Gyventi tvariai žmonės nesiryžta dėl brangumo, bet apžiūrėkite šį butą Vilniuje

Net 25 šalyse atliktas tyrimas parodė, kad aplinkosaugos klausimai pasaulio gyventojams kelia tokį pat nerimą kaip ir terorizmas – beveik 70 proc. teigė, kad tai viena didžiausių problemų. Daugiau nei pusė vartotojų norėtų gyventi tvariau ir sveikiau, tačiau kas antrą stabdo baimė, jog tai per brangu.

Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
Aplinkai draugiški namai.<br>„Ikea“ nuotr.
„Ikea“ nuotr.
„Ikea“ nuotr.
Jolita Juodzevičienė.
Jolita Juodzevičienė.
Daugiau nuotraukų (6)

Lrytas.lt

Sep 26, 2019, 4:29 PM

Siekdama parodyti, kad tvaresnis ir sveikesnis gyvenimas nėra brangus, parduotuvėje „Ikea“ Vilniuje įrengti tvarūs namai.

Terorizmas ir tarša – vienodai svarbu

Tarptautinė bendrovė „GlobeScan“, bendradarbiaudama kartu su Švedijos baldų gamintoja „Ikea“, atliko apklausą 25 pasaulio šalyse, siekdama išsiaiškinti žmonių požiūrį į aplinkosaugą bei tvarų gyvenimą ir kaip jis keičiasi pastaraisiais metais. Paaiškėjo, kad aplinkosauga (66 proc.), terorizmas (67 proc.), oro tarša (60 proc.), vienkartinio plastiko naudojimas (60 proc.) yra vienos aktualiausių problemų, kurios pralenkia net maisto pasaulyje stygių (54 proc.) ar pasaulio ekonomikos padėtį (36 proc.).

Tyrimas taip pat parodė, kad tvaresnis ir sveikesnis gyvenimas yra svarbus asmeninis prioritetas kas antram pasaulio gyventojui (54 proc.). Tačiau pusė jų įvardija, kad nuo to sustabdo per didelė kaina (49 proc.), 27 proc. paminėjo žinių trūkumą.

„Ieškodami sprendimų, kurie padėtų gyventi tvariau ir sveikiau, vartotojai pirmiausiai žiūrį į verslo įmones. Respondentai teigė, kad būtent verslo organizacijos turėtų gaminti produktus, kurie leidžia gyventi sveikiau, mažiau kenkia aplinkai, naudoja mažiau žemės resursų. Tokios vartotojų įžvalgos paskatino sukurti tvarių namų pavyzdį parduotuvėje. Šiuose namuose rodome daugeliui prieinamus tvaraus ir sveiko gyvenimo sprendimus“, – sako  Jolita Juodzevičienė, „Ikea“ parduotuvės Vilniuje vadovė.

Butas – vien iš tvarių sprendimų

Parduotuvėje Vilniuje dizainerės įrengė 36 kv. m. butą dviem žmonėms. Jame didžioji dalis baldų ir aksesuarų yra tvarūs: pagaminti iš atsinaujinančių žaliavų – medienos, bambuko ar net banano pluošto, tausojantys energiją, vandenį, padedantys rūšiuoti atliekas.

„Šiuolaikiško dizaino virtuvės fasado durelės pagamintos iš perdirbtos medienos ir perdirbtų plastikinių butelių. Svetainėje esantis kilimas taip pat pagamintas iš 540 perdirbtų plastikinių buteliukų. Tokie sprendimai mažina naujų žaliavų sunaudojimą gamyboje, o plastikas panaudojamas dar kartą, dėl to sumažėja jo atliekų“, – pavyzdžius pateikia J. Juodzevičienė.

5 žingsniai žalesnės kasdienybės link

Baldai ir aksesuarai iš atsinaujinančių arba perdirbamų medžiagų. Renkantis baldus, aksesuarus „Ikea“ parduotuvės vadovė pataria įvertinti, ar baldai pagaminti iš lengvai atsinaujinančių medžiagų, pavyzdžiui, greitai augančio bambuko, arba iš perdirbtų medžiagų, taip dar kartą panaudojant jau pagamintą plastiką. Pavyzdžiui, bute patiestas kilimas yra pagamintas iš perdirbtų plastiko buteliukų, virtuvės stalviršiai iš natūralios medžiagos – medienos.

Atliekų rūšiavimas. Bute pritaikyti keli skirtingi rūšiavimo sprendimai – konteineriai maisto atliekoms, plastikui, kitoms perdirbamoms medžiagoms. Teisingai rūšiuojant, plastiko atliekos neatsiduria sąvartynuose, o viskas, kas įmanoma, perdirbama ir panaudojama dar kartą. Tvarų butą įrengę dizaineriai parodė, kaip net nedidelėje virtuvėje galima rasti vietos rūšiavimo talpoms ir taip mažiau teršti gamtą.

Energijos ir vandens taupymas. Manantiems, kad tvariai gyventi yra brangu – interjero dizaineriai pateikė pavyzdžius, kuomet tvarūs sprendimai kaip tik padeda sutaupyti, pavyzdžiui, LED lemputės sunaudoja iki 85 proc. mažiau elektros energijos. „Apie 8 proc. viso gėlo vandens sunaudojama buityje. Ypač jis švaistomas plaunant ir skalaujant indus po tekančiu vandeniu. Dėl to šio buto virtuvėje esanti plautuvė yra gili, kad plaunant indus iki pusės pripildytoje plautuvėje būtų taupomas vanduo. Tuo tarpu maišytuvas su jutikliu sustabdo vandenį po 10 sekundžių jutikliui neaptikus judesio“, – praktinius vandens taupymo pavyzdžius pateikė J. Juodzevičienė.

Mažiau plastiko maišelių ir ekologiška medvilnė. Išeidami į parduotuvę pamirštate pasiimti medžiaginį krepšelį pirkiniams? Jie gali būti pakabinti tokioje vietoje, kad išeinant iš namų visuomet užkliūtų už akių. Negana to – jie, kaip ir kita bute naudojama medvilninė tekstilė – pagaminti iš ekologiškai užaugintos medvilnės. „Ikea“ medvilnė auginama ir apdirbama gamtai draugiškesniais būdais, pavyzdžiui, ji nėra balinama, tad išvengiama chloro.

Žalumynai auginami savo virtuvėje. Žalumynai, auginami savoje virtuvėje, taip pat yra tvaresni, negu daug kilometrų nukeliaujantys, parduodami parduotuvėje. Todėl dizaineriai parodė, kaip prieskoninių žolelių užsiauginti specialiai tam skirtose lentynėlėse ar tiesiog prie sienos tvirtinamuose vazonuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.