Kritiškai R.Žemaitaičio atėjimą į valdžią įvertino JAV, Vokietijos komitetų pirmininkai, taip pat Lenkijos Senato vicemaršalka, savo pareiškimą išplatino ir Izraelio ambasados Lietuvoje atstovai.
Socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas pripažino, kad dabar antisemitizmo kaltinimas yra lipdomas visai koalicijai, o šurmulys ir užsienio politikų klausimai šią Vyriausybę lydės dar bent kelis mėnesius.
Tuo metu tiek konservatorių, tiek socialdemokratų koalicijos partnerių Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovai mano, kad LSDP ir pats G.Paluckas aukoja Lietuvos įvaizdį ir saugumą vien dėl asmeninio intereso – kad turėtų reikiamą balsų skaičių premjero postui.
Politikai papasakojo, kaip jau dabar atrodo jų pokalbiai su užsienio valstybių kolegomis, kokių klausimų sulaukia ir kaip patys bando paaiškinti R.Žemaitaitį valdžioje.
Su gynybos klausimais dirbantys politikai taip pat įvertino, kokių pasekmių ši koalicijos sudėtis gali turėti Lietuvai.
L.Kasčiūnas: atrodo juokingai
Krašto apsaugos ministras, konservatorius Laurynas Kasčiūnas naujienų portalui Lrytas pasakojo, kad iš užsienio partnerių jau sulaukė neformalių paklausimų apie R.Žemaitaitį valdžioje, mat šios situacijos aidas, anot jo, jau toli nuėjo.
„Vietoje to, kad dabar sėdėtume Vašingtone ir ieškotume priėjimo prie D.Trumpo komandos, mes užsiiminėjame šiomis nesąmonėmis ir turime problemų. Ir kam visa tai reikėjo susikurti? Kad kažkas turėtų 20 monolitinių balsų dėl premjero posto. Tik dėl to. Visiškai asmeninis interesas buvo. Niekas nė akimirkai nepagalvojo apie valstybę“, – kalbėjo ministras.
L.Kasčiūno neįtikino ir dalies socialdemokratų bei demokratų politikų pareiškimai, esą jie buvo prieš „Nemuno aušrą“ valdančiojoje koalicijoje, bet neturėjo kito pasirinkimo.
„Dabar girdi iš šviesesnių žmonių, kad „mes prieš, bet vis tiek eisiu dirbti į Vyriausybę“. Tai toks juokingas dalykas – „aš prieš, bet kaip ir už“. Tokia situacija yra truputį juokinga“, – neslėpė ministras.
Tuo metu galimos pasekmės Lietuvai dėl „Nemuno aušros“ valdžioje, anot jo, priklausys nuo tolesnės veiksmų eigos.
„Priklausys nuo to, kaip mes reaguosime, ar tokie pareiškimai tęsis, ar ne – gal Vyriausybė taps jo pareiškimų įkaite. Tai yra atviras klausimas.
Bet kai turėjai penkias įvairiausias opcijas Vyriausybei ir pasirinkti tokią opciją, turint omeny, kad bus reakcijos – tai, tiesą sakant, yra neįtikėtina“, – stebėjosi konservatorius.
Nors toks projektas, kaip Vokietijos brigados dislokavimas Lietuvoje, ministro teigimu, jau yra fiksuotas dalykas, apskritai R.Žemaitaičio partijos atsiradimo valdžioje poveikis Lietuvai, L.Kasčiūno vertinimu, yra latentinis.
„Vokietijoje irgi gali atsirasti sakančių, o kodėl mes siųsime savo karius ten, kur Vyriausybė turi antisemitinių elementų? Kam mums to reikia? Vietoje to, kad kalbėtume, kaip greičiau daryti, mes turėsime aiškintis partijoms“, – nurodė ministras.
Pats L.Kasčiūnas jo klausiantiems užsienio partneriams „Nemuno aušrą“ valdančiojoje koalicijoje aiškina lygiai taip pat – tiesiog politiniu išskaičiavimu.
„Kad tai buvo labai trumparegiškas, grynų politinių išskaičiavimų, socdemų lyderio sprendimas dėl to, kad galbūt yra nepasitikėjimas savo jėgomis tame esminiame pirmame balsavime, ir reikėjo padaryti viską, kad turėtų kuo daugiau balsų“, – įvardijo L.Kasčiūnas.
G.Paluckas: net neabejoju, kad klausimų sulauksime kelis mėnesius
Savo ruožtu socialdemokratų kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas tokius svarstymus, kad „Nemuno aušra“ koalicijoje atsidūrė tik dėl to, jog jam užtektų balsų tapti premjeru, vadina nerealiais.
„Balsavimas dėl premjero yra atviras – tam apskritai nereikia 71 balso. Visi šie samprotavimai ir išvedžiojimai neturi jokio realaus pagrindo“, – naujienų portalui Lrytas sakė G.Paluckas.
Visgi, G.Paluckas pripažino, kad dėl „Nemuno aušros“ jau turėjo aiškintis užsienio partneriams – jis įvardijo, kad kalbėjosi su JAV, Izraelio, Kanados, Armėnijos, Latvijos, Estijos politikais.
Anot socialdemokrato, vieni užsienio politikai į Lietuvą su klausimais kreipėsi patys, o kitiems, užbėgdami už akių, situaciją bandė paaiškinti patys socialdemokratai.
„Be jokios abejonės ir prevenciškai tai reikia daryti, suprantant, kad tai turės tam tikrą atgarsį. Ir tokie pokalbiai tikrai duoda rezultatų, kai žmonės žino faktinę situaciją. Be jokios abejonės jie turi teisę į reakciją, bet ji yra gerokai santūresnė.
Kai išgirstame kai kuriuos pareiškimus ar pranešimus, lygiai taip pat reaguojame ir aiškiname“, – pasakojo kandidatas į premjerus.
G.Paluckas pasakojo, kad pirmiausiai užsienio partneriams bando paaiškinti faktinę situaciją.
„Nes visas tas antisemitizmo kaltinimas yra lipdomas visai koalicijai, visai Vyriausybei – be jokios abejonės ir aš turiu atsakinėti į tuos klausimus.
Todėl mes padarėme elementarius dalykus – koalicinė sutartis yra išversta ir pateikta, įsipareigojimas prieš antisemitizmą yra aiškus, „Nemuno aušros“ programa yra išversta ir pateikta – ten nėra jokio antisemitizmo siekio.
Taip pat užsienio partneriams, su kuriais mes bendraujame, yra pateiktas mano asmeninis patikinimas. Svarbiausia yra suvokti faktinę situaciją, o ne rankioti kažkokių apibendrinimų nuotrupas iš socialinių tinklų. Tą darbą ir darome“, – patikino jis.
Visgi, G.Paluckas pripažįsta, kad artimiausiu metu užsienio sąjungininkų klausimai greičiausiai dar nesibaigs.
„Net neabejoju, kad pirmus kelis mėnesius tikrai tokių klausimų sulauksime, nes stebės ir Vyriausybės formavimo procesą, žiūrės, kokie kandidatai yra skiriami.
Galų gale tuose pirmuose dvišaliuose susitikimuose su užsienio partneriais nuskambės vienas ar kitas pastebėjimas ir klausimas – ar tai būtų oficialiai, ar už posėdžio ribų.
Bet manau, kad į tuos klausimus bendromis pastangomis ir atsakysime“, – kalbėjo G.Paluckas.
G.Jeglinskas: tai yra absurdas
Savo ruožtu socialdemokratų koalicijos partnerių, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas Giedrimas Jeglinskas pasakojo, kad kalbėdamas tiek su respublikonais, tiek su demokratais labai aiškiai pajuto, kaip stipriai Lietuvos padėtis iš tiesų matoma užsienyje.
„Nėra taip, kad šios naujienos dingsta Lietuvos erdvėje. Jos išeina į užsienį. Ir kai gauni klausimą, tai kas čia vyksta, vis tiek reikia apie tai kalbėti – išaiškinti koalicijos situaciją, kad čia ne aš, kad taip įvyko“, – kalbėjo G.Jeglinskas.
Politikas pasakojo, kad jau dabar, net ir draugiškuose pokalbiuose su užsienio kolegomis tenka kalbėti apie R.Žemaitaitį.
„O jau kalbėdami diplomatiniuose lygmenyse mes tiems dalykams prarasime pirmąją valandą. Mes prarandame bet kokią iniciatyvą derybose, kai pradedame aiškinti ir teisintis apie tai, kas vyksta. Tai yra nepriimtina“, – pabrėžė jis.
G.Jeglinskas teigė girdintis ir tokias nuomones, esą R.Žemaitaitis per daug neišsiskiria iš bendro konteksto – esą va, ir JAV išsirinko teistą prezidentą.
„Ką JAV daro kaip globali, super valstybė, hegemonas – ne mūsų reikalas. Mes neturime teisės išsirinkti tokius žmones ir dėti juos į valdžią. Situacija, manau, yra absurdiška. Nežinau, kokie dar sprendimai šiuo atveju yra įmanomi, bet tai nėra priimtina – reikėtų rasti sprendimus, kaip išeiti iš šitos situacijos“, – ragino G.Jeglinskas.
Gal tuomet G.Jeglinskas pasisako ir prieš G.Palucko, teisto politiko, kandidatūrą į premjerus?
„Aišku, ta situacija nėra gera, bet R.Žemaitaitis yra Konstitucinio Teismo pripažintas dėl antisemitizmo skatinimo – tai turbūt rimčiausias, koks gali būti, kaltinimas, ypatingai kalbant su mūsų partneriais JAV, kai respublikonai, D.Trumpas grįžta į valdžią“, – kalbėjo būsimasis Seimo narys.
G.Jeglinskas taip pat turėjo savo paaiškinimą, kodėl, nepaisydami visų šių aplinkybių, socialdemokratai koalicijos partneriais vis dėlto pasirinko ir „Nemuno aušrą“.
„Manau, kad yra didžiuliai ego, kovos, ir tam ego nepasidavė vidiniai kompleksai, todėl dabar turime situaciją, kokią turime. Dabar reikia žiūrėti, kaip gelbėti Lietuvos įvaizdį pasaulyje.
Tai yra ne tik mūsų įvaizdžio, bet ir mūsų saugumo klausimas, nes mes norime amerikiečių čia, vokiečių čia. Mes turime būti tie, kurie nekeltų papildomų klausimų“, – apibendrino G.Jeglinskas.