LDK laikus menanti Panemunės pilis prisikelia naujam gyvenimui

2021 m. lapkričio 23 d. 18:18
Kultūros paveldo departamentas
Renesansinę Panemunės pilį, vadinamą Gelgaudų, 1604 metais pastatė vengrų kilmės didikai Eperješai. XVIII a. pastatus perėmusi Gelgaudų giminė ją rekonstravo, – pilis įgijo klasicizmo bruožų.
Daugiau nuotraukų (14)
Po 1831-ųjų sukilimo pastatai atiteko carinės Rusijos iždui, prasidėjo rūmų nykimo laikotarpis. Apleistoje pilyje net 200 metų liko nepaliestos pietinio korpuso antrojo aukšto itin svarbios reprezentacinės salės. Jos išliko tokios, kokios buvo valdant Gelgaudams – neperplanuotos, nesuskaidytos ar sujungtos. Čia išliko net sienų tapybos fragmentai.
Jau daugiau kaip dešimt metų Panemunės pilis fragmentiškai restauruojama. Čia darbuojasi daugiausiai Vilniaus dailės akademijos (VDA) Paminklotvarkos katedros dėstytojai ir studentai.
Prieš kelias dienas Kultūros paveldo departamento (KPD) paskirta Tvarkybos darbų priėmimo komisija priėmė šios pilies Vytėnų rūmų pietų korpuso I etapo tvarkybos darbus, kuriuos atliko MB „Virmalda“.
Tvarkybos darbai apėmė pirmojo ir antrojo aukšto patalpų apdailos konservavimą, restauravimą ir remontą, pirmojo aukšto keramikinių plytelių grindų restauravimą, pietų korpuso fasadų mūrinių ir tinkuotų paviršių, architektūrinių detalių konservavimą, restauravimą ir remontą, taip pat lauko ir vidaus durų, langų, laiptų restauravimą, antrojo aukšto interjero sienų tapybos konservavimo ir restauravimo darbus. Pagal istorinius duomenis ir analogus buvo atkurti įrangos ir interjero elementai.
Panemunės pilies pietų korpusas iš kitų išsiskiria architektūrinės stilistikos ir detalių įvairove. Jo pirmojo aukšto centrinė dalis kartu su apačioje esančiais rūsiais yra vėlyvojo renesanso stiliaus. Arkados architektūroje vyrauja barokinės formos, išskyrus pirmo aukšto vidines arkas.
Korpuso antrasis aukštas klasicistinis. Kita reikšminga šio korpuso ypatybė yra jo santykinai gera fizinė būklė. Palyginus su kitais pilies korpusais, čia išlikę labai daug autentikos.
Trečioji pietų korpuso išskirtinumą lemianti aplinkybė yra ypatinga čia buvusių patalpų funkcinė paskirtis. Beveik visą korpuso antrąjį aukštą užima klasicizmo stiliaus reprezentacinių salių anfilada. Šios patalpų grupės planinė-erdvinė struktūra gerai išlikusi, o dideli autentiški sienų tapybos fragmentai leidžia susidaryti išsamų buvusių interjerų vaizdą.
Reprezentacinius apartamentus Panemunės pilies pietų korpuso antrame aukšte sudarė prieškambaris, mėlynasis salonas, dvylikos kolonų salonas, rožinis kabinetas (buduaras), galerija, valgomasis, kredensas, pokylių salė. Išlikę sienų tapybos fragmentai atskleidžia anuomet vyravusias klasicizmo, ampyro ir bydermejerio stilių puošybos madas.
Vykdant tvarkybos darbus, išsaugoti tiek Renesanso, baroko, tiek ir klasicizmo laikotarpio statybų ir dekoravimo elementai.
Tvarkybos darbų projektą parengė UAB „Architektūra idėjos realizavimas“ (vadovas – Rimas Grigas).
Jau nuo liepos mėnesio pilies lankytojai gali apžiūrėti reprezentacinius pilies apartamentus, kurie mena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.