Jos namai prie JAV sostinės Vašingtono prieš šv.Kalėdas atrodo kaip iš amerikietiškų reklamų: lemputės puošia stogą ir medžius, viduje idiliškai liepsnoja židinys, ant kurio – raudonos kojinės kiekvienam šeimos nariui, po aukšta šviečiančia eglute važiuoja traukinukas, nulipdytas meduolių namas, girliandos puošia laiptų turėklus, kvepia sausainiais ir kakava, groja kalėdiniai hitai.
Živilė su vyru Stephanu Goldneriu ir dviem vaikais – Emilija (8 m.) ir Prestonu (4 m.) – pasipuošę vienodomis kalėdinėmis pižamomis pozuoja šventinėms nuotraukoms.
Amerikoje vis populiariau vienodomis kalėdinėmis pižamomis rengti ne tik vaikus, bet ir pasipuošti visai šeimai. Parduotuvėse netrūksta pasirinkimo su skirtingais raštais ir piešiniais.
„Vaikai užauga greitai, tai kol galime, tol rengiame juos ir patys apsirengiame vienodai. Šiemet užsakiau labai smagias, tikrai šventines pižamas – ten ir Kalėdų Senelis, ir eglutės, ir traukinukai. Nelabai vyriškos, bet mano vyras skundžiasi mažiausiai, – nusijuokė Ž.Goldner, kasmet į namus pasikviečianti fotografę šventinei fotosesijai. – Norisi matyti, kaip vaikai kasmet keičiasi. Mano vaikystėje tokių tradicijų nebuvo, tiek nuotraukų neturėjome. Gal todėl man dar įdomiau išbandyti naujas tradicijas su savo šeima, jas puoselėti, o kartu šias svarbias akimirkas užfiksuoti nuotraukose.“
Kaunietė persikėlė į JAV studijuoti universitete vos pabaigusi mokyklą. Tuo metu Klivlande jau rungtyniavo jos brolis Ž.Ilgauskas, todėl pradžioje šventes leisdavo su juo. Tuomet Lietuvoje amerikietiškos tradicijos dar nebuvo tiek žinomos, todėl Živilei čia viskas atrodė be galo spalvinga ir neįprasta.
„Buvau pripratusi prie mūsų Kūčių: dvylika patiekalų, kūčiukai, einame į bažnyčią. O čia – religijų maišalynė, todėl papročiai įvairiausi. Daug kas viską rengia neutraliai, neakcentuodami religijos. Ypač anais laikais nebuvau pratusi prie tiek dovanų. Pas mus, būdavo, viena dovana apsikeitei, ir laiminga, o ten kiekvienam – po penkias ar šešias.
Prieš dvylika metų pirmą kartą važiavau pas savo tada dar būsimo vyro tėvus, atvežiau vieną dovaną, o tada galvoju: velnias... Mano anyta kartais ir po dešimt dovanų kiekvienam perka!“ – pasakojo Ž.Goldner.
Su savo šeima ji gyvena Vašingtono priemiestyje Rokvilyje. Po Padėkos dienos, kurią amerikiečiai švenčia paskutinį lapkričio ketvirtadienį, visi jau pradeda puoštis Kalėdoms. Kai kurie dirba valandų valandas, kol namas nušvinta lempučių girliandomis, o pievelėje pripučiami įvairiausi Kalėdų Seneliai, elniukai ar elfai.
Ant Živilės ir Stephano Goldnerių namo stogo linijų taip pat šviečia lemputės, apvynioti žybsi krūmai ir medžių kamienai, tačiau visų tų klišinių niekniekių ir pripučiamųjų skulptūrų jie nestato.
„Mūsų vaikai dėl to pyksta, – nusijuokė Ž.Goldner. – Bet nesinori apsikrauti visokiomis dekoracijomis, kurias panaudoji kartą per metus. Šiemet nusipirkau naujų spalvą keičiančių lempučių, kurios nušviečia taką lauke, bet šiaip daugiau dėmesio skiriu namų vidui.
Girliandomis puošiu židinį, laiptų turėklus, išspausdinu šeimos nuotraukų, jomis papuošiu virtuvę. O į įmantresnes Kalėdų dekoracijas mėgstame nuvažiuoti pažiūrėti pas kitus.“
Jungtinėse Valstijose populiaru apžiūrinėti ne tik kaimynų papuoštus kiemus, bet ir apsilankyti specialiai dekoruotuose parkuose. Kai kuriuose nereikia net iš mašinos išlipti – Kalėdų atmosfera iš lempučių sukuriama didžiulėse teritorijose, kurias visi apžiūri pro automobilio langus klausydamiesi klasikinių kalėdinių hitų ir gerdami kakavą arba gogelmogelį, pagardintą tarkuotu muskato riešutu.
Ž.Goldner šeima mėgsta Žiemos šviesų festivalį netoli namų esančiame Seneka Kriko parke, kuris virsta užburta žiemos pasaka. Čia apšviečiama beveik 500 skulptūrų iš lempučių: gyvūnai iš Šiaurės ašigalio, princesių pilys, Disney filmų personažai.
Kai kuriomis dienomis parke galima ant laužo išsikepti amerikiečių mėgstamų zefyrų, išsilydančių tarp sausainių, dalyvauti kalėdinių dekoracijų dirbtuvėse.
Kadangi Ž.Goldner gyvena greta JAV sostinės, su šeima visada aplanko ir nacionalinę eglutę prie Baltųjų rūmų, o sau kasmet užsisako suvenyrinį oficialų Baltųjų rūmų papuošalą eglutei namuose.
„Ką tik atkeliavo naujausias. Šiemet jis su pačiais Baltaisiais rūmais. Bet anksčiau buvo įvairių – istorinių, su prezidentų atvaizdais, su karietomis, traukinukais“, – sakė Ž.Goldner.
Vienais metais jai pavyko aplankyti ir pačius šventinius Baltuosius rūmus, kuriuos kasmet skirtingai išpuošia pirmoji šalies ponia. Ji nusprendžia, kokia bus kiekvienų metų Kalėdų tema ir kaip bus papuošiamos visos prabangios salės. Kažkada buvo suskaičiuota, kad Baltuosiuose rūmuose kaba daugiau kaip 70 tūkstančių eglutės papuošalų.
„Ten patekti labai sunku, bilietų galima prašyti per savo senatorius ir atstovus Kongrese, bet mus kartą pakvietė pažįstami. Tuomet prezidentu dar buvo Barackas Obama. Kiekviena salė buvo įspūdingai papuošta, tik, aišku, ne visur leidžiama eiti. Atsimenu, kad tais metais buvo net sukonstruota didžiulė prezidento šeimos šuns Bo skulptūra“, – šypsodamasi prisiminė Ž.Goldner.
Savo eglutę namuose ji puošia ir lietuviškomis lininėmis dekoracijomis, ir atsivežtomis iš kelionių, kurios kelia malonius prisiminimus. Dovanas Kalėdų Senelis palieka ne tik po eglute, bet ir kojinėse, kabančiose virš židinio.
Kiekvienas šeimos narys turi savo raudoną kojinę su išsiuvinėtu vardu. Visos jos kabinamos ant specialių laikiklių – eglutės, žvaigždės, snaigės formos – o ant jų taip pat išgraviruoti visų vardai.
„Vaikams visada labai įdomu, kas tose kojinėse, jie vis kiša nosį. Bet laikome tuščias iki Kūčių vakaro. Ten dedame mažučiukes dovanėles – pavyzdžiui, pirštines, kurių niekada nebus per daug“, – pasakojo Ž.Goldner.
Viena popietė kone visuose amerikietiškuose namuose būna skiriama meduolių namui statyti ir dekoruoti. Retai kas pačius meduolių luitus kepa patys. Parduotuvėse pilna įvairiausių paruoštų meduolių namo projektų, kurie parduodami kartu su valgomaisiais klijais, glaistais ir spalvotais įvairių formų saldainiais. „Dažnai tie sausainių luitai nelimpa, krinta, lūžta, bet šiaip ne taip namą pastatome. Paskui jis ilgai stovi ir puošia namus“, – sakė Ž.Goldner.
Laiminga šeima šalia visų šių dekoracijų puikiai tinka fotosesijoms, nes nuotraukos išeina tarsi atvirukai. O keistis šventiniais atvirukais yra viena seniausių amerikietiškų tradicijų.
Pastarąjį dešimtmetį, užuot atvirukus pirkę parduotuvėje, žmonės dažnai internetu užsako asmeninius panaudodami šeimos nuotraukas. Kai kurie siuntinėdami tokius personalizuotus atvirukus kartu prideda ir nedidelį laišką, kuriame papasakoja apie svarbiausius tų metų šeimos įvykius.
Juk ne su visais giminėmis bendraujama nuolat, ne visi draugai žino kiekvieną vaiko pasiekimą. Todėl Kalėdos – puikiausias metas priminti visiems pažįstamiems apie save.
„Aš tokių laiškų nerašau, bet mano uošvis tai daro kasmet. Tik jis nesiunčia paštu, o paruošia elektroninę versiją, prideda ir nuotraukų, ir pasakojimą. Šiaip įdomu paskaityti, tačiau būna, kad kartais žmonės per daug prirašo, po du puslapius istorijų“, – juokėsi Ž.Goldner.
Į šventinius jos šeimos atvirukus patenka kadrai ne tik iš fotosesijų namuose. Goldneriai nuvažiuoja ir į specialiai šventiškai papuoštas vietas, kur dirba profesionalūs fotografai.
Kartais užsuka aplankyti Kalėdų Senelio viename prekybos centrų – kasmet nuo senų laikų JAV žmonės plūsta fotografuoti vaikų su prekybos centro Seneliais.
„Pamenu, kai Emilijai buvo metai, ji taip klykė ant tokio Senelio kelių! Nuotraukoje matyti, kaip ji tiesia rankas ten, kur už kadro stoviu aš.
Pernai per pandemiją viename prekybos centre nuo Kalėdų Senelio buvome atskirti permatoma pertvara. Gerai, kad bent jau nuotraukose visi be kaukių, bet vaizdas tai nelabai koks“, – pasakojo Ž.Goldner.
Amerikoje šių metų šventinis laikotarpis ypatingas ir džiaugsmingas daugybei šeimų, nes ten jau lapkritį nuo COVID-19 pradėti skiepyti vaikai nuo 5 metų. Tie, kurie saugodamiesi koronaviruso iki šiol su vaikais nėjo į viešas vietas vidaus patalpose, pagaliau jaučiasi saugiau lankydami draugus ar šventinius renginius.
„Po pandemijos daug dalykų pradėjome vertinti labiau nei anksčiau“, – sakė Vašingtono lietuvė.
Amerikoje populiarūs vadinamieji Baltojo dramblio vakarėliai. Per juos visi atsineša po supakuotą dovanėlę, o tada burtais iš eilės eina išsirinkti vienos sau. Jei dovana nepatinka, galima mėginti tartis su kitais susikeisti.
Ž.Goldner su draugėmis visada rengia ir Amerikoje mėgstamus Pasikeitimo sausainiais vakarėlius: „Visi prikepame, ragaujame, žiūrime, kieno skaniausi. Mano vaikams labai patinka sausainius puošti. Priperku dažų, puošmenų, kasmet išsirenkame naują receptą iš knygos „Kalėdiniai sausainiai“.
Tai tarsi žaidimas išsirinkti, kokius gi kepsime šiemet. Bet įprastai dar naudojame ir mano anytos receptą. Ji yra vokiečių kilmės, pagal jos seną receptą sviestiniai sausainiai pavyksta labai trapūs, tirpsta burnoje.“
Ž.Goldner su dukra dar rudenį nusipirko bilietus ir į baletą „Spragtukas“. Amerikoje madinga į šį spektaklį eiti kasmet prieš Kalėdas. Jis rodomas kone kasdien visą mėnesį daugumoje JAV miestų. Pastatymų būna ir prašmatniausiuose teatruose, ir paprastuose bendruomenės namuose, kur šoka mėgėjai ir vaikai.
„Eisime gal jau trečią kartą. Šiemet – į pagrindinį Vašingtono baleto pastatymą Warnerio teatre. Emilija pati šoka baletą, tai jai bus prie širdies“, – sakė Ž.Goldner, savo vaikus mokanti ir lietuviškų tradicijų.
Emilija ir Prestonas mokėsi dainuoti „Nykštukas ledinukas“ ir „Tindi rindi riuška“, gruodžio pradžioje pasirodė Vašingtono lietuvių bendruomenės šventėje. Artėjant Kalėdoms su mama keps kūčiukus, trins aguonas pienui ir Kalėdų išvakarėse ragaus dvylika patiekalų, prie stalo pasikvietę ir amerikiečius senelius, išmokytus marčios gimtinės papročių.
Nakčiai Emilija ir Prestonas, kaip ir daugybė kitų Amerikos vaikų, vilksis kalėdines pižamas ir prie židinio paliks sausainių bei pieno Santa Klausui ir jo žmonai Misis Klaus.
Lauke prie durų pabarstys avižų, kad visi Kalėdų Senelio karietą dangumi tempiantys elniukai turėtų ką užkąsti. Rytą šeima bėgs laiptais žemyn į pirmąjį aukštą tikrinti kojinių ir dovanų po eglute, kurias išvynios skambant kalėdiniams hitams, gurkšnodami kakavą su mini zefyrais.
„Dažniausiai rytais vaikams karšto šokolado neduodame, bet turime dvi išimtis – kai prisninga ir, aišku, Kalėdų rytą“, – sakė Ž.Goldner.