Jei bus sėkmingai atlikti bandymai su žmonėmis, antikūną bus galima naudoti ir skiepijant. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale „Science Immunology“.
„Tikimės, kad šis antikūnas pacientams veiks taip pat gerai, kaip veikė ikiklinikinių tyrimų metu, – pareiškime teigė Bostono vaikų ligoninės HMS Charles A. Janeway pediatrijos profesorius ir vyriausiasis tyrimo tyrėjas Frederickas Altas. – Jei taip ir bus, galbūt atrasime naują gydymo būdą ir prisidėsime prie naujų vakcinų kūrimo“.
Siekdami sukurti plataus spektro antikūnus, galinčius įveikti visas viruso atmainas, tyrėjai pasitelkė peles, kurios anksčiau buvo sukurtos ŽIV tyrimams. Šių pelių imuninės sistemos modelis toks kaip mūsų – geba atpažinti svetimus patogenus ir nepailstamai bando sukurti juos neutralizuojančius antikūnus.
Susidūrę su originalia SARS-CoV-2 atmaina, pirmą kartą nustatyta Uhane, šie pelių modeliai sukūrė devynių skirtingų tipų antikūnus, kurie galėjo prisijungti prie viruso, nors ir ne visi jį neutralizavo. Atlikus tolesnius bandymus nustatyta, kad trys iš jų galėjo gan stipriai neutralizuoti originaliąją atmainą, tačiau vienas, pavadintas „SP1–77“, buvo dar įspūdingesnis – jis taip pat galėjo neutralizuoti alfa, beta, delta, gama ir, svarbiausia, omikron atmainas.
Svarstote, kaip šis antikūnas geba sustabdyti virusą, kai jo smailių baltymai dėl įvairių mutacijų atrodo skirtingai? Pasirodo, „SP1–77“ neveikia tų pačių vietų, kaip daugelis kitų antikūnų – jis pasirenka tą vietą, kuri dar nebuvo mutavusis nė viename SARS-CoV-2 viruse.
„SP1–77“ jungiasi prie smailiojo baltymo toje vietoje, kuri iki šiol nebuvo mutavusi nė vienoje atmainoje, ir nauju būdu neutralizuoja tas atmainas, – sakė HMS Blavatniko instituto ląstelinės biologijos profesorius Tomas Kirchhausenas. – Dėl šių savo savybių jis gali veikti plačiau ir stipriau“.
Dabar mokslininkai pateikė paraišką patentams gauti ir tikisi, kad, kai tik bus patvirtinti bandymų su žmonėmis rezultatai, bus galima pradėti komercinę gamybą.
Parengta pagal „IFL Science“.