„Parodykime savo solidarumą su Gazos žmonėmis. Pasmerkime Izraelio vykdomus karo nusikaltimus Gazoje. Neleiskime genocidui vykti prieš mūsų akis“, – kvietė organizatoriai.
Nors iš pradžių į akciją rinkosi tik prieš protestą pasisakantys asmenys, apie 17 valandą prie Vilniaus Katedros bokšto atvyko ir eisenos dalyviai, daugiausiai – jauno amžiaus užsieniečiai, tačiau buvo ir lietuvių.
Tiesa, jau nuo pat renginio pradžios netrūko apsižodžiavimų ir piktų susidūrimų.
Pats pirmas proteste pasirodęs buvęs Izraelio karys Danielius Lupshitzas įsivėlė į ne vieną apsižodžiavimą su Palestiną palaikyti atėjusiais akcijos dalyviais.
„Palestinos teritorijos nebuvo ir nėra“, – palestiniečių palaikytojams sakė D.Lupshitz.
„75 metai teroro Palestinoje! Vaikžudžiai“ – anglų kalba šaukė į protestą su Palestinos vėliava atėjusi moteris, reaguodama į D.Lupshitzo komentarus.
Viso renginio metu saugumą prižiūrėjo daugybė policijos pareigūnų.
Susirinkę prie Katedros aikštės, vėliau eisenos dalyviai žygiavo Gedimino prospektu link V.Kudirkos aikštės, prie Vyriausybės. Protestuotojai judėjo tyloje, rankose laikydami žvakutes per Izraelio atakas žuvusiems Gazos žmonėms atminti.
„Genocidui vykstant prieš pat mūsų akis, tik tokia tyla yra morališkai galima“, – savo sprendimą aiškino organizatoriai.
Vėliau, prie Vyriausybės susirinkusi minia anglų kalba skandavo „Sustabdykite okupaciją, sustabdykite genocidą“, sakė kalbas.
Vienas iš akcijos organizatorių, „Palestina.lt“ bendraįkūrėjas Andrius Mažeika susirinkusiems kalbėjo, kad istorija neprasidėjo su „Hamas“ ataka prieš Izraelį.
„Istorija neprasidėjo spalio 7 dieną, istorija neprasidėjo nuo atakų Izraelyje – istorija prasidėjo daug daug anksčiau. Istorija prasidėjo nuo, galima sakyti, 1947 ar dar anksčiau.
Izraelio okupaciją palestiniečiai patiria kiekvieną mielą dieną. Sakyčiau, kad nelabai mielą, nes jie nuolat turi vaikščioti per karinius punktus, kuriuose yra žeminami, kalinami“, – kalbėjo A.Mažeika.
Anot jo, Izraelyje veikia 65 iš esmės diskriminaciniai įstatymai.
„Tai yra, jums galioja skirtingas įstatymas, jeigu jūs esate kitokios spalvos ar tautybės. Palestinietis yra teisiamas karo lauko teisme, izraelietis – normaliame civiliniame teisme.
Palestiniečiai yra nuolatinėje okupacijoje, mūsų žiniasklaida ir vakarų valdžios kažkodėl nori tą istoriją pasakoti nuo vidurio, vis kalba apie „Hamas“. O kaip yra su Vakarų krantu, kuriame nuo šių metų pradžios iki spalio 7 dienos buvo nužudyta Izraelio kareivių rankomis virš 200 palestiniečių“, – klausė A.Mažeika.
Savo istoriją papasakojo ir Palestinoje gimusi moteris. Po jos kalbos protestuotojai skandavo „Allahu Akbar“ (arabiškai „Dievas yra didis“).
Vertina dviprasmiškai
Šią savaitę įvairiose Vakarų valstybėse vykstančios propalestinietiškos demonstracijos netrukdavo peraugti į riaušes. Nuogąstaujant, kad panašus scenarijus gali kartotis ir Vilniuje, policija paragino dalyvius rinktis anksčiau, o savo įspėjimą turėjo ir patys eisenos organizatoriai.
„Smurtautojai, rasistai, antisemitai, provokatoriai, įžeidinėtojai, okupanto nusikaltimų teisintojai yra nepageidaujami. Pasirodę jie bus atiduoti tiesiai į Vilniaus miesto policijos pareigūnų rankas“, – nurodė jie.
Net neprasidėjusios šios eitynės jau pakurstė aršias diskusijas ir socialiniuose tinkluose.
Įvairūs Lietuvos visuomenės veikėjai jau išreiškė pasipiktinimą rengiama akcija, teigdami, kad eisenos dalyviai tokiu būdu išreiškia palaikymą ir „Hamas“, užpuolusiai Izraelį.
Indikacijų nemato
Eitynėms, kuriose organizatoriai tikėjosi iki 300 dalyvių, ruošėsi ir policijos pareigūnai, viešosios tvarkos užtikrinimui skyrę papildomas pajėgas.
Prieš eitynes Vilniaus apskrities policijos atstovė Julija Samorokvskaja naujienų portalui lrytas.lt teigė, kad šiuo metu policijos pareigūnai nemato didesnių indikacijų, jog renginio metu galėtų kilti konfliktų, dėl kurių reikėtų dar gausesnio pareigūnų skaičiaus.
„Policija stebi socialinius tikslus, vertina tai. Esant būtinybei skirti daugiau pareigūnų, jie prisijungtų prie budinčių pareigūnų.
Kol kas neatskleidžiame, kiek pareigūnų dirbs, bet bus skirtos papildomos policijos pajėgos, kurios užtikrins viešąją tvarką rengino metu“, – sakė J.Samorokvskaja.
Propalestinietiškose demonstracijose – riaušės, ašarinės dujos ir vandens patrankos
Daugybėje Europos miestų šeštadienį tūkstančiai žmonių, solidarizuodamiesi su palestiniečiais konflikte su Izraeliu, išėjo į gatves, tačiau protestai greitai peraukdavo į smurtinius neramumus.
Berlyne vykusioje propalestinietiškoje demonstracijoje, kurioje susirinko virš 3 tūkst. žmonių, kilo riaušės, į pareigūnus buvo svaidomi akmenys ir buteliai.
Propalestinietiški protestai Vokietijoje įvyko ir trečiadienio naktį – jų metu akmenimis, degiu skysčiu per pasipriešinimo veiksmus buvo sužeisti 65 policijos pareigūnai.
Londone šeštadienį dešimtys tūkstančių žmonių ragino britų vyriausybę siekti, kad Izraelis nutrauktų oro antskrydžius Gazos Ruože – šios demonstracijos metu buvo suimta 15 žmonių.
Į Madride vykusį propalestininietišką mitingą susirinko virš 2 tūkst. žmonių.
Tuo metu Prancūzija uždraudė šalyje organizuoti Palestiną palaikančius protestus. Nepaisant draudimo, protestas Paryžiuje įvyko. Protestuotojams išskirstyti buvo sutelkta keli tūkstančiai policijos pareigūnų, prieš protestuotojus buvo panaudota vandens patranka bei ašarinės dujos.
Keršydamas už tai, kad spalio 7 dieną „Hamas“ surengė ataką prieš Izraelį, per kurią buvo nušauta, išniekinta ir sudeginta 1400 izraeliečių, Izraelis nepaliaujamai bombarduoja Gazos Ruožą.
Gazos Ruože – maždaug Vilniaus dydžio teritorijoje, kurią kontroliuoja „Hamas“ – gyvena apie 2,3 mln. žmonių. Teigiama, kad Izraelio smūgiai jau pražudė beveik 3,5 tūkst. Gazos Ruožo gyventojų.
Izraelis su Egiptu Gazos Ruožui nuo 2007 metų taiko blokadą, o tai apsunkina palestieničių galimybes palikti šią teritoriją.