Ukrainiečiams ginti savo tėvynę nuo Rusijos okupantų padeda ir Kauno bendrovės „NT Service“ pagaminti ginklai.
Tai – radiotechnikos kompleksai „EDM4S“, skirti sutrikdyti bepilotes priešų skraidykles, neleisti joms perduoti duomenų, padaryti nevaldomas ir priversti jas nusileisti ant žemės.
Pirmieji buvo architektai
Du tokius kompleksus, kuriuos ukrainiečiai pavadino tiesiog lietuviškomis bepiločių skraidyklių patrankomis, Ukrainos gynėjams padovanojo mūsų šalies architektai.
Idėja nupirkti ir padovanoti šiuos kompleksus ukrainiečiams dar kovo mėnesį kilo kauniečiui architektui Audriui Karaliui.
Vėliau šiuos įrenginius Ukrainos kariuomenei perdavė ir Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, 110 tokių kompleksų gaminama ir žurnalisto bei visuomenės veikėjo Andriaus Tapino ir viešosios įstaigos „Laisvės TV“ užsakymu.
Kauniečių gaminiai pastebėti ir tarptautinėje šių metų gynybos parodoje Prancūzijoje.
Komanda studijavo Kaune
Bendrovė „NT Service“ nuo 1998 metų užsiima telekomunikacijų technologijomis, jų diegimu, prižiūri ir aptarnauja Lietuvos mobiliojo ryšio bendrovių tinklus.
Bendrovės generalinis direktorius Egidijus Šilanskas pasakojo, kad kai apie 2016 metus prasidėjo bepiločių skraidyklių era, prireikė ir technologijų, kurias pasitelkus būtų galima joms neleisti skristi ten, kur draudžiama, pavyzdžiui, neskraidinti draudžiamų daiktų į kalėjimų ar kolonijų teritorijas.
„2018 metais nusprendėme imtis kurti tokias sistemas. Iš pradžių kompleksas buvo stacionarus, dabar tai jau mobilieji nešiojamieji 6 kilogramus sveriantys kompleksai. Tai originalūs mūsų pačių sukurti radioelektroniniai gaminiai, kurie ir toliau tobulinami“, – sakė E.Šilanskas.
Komandos, kuri kuria šiuos kompleksus, branduolį sudaro Kauno technologijos universitetą (KTU) baigę specialistai.
E.Šilanskas taip pat yra KTU Elektronikos fakulteto diplomantas.
Kauniečių sukurti kompleksai įtraukti į NATO naudojamų produktų sąrašą ir jais naudojasi ne vienos NATO šalies atstovai.
Nežinojo, ar surinks lėšų
Kauniečiai turi savo bendrovės filialą Ukrainoje, ten 2019 metais kompleksai buvo sertifikuoti. Nuo to laiko juos buvo galima naudoti ir šioje šalyje, tačiau, pasak E.Šilansko, labai plačiai apie tokį ginklą ukrainiečiai nežinojo.
Kai į bendrovę kreipėsi architektas A.Karalius, papasakojęs, kad savo kolegas kviečia aukoti pinigų, nes nori nupirkti du tokius kompleksus, jų gamyba prasidėjo iš karto, nors nebuvo aišku, ar lėšų tikrai pavyks surinkti tiek, kiek reikia.
„Pirmosiomis suaktyvėjusio karo Ukrainoje savaitėmis įvykiai klostėsi dinamiškai, įvairios ginkluotės stigo, todėl nieko nelaukdami ėmėme gaminti kompleksus“, – pasakojo E.Šilanskas.
Sutrikdo skraidykles
Kauniečių pagaminti kompleksai gelbėja ukrainiečių gyvybes.
E.Šilanskas sakė, kad Rusijos kariuomenė bepilotėmis skraidyklėmis žvalgo Ukrainos teritoriją, tėvynę ginančių karių pozicijas ir surinktus duomenis perduoda artileristams, kad šie galėtų pataikyti į taikinius.
„Mūsų įrenginiais bepiločių skraidyklių veikla trikdoma, jos nebegali perduoti duomenų, vaizdų ir tampa nevaldomos, jas galima nutupdyti. Įrenginiai veikia kelių kilometrų spinduliu“, – pasakojo E.Šilanskas.
Lietuvių bendrovės padalinio Ukrainoje atstovai apmoko ukrainiečius karius, kaip naudotis kompleksais.
„Tai, kad į mus susidomėjęs kompleksu pirmasis kreipėsi A.Karalius, labai nenustebino, nes lietuviai prasidėjus karui Ukrainoje puolė ieškoti, kaip šiai šaliai padėti, tačiau tokia iniciatyva vis dėlto buvo labai maloni“, – prisiminė E.Šilanskas.
Norėjo dovanoti dangaus
Architektas A.Karalius sakė, kad vasario 24-ąją, kai Rusijos kariuomenė užpuolė Ukrainą, pradėjo ieškoti, kokių ginklų būtų galima įsigyti, kad padėtų besiginančiai šaliai.
Tuo metu jautriausia ir pažeidžiamiausia Ukrainos valstybės erdvė buvo dangus.
„Norėjau padovanoti ukrainiečiams bent nedidelį, bet švarų lopinėlį dangaus, todėl ieškojau tam tinkamų priemonių. Norėjau, kad tai būtų lietuviškas ginklas, bet kad jis nebūtų tiesioginė žudymo mašina, o elegantiška ginkluotė.
Intensyviai naršydamas internete savo nuostabai aptikau kauniečių gaminamas nuotolines bepiločių skraidyklių aptikimo ir sutrikdymo sistemas“, – pasakojo architektas.
Jis kreipėsi į kolegas, kad galintieji aukotų pinigų tokiems kompleksams nupirkti. Skeptikų buvo nemažai.
Bet kaunietį palaikė Lietuvos architektų sąjungos pirmininkė Rūta Leitanaitė ir Lietuvos architektų rūmų pirmininkas Lukas Rekevičius.
„Lietuvos architektų bendruomenės konsolidacija karo grėsmės akivaizdoje ir mobilizacija bendram tikslui – dabar svarbiausias Architektų sąjungos uždavinys“, – sakė R.Leitanaitė.
Išgraviravo jautrius žodžius
Tuo pat metu A.Karalius bendravo ir su „NT Service“ atstovais.
„Tada dar nebuvo aišku, ar pavyks surinkti pinigų, bet šios bendrovės atstovai sutiko pradėti gaminti kompleksus ir juos pagamino per dvi savaites.
Tada jie juokavo, kad jei pinigų niekas neaukos, aš turėsiu tvarkyti ir plauti jų cechus, kad taip atsiskaityčiau už gaminius. Pinigų surinkti pavyko, o ginklo kūrėjai pasirodė geranoriški ir gaminius mums pardavė už pusę kainos“, – prisiminė A.Karalius.
Iš viso lėšų paaukojo daugiau kaip 200 architektų. Viena studija tam skyrė 20 tūkstančių eurų.
Ant pagamintų ginklų buvo išgraviruoti užrašai „Lietuvos architektai – Ukrainos Dangaus akupunktūrai“. Ši dovana, padedant Jono Ohmano vadovaujamai organizacijai „Mėlyna ir geltona“, buvo nugabenta į Ukrainą.
„Ukrainiečiai šį ginklą vadina tiesiog lietuviška patranka. Modernus, mobilus ginklas labai vertinamas. O man labai patinka, kad tai lietuvių, kauniečių, kūrinys“, – sakė A.Karalius.
Internetinėje erdvėje galima pamatyti nuotraukų, kuriose su lietuviška patranka yra nusifotografavęs Ukrainos kariuomenės vadas Valerijus Zalužnas.
Pastebėjo ir parodoje
„NT Service“ generalinis direktorius E.Šilanskas sakė, kad dabar bepiločių skraidyklių aptikimo ir sutrikdymo kompleksų paklausa padidėjo.
Liepos pabaigoje vykdamas į Ukrainą Lietuvos prezidentas G.Nausėda taip pat dovanų nuvežė tokių ginklų.
„Laisvės TV“ ir A.Tapinas taip pat yra užsakę 110 tokių sistemų. Dalis jų jau Ukrainoje, dalis dar gaminama“, – sakė E.Šilanskas.
Bendrovės „NT Service“ bepiločių skraidyklių blokavimo sistemomis naudojasi ir Lietuvos pasieniečiai bei kitos Lietuvos saugumo ir gynybos institucijos.
Šių metų tarptautinėje gynybos parodoje „Eurosatory 2022“, vykusioje Prancūzijoje, bendrovė „NT Service“ dalyvavo bendrame Lietuvos gynybos pramonės stende.
Bepiločių skraidyklių patranka sulaukė Prancūzijos ginkluotės informacinės tarnybos dėmesio, gaminys buvo pristatytas kaip viena iš parodos naujienų.
Kauniečių gaminys vis labiau geidžiamas
Kaip teigia vienas viešosios įstaigos „Mėlyna ir geltona“ įkūrėjų Paulius Kijauskas, privati įmonė ar asmuo pirkti ginklų ir jų gabenti į Ukrainą negali. Todėl tai padaryti padeda VšĮ „Mėlyna ir geltona“, nes yra nevyriausybinė organizacija, remianti ginkluotą Ukrainos pasipriešinimą nuo 2014 metų.
Prieš gabenant bepiločių skraidyklių blokavimo kompleksus reikia gauti licenciją iš įvairių šalies institucijų ir iš Ekonomikos ir inovacijų ministerijos – nes šis gaminys yra intelektinė Lietuvos nuosavybė.
Iki birželio 3 dienos, kai sukako 100 dienų nuo karo Ukrainoje pradžios, „Mėlyna ir geltona“ išgabenom 46 tokius gaminius. Planuojama išvežti dar kelias dešimtis kompleksų. Jie įsigyti už minėtia VšĮ ar kitoms organizacijoms paaukotus pinigus.
Kiekvienas kompleksas yra skirtas konkrečiam kariniam daliniui – jis atsako už tai, kaip ginkluotė naudojama, ir už tai atsiskaito.
„Bendrovės „NT Service“ gaminiai yra išskirtiniai, mums malonu prisidėti prie to, kad jie pasiekia Ukrainą. Ukrainiečiai jais džiaugiasi, patys susiranda mane ar kolegas ir aiškinasi, kaip jų gauti.
Į Ukrainą keliauja ir Lietuvoje gaminami termovizoriai“, – pasakoja P.Kijauskas.