G. Nausėda: nemanau, kad Taivano atstovybės pavadinimas pakeistų santykius su Kinija

Antrai kadencijai perrinktas prezidentas Gitanas Nausėda nemano, kad Taivaniečių atstovybės pavadinimo keitimas, siekiant pagerinti santykius su Kinija, yra prioritetinis klausimas. Be to, anot šalies vadovo, galima kelti klausimą, ar verta bandyti gerinti santykius su šalimis, kurios negerbia Lietuvos bei nelaiko jos lygiaverte partnere.

Gitanas Nausėda.<br>V.Skaraičio nuotr.
Gitanas Nausėda.<br>V.Skaraičio nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

May 27, 2024, 9:55 AM, atnaujinta May 27, 2024, 9:56 AM

„Santykiai su Kinija yra tokie, kokie yra. Ir aš tikrai nemanau, kad atstovybės pavadinimo keitimas iš esmės kažką pakeistų“, – pirmadienį po antrojo prezidento rinkimų turo surengtoje konferencijoje teigė G. Nausėda.

„Mes norėtume palaikyti draugiškus santykius su visomis pasaulio valstybėmis. Tačiau dėl suprantamų priežasčių, normalaus ir lygiaverčio dialogo užmegzti su kai kuriomis valstybėmis yra neįmanomą, nes jos iš anksto mato Lietuvą kaip silpnesnę pusę, su kuria galima nesiskaityti“, – komentavo jis.

Perrinktas šalies vadovas paminėjo, kad savo veiksmais Kinija rodo, jog nesugeba tinkamai vesti dialogo su Europos Sąjungos (ES) šalimis.

„Per pastaruosius keletą metų Kinija pademonstravo savo nenorą ir nesugebėjimą bendrauti ir plėtoti dialogą su valstybėmis, kurios laikosi teisės viršenybes ir demokratijos principų. Kinija kartais užsimaskavusi, kartais tiesiogine forma remia Rusiją. Ir čia turime sau aiškiai atsakyti, ar mes ketiname intensyviau bendrauti su tokia Kinija. Manau, kad atsakymas yra ne“, – aiškino prezidentas.

G. Nausėda patikino, kad antrosios kadencijos metu sieks ES sutarimo dėl vientisos politikos Kinijos atžvilgiu.

„Ir be abejo dalyvausiu ES diskusijose ir propaguosiu naratyvą, kad turime apsispręsti dėl politikos, o ne klaidžioti tarp 3 pušų“, – pabrėžė jis.

ELTA primena, kad pastarieji G. Nausėdos pasisakymai apie Taivaniečių atstovybę sulaukė tarptautinio dėmesio.

Klausiamas, ar siūlytų pakeisti Taivaniečių atstovybės pavadinimą, antrosios kadencijos prezidento poste siekiantis G. Nausėda naujienų agentūrai BNS teigė, jog šiuo metu atstovybė yra pavadinta netradiciniu vardu. Anot jo, laikantis „Vienos Kinijos politikos“, Taipėjaus vardo suteikimas atitiktų įprastinę tarptautinę praktiką. Jis taip pat pastebėjo, kad atstovybės pavadinimo vertimas anglų ir kinų kalbomis nesutampa.

„Teigiamai vertinant iš principo tokios atstovybės įsikūrimą Lietuvoje, santykių su Kinija stabilizavimo kontekste matyčiau poreikį keisti atstovybės pavadinimą“, – BNS nurodė G. Nausėda.

Vėliau Prezidentūra patikslino G. Nausėdos poziciją.

„Prezidento pozicija dėl Taivaniečių atstovybės yra nepasikeitusi. Prezidentas mano, kad Taivaniečių atstovybės Lietuvoje pavadinimas turėtų vienodai skambėti visomis kalbomis, taip pat ir mandarinų kalba“, – Eltai perduotame komentare nurodė prezidento patarėjas Ridas Jasiulionis.

Taivano užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad dabartinis atstovybės Vilniuje pavadinimas yra dvišalis sutarimas ir kruopščiai apgalvotas sprendimas. Ministerija pažymėjo, kad gerbia per prezidento rinkimus išsakytas nuomones, tačiau tikisi, jog abi šalys gali toliau stiprinti tarpusavio demokratinę partnerystę.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.