Valdovų rūmų muziejus po konsultacijų su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga parengė parodą „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“.
Muziejininkai ieškojo, kaip pristatyti gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje.
Parodoje atsirado iš medžio išdrožtų ir gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.
Ekspoziciją papildė koklių pavyzdžiai, kuriuos galima lytėti, – liesdami paviršių lankytojai lengviau suvokia, kuo skiriasi glazūra puoštas koklis nuo paprasto, o ornamentas, kurį matome akimis, apčiuopiamas pirštais.
Muziejininkams buvo svarbu pateikti kuo įvairesnių puošybos elementų pavyzdžių, kad liečiant pirštais būtų galima pažinti ir suvokti viduramžių žmogaus simbolių pasaulį. Be to, informacija pateikiama ir Brailio raštu.
Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovai buvo pakviesti įvertinti, kas patogu, o ko trūksta – kokių klaidų padaryta.
Kasmet muziejuje atsiranda vis daugiau galimybių parodyti eksponatus įvairią negalią turintiems lankytojams.
Planuojama ekspozicijose įrengti ir taktilinį žemėlapį, aiškesnes nuorodas, bus kuriamas specialus garsinis pasakojimas (audiogidas), taktilinis kelias-maršrutas, ekspozicijos papildomos liečiamomis artefaktų kopijomis, leidžiami edukaciniai iškiliosios spaudos leidiniai.
Naujovės pirmiausia atsiras nuolatinėse ekspozicijose – archeologijos, ginklų pažinimo erdvėse.