Į naujienų portalą lrytas.lt kreipėsi Karolis (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.), kuris pasakojo, kad jam reikėjo išsiimti naujus valstybinius numerius automobiliui. „Regitros“ atstovai jam pasiūlė valstybinius numerius MYR.
„Šiame kontekste, kaip ir daugumai, man nėra priminti šie numeriai. Jie man asocijuojasi su rusišku žodžiu, kuris reiškia pasaulis. „Regitros“ darbuotojai, man atsisakius šių numerių, pasiūlė susimokėti 35 eurus ir pasiimti išskirtinį numerį.
Galbūt aš esu per jautrus, bet man būtų gėda pasirodyti su tokiu raidžių deriniu gatvėje“, – pasakojo Karolis.
Pasak pašnekovo, dabartinėje situacijoje net į smulkmenas pradedama reaguoti jautriau.
„Prieš metus man toks raidžių derinys nebūtų sukėlęs kokių nors emocijų. Ar atsakingos institucijos turėtų išimti tam tikrus numerius, ne mano reikalas“, – pažymėjo jis.
Karolis MYR numerių atsisakė ir nusprendė susimokėti pinigus bei įsigyti išskirtinius numerius.
Parenka automatiškai
„Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė naujienų portalui lrytas.lt minėjo, kad įprastai registruojamiems automobiliams numerio ženklai yra išduodami eilės tvarka. Kitaip tariant, sistema automatiškai parenka numerio ženklų kombinaciją, kuria bus ženklinama transporto priemonė. Tokių automatiškai priskiriamų numerio ženklų kaina už dvi plokšteles yra 7,20 euro.
Jei automobilių savininkai pageidauja išsirinkti jiems patinkančius numerio ženklus, „Regitra“ suteikia net tris būdus tai padaryti. Vienas iš būdų – galima pasirinkti patinkantį skaičių ir raidžių derinį iš jau pagamintų ir įmonės padaliniuose saugomų numerio ženklų nuo 35 eurų.
Norintys dar labiau išsiskirti kelyje, gali rinktis iš dar tik planuojamų gaminti numerio ženklų arba apskritai susikurti savo užrašą, t. y., vardinius numerio ženklus.
Keliami specialūs reikalavimai
Eilės tvarka išduodami numerio ženklai sudaromi pagal abėcėlę. Pasak „Regitros“ atstovės, juose naudojamos tik trys raidės, kurios dažniausiai nesudaro jokio pilno žodžio. Kitokia situacija yra su vardiniais numerio ženklais, kadangi jų užrašą susikuria pats asmuo, taip norėdamas išsiskirti ar atkreipti dėmesį.
„Nuolat atsižvelgiame į numerio ženklų derinių reikšmes, reaguojame į visuomenės reakciją, stebime viešąją erdvę ir pagal tai priimame sprendimus dėl tam tikrų derinių išdavimo“, – pridūrė E.Bardauskienė.
Numerio ženklams yra keliami tam tikri reikalavimai. Pavyzdžiui, kaip numato taisyklės, numerio ženklo užrašas negali sutapti su keiksmažodžiais, vulgarizmais, nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais. Dėl šios priežasties nebuvo išleista KGB numerio ženklų serija.
Taip pat, prasidėjus karui Ukrainoje, „Regitra“ ėmėsi veiksmų dėl seniai išduotų vardinių numerio ženklų su tokiais užrašais kaip MOSCOW, RUSSIA ir MIG29. Atsižvelgdami į itin pasikeitusią situaciją ir tai, kad šie numerio ženklai šiai dienai gali kelti ypač neigiamas emocijas, nedelsiant ėmėsi veiksmų.
„Susisiekėme su jų savininkais ir pasiūlėme šiuos derinius pasikeisti nemokamai, kad tokių numerio ženklų kelyje nebeliktų. Apie tokį sprendimą visuomenė buvo informuota tiek socialiniuose tinkluose, tiek žiniasklaidos priemonėse“, – naujienų portalui lrytas.lt paaiškino E.Bardauskienė.
Taip pat šiais metais eilės tvarka automobiliams gaminamų numerio ženklų sąraše buvo ir MIG derinys.
„Mums rūpi visuomenės nuomonė, todėl socialiniuose tinkluose surengėme apklausą, kurios rezultatai parodė, kad didžioji dalis, t. y., apie 70 proc., yra už šio derinio išleidimą, kadangi jis turi ir kitų reikšmių. Pavyzdžiui, yra siejamas su vardu Miglė.
Atsižvelgdami į tai, priėmėme sprendimą šią seriją išleisti, išskyrus MIG 029 ir MIG 290 derinius, kurie labiausiai gali būti asocijuojami su naikintuvu MIG-29. Šiais metais nebuvo išleistos RU bei SU serijos priekaboms“, – akcentavo ji.
E.Bardauskienė sakė, kad MIR arba MYR derinys gali turėti daug reikšmių. Dėl MIR derinio „Regitra“ nesulaukė klientų pastebėjimų ir šiuo metu jų likutis yra mažas – virš 30 vienetų.