LED technologija tobulėja: dabar tai universalus, labai ekonomiškas ir ilgalaikis namų apšvietimo būdas.
„LED technologijos tobulėjimas lėmė kainos kritimą, todėl ji tapo prieinama kone kiekvienam. Pastaruoju metu ypač populiarėja į sienas ar lubas integruojami LED profiliai, kurie yra ne tik šviesos šaltinis, bet ir interjero dekoro dalis“, – LED apšvietimo tendencijas apžvelgė „Solid Decors“ vadovas Kęstas Putramentas.
Siekiant maksimaliai išnaudoti LED privalumus, rekomenduojama namų apšvietimo projektavimą patikėti profesionalams – architektams ar interjero dizaineriams. Tačiau labai pravartu ir patiems suprasti šios technologijos galimybes, funkcionalumą ir įtaką namų interjerui. Interjero dizainerė L.Jurkienė pasidalijo patarimais, kaip išsirinkti tinkamiausią LED apšvietimo sprendimą.
Rinkitės šiltą šviesą
Šviesos temperatūra matuojama kelvinais (K), kurie nurodo lempučių skleidžiamos šviesos atspalvį. Nuo pasirinktos temperatūros LED lempučių priklausys, kokia atmosfera interjere bus kuriama.
Renkantis lempučių temperatūrą, taisyklė paprasta: kuo daugiau kelvinų, tuo balta šviesos spalva šaltesnė. Jeigu ant LED lempučių nurodyta šviesos temperatūra yra 3000K, jos skleis šiltai baltą šviesą, jeigu 4000K – apšvietimas bus dienos šviesos spalvos, 6000K – tai šaltai balta spalva. Namų apšvietimui L.Jurkienė siūlė rinktis ne daugiau kaip 3000K, o geriausia – 2700K spalvinės temperatūros LED lemputes. „Toks apšvietimas bus pakankamai šiltas, stipriai nekeis interjero spalvų, sukurs jaukią namų atmosferą“, – paaiškino interjero dizainerė.
Daugiau šviesos – mažiau elektros energijos
Renkantis LED apšvietimą, rekomenduojama vertinti ne pačių lempučių galingumą vatais (W), o skleidžiamos šviesos srauto galingumą, skaičiuojamą liumenais (lm).
„LED apšvietimo pranašumas tas, kad 6-7 kartus mažesnės galios lemputės skleidžia tiek pat šviesos, kiek įprastos kaitrinės ar halogeninės lemputės. Jeigu ieškote lemputės, kuri skleistų tiek šviesos, kiek 60W įprasta lemputė, reikėtų rinktis maždaug 8 – 10W galios LED lemputes“, – patarė L.Jurkienė.
Tad LED lemputes patogiau rinktis pagal skleidžiamos šviesos srautą. Tiesiog prisiminkite, kad 40W kaitrinė lemputė skleidžia apie 400lm šviesos srautą, 100W – apie 1300lm. Tad pasirinkę 1300lm LED lemputes turėsite pakankamai ryškų, tačiau kur kas labiau elektros energiją taupantį apšvietimą.
Renkantis LED apšvietimo sprendimą, pravartu atkreipti dėmesį ir į teisingo spalvų atkūrimo indeksą (CRI). Dažniausiai gaminamos LED lemputės, kurių CRI 80. Tačiau jų skleidžiama šviesa šiek tiek pakeis interjero spalvas – suteiks žalsvą, o ne gelsvą atspalvį kaip įprastos lemputės. Jeigu svarbu, kad šviesa neiškreiptų natūralių spalvų, pavyzdžiui, apšviečiant paveikslus, reikėtų rinktis LED lemputes, kurių CRI 90-95.
Skirtingiems kambariams – skirtinga šviesa
LED technologijos universalumas leidžia suprojektuoti visų namų apšvietimą naudojant tik LED lemputes. Tam užtenka ir LED lempučių galios, ir įrengimo galimybių. Tačiau, renkantis LED apšvietimą skirtingiems kambariams, reikėtų atkreipti dėmesį, kokia šviesa kuriame kambaryje labiausiai tinka.
Kambariuose, kuriuose norite sukurti jaukią, ramią atmosferą, tarkime, svetainėje, miegamajame, reikėtų rinktis šilto atspalvio šviesą skleidžiantį apšvietimą – 2700K LED lemputes. Kambariuose, kuriuose reikia sukurti darbingą atmosferą, pavyzdžiui, darbo kambaryje, virtuvėje, tiks 3000K LED lemputės.
„Taip pat siūlyčiau įprastus jungiklius pakeisti LED apšvietimui tinkamais šviesos srauto reguliatoriais (dimeriais). Jie leis reguliuoti šviesos srauto galingumą, šviesos intensyvumą. Net įrengus didelio galingumo LED apšvietimą, šviesos srauto reguliatorius leis sukurti labai jaukią ir ramią atmosferą“, – kalbėjo L.Jurkienė.
Madingiausias – paslėptas LED apšvietimas
Šiuo metu vyrauja paslėpto apšvietimo tendencijos. Pasak dizainerės, LED galimybės leidžia žaisti su apšvietimu ir interjere nesunkiai sukurti norimą nuotaiką. Tam ypač tinka LED juostos, integruojamos į baldus, sienas ar lubas. Taip pat suteikti interjerui savito stiliaus padeda apšvietimą slepiantys LED profiliai, kurie dieną yra interjero dekoro elementas, o vakare, įjungus šviesą, paįvairina namų apšvietimą ir sukuria jaukią atmosferą. Panašiai yra ir su į sienas ar lubas priglaistomais šviestuvais su LED diodais, tik dieną jie nematomi.
Vienas populiariausių sprendimų – paslėptas apšvietimas lubose, naudojant lubinę apdailos juostą. Jis atlieka dvigubą funkciją: dekoratyvinis apvadas puošia interjerą, o LED lemputės vakare sukuria jaukią namų atmosferą. Ypatingą nuotaiką namų stiliui suteiks ir apšvietimas nišoje arba įvairūs dekoro su LED apšvietimu sprendimai.