JAV ir Vokietija reikalauja, kad Turkija nutrauktų provokacijas Graikijos atžvilgiu

JAV ir Vokietija, dvi pagrindinės Turkijos sąjungininkės Vakaruose, pareikalavo jos patraukti dujų telkinių žvalgymo laivą „Oruc Reis“, kuris neseniai buvo sugrąžintas į ginčijamus Graikijos vandenis.

 JAV ir Vokietija, dvi pagrindinės Turkijos sąjungininkės Vakaruose, pareikalavo jos patraukti dujų telkinių žvalgymo laivą „Oruc Reis“, kuris neseniai buvo sugrąžintas į ginčijamus Graikijos vandenis.<br> Imago/Scanpix nuotr.
 JAV ir Vokietija, dvi pagrindinės Turkijos sąjungininkės Vakaruose, pareikalavo jos patraukti dujų telkinių žvalgymo laivą „Oruc Reis“, kuris neseniai buvo sugrąžintas į ginčijamus Graikijos vandenis.<br> Imago/Scanpix nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Oct 14, 2020, 9:23 AM, atnaujinta Oct 14, 2020, 4:27 PM

Turkijos karinis jūrų laivynas sekmadienį paskelbė, kad „Oruc Reis“ gamtinių dujų telkinių žvalgymo laivas grįžta į Viduržemio jūros rytus tarp Graikijos Kretos salos ir Kipro. Tai sukėlė didžiulį Atėnų pasipiktinimą, kuri teigia, kad Turkija gamtinių dujų ieško Graikijos išskirtinėje ekonominėje zonoje.

JAV Valstybės departamentas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos apgailestauja dėl Turkijos sprendimo ir patikino, kad Turkijos laivas ketina vykdyti savo veiklą Graikijos jurisdikcijos ribose.

„Raginame Turkiją nutraukti šią provokaciją ir nedelsiant pradėti derybas su Graikija. Turkijos veiksmai vienašališkai didina įtampą regione ir tyčia apsunkina svarbių derybų tarp NATO sąjungininkių Graikijos ir Turkijos atnaujinimą. Šantažas, grasinimai, gąsdinimas ir kariuomenės veiksmai nesumažins įtampos Viduržemio jūros rytuose“, – teigė Valstybės departamento atstovas Morgan Ortagus.

Savo ruožtu Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas tvirtino, kad Turkija turi nutraukti „ramybės ir provokacijų ciklą“.

„Dabar Turkija turi sukurti sąlygas ir klimatą tolesnėms deryboms be iššūkių“, – Kipro sostinėje Nikosijoje sakė H. Maasas.

 

Turkija žada pateikti Graikijai „nusipelnytą atsakymą“ dėl ginčo Viduržemio jūroje

Turkija trečiadienį pažadėjo savo NATO sąjungininkei Graikijai pateikti „jos nusipelnytą atsakymą“, tęsiantis ginčui dėl energijos išteklių ginčijamuose Viduržemio jūros rytiniuose vandenyse.

„Mes ir toliau teiksime Graikijai ir graikų kipriečių administracijai, nesilaikančioms pažadų ES ir NATO platformose, atsakymą, kurio nusipelnė“, – sakydamas kalbą parlamente pareiškė prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas.

Jis nepaminėjo, kokių konkrečiai pažadų nesilaikė Atėnai ir Nikosija. Turkų pareigūnai anksčiau kaltino graikų tarnybas įvykdžius virtinę „provokacijų“, nors buvo mėginama atgaivinti abiejų kaimyninių valstybių vadinamąsias žvalgomąsias derybas, kuriomis siekiama išspręsti ginčus. Vėliausios tokios derybos buvo surengtos 2016 metais.

Keliomis dienomis anksčiau Ankara vėl pasiuntė geologinių tyrimų laivą „Oruc Reis“ toliau žvalgyti energijos išteklių telkinius Viduržemio jūros rytinėje dalyje, sukeldama Atėnų ir Nikosijos pasipiktinimą. Turkų žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad tyrimų laivą lydi du karinių jūrų pajėgų fregatos.

Ankstesnis įtampos šiame regione pliūpsnis buvo stebimas vasarą – abi šalys į ginčijamus vandenis siuntė savo karo laivus ir skelbė karingus pareiškimus. Dėl to didėjo nuogąstavimai dėl galinčios įsiplieksti konfrontacijos tarp Turkijos ir Graikijos, kurios abi yra NATO sąjungininkės, bet tuo pačiu – istorinės regioninės varžovės.

„Mūsų „Oruc Reis“ sugrįžo vykdyti savo tarnybos Viduržemio jūroje“, – įstatymų leidėjams sakė R. T. Erdoganas.

Jungtinės Valstijos ir Vokietija šią dujų telkinių žvalgymo misiją vadina „provokacija“ ir ragino Ankarą atšaukti savo laivą.

R. T. Erdoganas taip pat sakė, kad gręžimo laivas „Yavuz“ irgi sugrįš į Viduržemio jūros rytinę dalį, kai bus baigtas jo remontas uoste.

Prezidentas perspėjo, kad planai nepaisyti Turkijos ir šiaurės Kipro turkų separatistų interesų nepasiseks.

Vokietijos, mėginusios tarpininkauti Atėnų ir Ankaros dialogui, kad būtų sumažinta įtampa, užsienio reikalų ministras Heiko Maasas antradienį kritikavo Turkiją dėl „vienašališkų žingsnių“ Viduržemio jūroje, anot jo, pakertančių pastangas deeskaluoti padėtį.

Ankara savo ruožtu pareiškė, kad „Oruc Reis“ grąžinamas po Atėnų provokuojamų veiksmų, įskaitant sprendimą surengti karines pratybas Egėjo jūroje per pagrindinę Turkijos nacionalinę šventę.

R. T. Erdoganas taip pat informavo, kad šeštadienį paskelbs detalių apie Juodosios jūros pakrantėje aptiktą naują didelį gamtinių dujų telkinį. Rugpjūtį Turkija paskelbė radusi netoli savo krantų telkinį, kuriame yra apie 320 mlrd. kubinių metrų dujų. Ankara teigė, kad šie energijos ištekliai sumažins šalies priklausomybę nuo dujų importo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.