratiniai, nesimato nugaros ir menčių formos. Maždaug 1:44 val. atrodo, kad jo palto dalis pakliuvo po tuo, kas potencialiai galėtų būti balistinė liemenė.“
Keliais atvejais V.Putinas „atrodo, kad pakelia ir pakoreguoja pečius taip, kad jaučia diskomfortą dėl to, kaip balistinė liemenė turi būti pritaikyta prie pečių ar raktikaulio“, – sakė ji, pažymėdama, kad liemenės svoris gali sukelti diskomfortą ir dirginimą, kai ji dėvima ilgesnį laiką.
„Pastebėta, kad V.Putinas laiko aukštai užsegtą paltą ir matoma, kad jis tikrina, ar paltas užsegtas, tarsi stengtųsi užtikrinti, kad niekas nematytų apatinių drabužių“, – pridūrė ji.
„Mano profesine nuomone, V.Putinas, dalyvaudamas parade, dėvi tam tikrą balistinę apsaugą“, – užbaigė ji.
Pergalės diena Kremliui yra viena svarbiausių ir simboliškiausių metų švenčių, o griežtos saugumo priemonės ir pasirengimas masiniam kariniam paradui Raudonojoje aikštėje prasideda gerokai iš anksto.
Kiekvienais metais FSO, sauganti aukščiausius šalies pareigūnus, likus dviem savaitėms iki gegužės 9 d. parado uždaro Raudonąją aikštę visuomenei. Ji taip pat uždaro teritoriją aplink karo memorialą prie Kremliaus sienų, kur V.Putinas, jo užsienio svečiai ir Rusijos elitas deda gėles.
Kiekvienas asmuo, stebintis paradą iš tribūnos šalia V.Putino, gali tai daryti tik gavęs asmeninį Kremliaus kvietimą. Saugumo tarnybos atlieka griežtą kiekvieno svečio patikrinimą, kurio metu tikrinamas jo politinis patikimumas ir lojalumas.
Prieš įeidami į Raudonąją aikštę, visi parado dalyviai, įskaitant Antrojo pasaulinio karo veteranus, pareigūnus ir deputatus, turi būti nuodugniai asmeniškai patikrinti.
Šių metų gegužės 9 d., kai V.Putinas prižiūrėjo paradą ir padėjo vainiką prie Nežinomo kareivio kapo prie Kremliaus sienų, jį apsupo maždaug dvi dešimtys apsaugininkų su akiniais nuo saulės ir portatyvinėmis neperšaunamomis liemenėmis, užmaskuotomis kaip portfeliai. Dešimtys specialiųjų pajėgų pareigūnų stovėjo už tiesioginio televizijos kamerų matomumo ribų.
Tuo tarpu dešimtys SBP snaiperių viso parado metu buvo išsidėstę ant Kremliaus, universalinės parduotuvės GUM ir kitų Raudonąją aikštę supančių pastatų stogų.
Tiriamasis žurnalistas Andrejus Soldatovas, Europos politikos analizės centro (CEPA) nereziduojantis vyresnysis mokslinis bendradarbis ir vienas iš Rusijos slaptąsias tarnybas stebinčio portalo „Agentura.ru“ įkūrėjų, sakė, kad V.Putinas – buvęs KGB agentas ir FSB viršininkas – paprastai vykdo savo saugumo tarnybų prašymus.
„V.Putinas yra gana unikalus lyderis, nes jis paprastai sutinka padidinti apsaugą ir (arba) išplėsti saugumo perimetrą, kai to prašo jo apsaugininkai“, – sakė A.Soldatovas laikraščiui „The Moscow Times“.
„Paprastai kiti lyderiai linkę nuolat konfliktuoti su savo apsaugininkais, bet ne V.Putinas. Jis beveik visada sutinka su jų reikalavimais. Ir dabar, manau, jis su jais sutinka“, – sakė A.Soldatovas.
Parengta pagal „The Moscow Times“ inf.
Vladimiras PutinasRusijaapsauga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.