„Vertinu labai neigiamai. Nuo pat pradžių visuose pasitarimuose dalyvauja tik viceministras. Tai rodo, kad klausimas ministrui neaktualus, neprioritetinis. Jis turi kitų užsiėmimų“, – po susitikimo su ministerijos atstovais Eltai teigė T. Bartkus.
„Ministras tik komentuoja, bet atvykti į vietą, susitikti su gyventojais ir ministro lygiu išsklaidyti abejonių – neatvyksta“, – pridūrė jis.
Anot mero, susitikimo metu jo ir bendruomenės narių kelti klausimai nebuvo atsakyti.
„Klausimų mums daug neatsakė, liekame su tais pačiais klausimais. Pagrindinis jų – kodėl nebuvo komunikuota ir susitikta su visuomene, o kai sprendimai buvo priimti jau Valstybės gynimo taryboje (VGT) ir Vyriausybėje, tada atvažiuojama susitikti su visuomene ir pristatyta. Tai turėjo vykti anksčiau“, – akcentavo T. Bartkus.
„Ar šitos diskusijos dar gali kažką lemti, pakeisti, ar tai tik pliuso užsidėjimas, kad atvykome ir susitikome su visuomene? Paskui viešojoje erdvėje galės sakyti, kad viskas buvo pristatyta“, – dėstė jis.
T. Bartkui kilo klausimų ir planuojamo poligono statuso. Pasak jo, jei pastarasis būtų skirtas šaudymui, aplinkinėse teritorijose gyventojai negalėtų grybauti, uogauti ar medžioti.
„Esminis klausimas buvo dėl poligono statuso. Ar jis bus skirtas pėstininkams ir jame nebus šaudoma? Atsivertus įstatymą Seime, niekur nėra parašytas poligono statutas ir palikta laisvė KAM. Jeigu po kiek laiko jis taps šaudymo poligonu, tai visuomenei nebus priimtina“, – sakė meras.
Jo teigimu, ministerijos atstovai negalėjo atsakyti klausimų ir apie poligono plotą bei kiek procentų toje teritorijoje esančio miško planuojama iškirsti.
Tauragės rajono meras prašo poligono paskirtį apibrėžti teisės aktais
Kariuomenės ir KAM atstovams žadant, kad poligono paskirtis bus tik manevrinė, Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas tikino, kad šiuos planus reikia apibrėžti teisės aktuose. Anot jo, tai gyventojams užtikrintų tam tikrą saugiklį, jog jie galės lankytis poligono teritorijoje.
„KAM ir kariuomenė sako, kad ten bus tik manevrinis poligonas, be miškų kirtimo. Pagrindinis interesas, kad visa tai, kas yra komunikuojama, būtų įdėta ir į teisės aktą. Man atrodo, kad tai yra pakankamai logiškas reikalavimas“, – Eltai teigė D. Kaminskas.
„Reikėtų nurodyti maksimalų skaičių, kiek procentų miškų bus iškirsta. Taip pat, kas yra tas lengvasis manevrinis poligonas, kokia veikla ten vyks. Trečias dalykas – medžiotojų veikla, ar tos galimybės bus numatytos ir kaip tas procesas turėtų vykti. Visi numatyti saugikliai, jei jie būtų keičiami, turėtų būti derinami su Tauragės rajono savivaldybe“, – akcentavo jis.
ELTA primena, kad Vyriausybė pritarė KAM pateiktiems įstatymų projektams, kuriais numatoma steigti karinius poligonus Tauragės ir Šilalės rajonuose. Dabar klausimas kelsis į Seimą.
Siekiant užtikrinti sklandų poligonų įkūrimą bei jų efektyvų naudojimą, siūloma pripažinti statybas ypatingos svarbos projektu ir numatyti teisinį reguliavimą, paspartinantį reikiamos infrastruktūros kūrimą.
Tauragės rajone turėtų iškilti maždaug 4,3 tūkst. hektarų ploto poligonas. Tuo metu Šilalės rajone – kiek didenis nei 2,6 tūkst. hektarų ploto.
Skelbiama, jog poligonai nebus visiškai uždara karinė teritorija, juose nebus šaudyklų, nevažinės sunkioji karinė technika.