Vidaus reikalų ministerijos vadovei pasirašius įsakymą, leidžiantį pareigūnams neįleisti iš Baltarusijos į Lietuvą traukiančių neteisėtų migrantų, pasienyje apsilankęs kontrolierius garsiai suabejojo, ar prieš apgręžiamus svetimtaučius taikoma prievarta nėra perteklinė.
Tokios abejonės supykdė A.Bilotaitę.
Ji valstybės tarnautoją auklėjo, kaip jis turėtų dirbti, o į ministrės pusę stoję kai kurie jos bendražygiai V.Valentinavičių netgi vadino naudingu idiotu, esą tarnaujančiu priešams.
Įstaiga gali prarasti prasmę
Kai kurie politikai į emocingus Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovo įspūdžius iš pasienyje praleistos nakties reagavo atlaidžiau nei A.Bilotaitė ar jos partijos kolegos.
Buvo svarstoma, kad valstybės tarnautojas galėjo reikštis santūriau, kai kam pasirodė, jog leistinas ribas esą peržengė vidaus reikalų ministrė.
Skirtingai konfliktinę situaciją įvertino ir ekspertai.
Antai Vilniaus universiteto Teisės fakulteto profesorius Vytautas Nekrošius įsitikinęs, kad Seimo kontrolierių pareiga stebėti galimus pažeidimus, o politikai į jų darbą kištis neturėtų.
„Mes jiems mokame algą ne už tai, kad jie būtų politiškai korektiški, bet už tai, kad nešališkai vertintų ir užtikrintų žmogaus teisių apsaugą.
Kontrolierius turi būti nepriklausomas ir niekam nepavaldus. Jis turi būti atskirtas nuo politinės valdžios ir atlikti sarginio šuns funkciją, kitaip ši institucija praranda prasmę.
Galima užkabinti spyną ant jos durų, jei norima, kad ji būtų politiškai korektiška“, – svarstė V.Nekrošius.
Teisininkas mano, kad pratrūkusiai ministrei koją esą pakišo nepatyrimas ir nesuvokimas, koks yra Seimo kontrolierių įstaigos veiklos pobūdis ir principai.
Emocijų derėjo išvengti
Tuo metu Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė įsitikinusi, kad garsiai nuskambėjusioje istorijoje neprofesionaliai pasielgė Seimo kontrolierių įstaigos atstovas.
„V.Valentinavičius yra biurokratas ir turėtų pateikti ne emocijomis grįstą nuomonę, o faktus. Bet jau pats įstaigos atstovo įrašas feisbuke prasidėjo tuo, kad tai buvo viena sudėtingiausių naktų jo gyvenime.
Vargu ar po to galima tikėtis objektyvaus situacijos vertinimo, kurio norėtųsi iš tokios įstaigos atstovo.
Beje, į pasienį jis vyko ne privačiai, o vykdydamas užduotį.
Manau, kitų institucijų atstovai privalėjo reaguoti į Seimo kontrolieriaus įstaigos atstovo įžvalgas ir, aišku, pateikė priešingą informaciją.
Iš skirtingų pranešimų pasidarė nebeaišku, kas teisus.
To būtų buvę išvengta, jeigu V.Valentinavičius būtų pateikęs tik faktus, emocijas pasilaikydamas sau“, – kalbėjo politologė.
Tačiau R.Urbonaitė mano, kad A.Bilotaitė irgi reagavo neadekvačiai: „Nemanau, kad konfliktą derėjo spręsti po kilimu, bet ministrės reakcija sukėlė dar didesnes audras, kurių buvo galima išvengti.“
Stebėtojui kilo abejonių
Konfliktas kilo, kai Druskininkų pasienio užkardoje apsilankęs ir naktį ten praleidęs V.Valentinavičius pasidalijo savo įspūdžiais feisbuke.
Jis papasakojo matęs, kaip paryčiais į Baltarusijos pusę buvo grąžinta apie 45 neteisėtų migrantų grupė.
„Lietuvos link pajuda moteris su vaiku, jos neatbaido nė vienas pareigūnų šūksnis. Per raciją girdžiu: „Atgrasyti, neįleisti.“
Motina su vaiku nebijo net šuns, apkabinusi vaiką prašo priimti į Lietuvą, pasigailėti.
Likusi grupės dalis maldauja priimti į Lietuvą šią šeimą.
Moteris laiko rankoje lašinę, esą lašinama vaikui, tačiau priėję pareigūnai įsitikinę, kad tai melas, ir toliau vykdo vidaus reikalų ministrės sprendimą atgrasyti.
Moteris su vaiku nejuda, pareigūnai moterį su vaiku pakelia už parankių ir nuneša Baltarusijos link. Vaikas verkia.
Grupė žmonių išsirikiuoja ir laukia. Klausia: „Kaip galime legaliai patekti į Lietuvą?“ Pareigūnai šaukia: „Eikit atgal“, – rašė kontrolierius.
V.Valentinavičius pripažino, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai nenaudojo fizinio smurto, tačiau jis vis dėlto suabejojo, ar tokie jų veiksmai atitinka tarptautinę teisę.
Apkaltino kenkiant valstybei
Bet A.Bilotaitė apkaltino kontrolierių menkinant Lietuvos pastangas valdant neteisėtų migrantų krizę, diskredituojant pareigūnus ir visą valstybę prieš tarptautines organizacijas.
„Jei yra informacija, kurią būtų būtina sužinoti tam tikroms institucijoms, ji tam tikru būdu turėjo būti pateikta.
Deja, buvo pasielgta nelabai korektiškai, išeita su tam tikra išvada ar vertinimu per savo socialinę paskyrą. Manau, kad valstybės pareigūnai ir tarnautojai taip neturėtų dirbti“, – kalbėjo ministrė.
Ji taip pat svarstė, kad tokiais veiksmais tarnautojas pasitarnauja Baltarusijos režimui, kuris siekia diskredituoti mūsų šalies pareigūnus.
A.Bilotaitė kreipėsi į Seimo kontrolierių įstaigą prašydama įvertinti V.Valentinavičiaus komentarus socialiniuose tinkluose.
Laikosi įstatymų
Pabrėžęs, kad kontrolieriai laikosi įstatymų ir juose įtvirtintų nepriklausomumo principų, Seimo kontrolierių įstaigos vadovas Augustinas Normantas paaiškino, jog V.Valentinavičius pasienyje lankėsi jo pavedimu, o išvados ir rekomendacijos dėl nustatytų aplinkybių bus pateiktos įstatymo nustatyta tvarka.
A.Normanto teigimu, įstaigos atstovas aprašė pasienio ruože matytas aplinkybes, kankinimų prevencijos tikslais informuodamas visuomenę apie galimus žmogaus teisių pažeidimus.