Per ganėtinai trumpą laiką valdančiąją daugumą formavę socialdemokratai jau ne kartą spėjo paminti rinkėjų pasitikėjimą ir sulaužyti viešai išsakytus pažadus.
Partijos lyderei Vilijai Blinkevičiūtei galiausiai pripažinus, jog priešingai, nei žadėta anksčiau, tapti Lietuvos premjere ji neketina, gyventojų laukė dar viena staigmena – „Nemuno aušros“ pavadinimas derybas dėl koalicijos vykdžiusių, o dabar valdančiąją daugumą jau ir suformavusių partijų sąraše.
Nors į Seimo rinkimus LSDP atėjo su pažadu pertvarkyti antrąją pensijų pakopą taip, kad žmonės savo sprendimu galėtų nutraukti kaupimą ir atsiimti sukauptus pinigus, panašu, jog rinkėjų gali laukti dar vienas nusivylimas.
Finansų ekspertas Mindaugas Busila, susipažinęs su pasirašyta koalicijos sutartimi, juokauja, jog norintiems pensijų kaupimo reformos veikiausiai reikės vėl laukti kitos valdžios.
„Didelių pokyčių sutartyje nėra numatyta. Tiesiog politiškai buvo matyta, kad praėjusi valdžia, darydama korekcijas su pensijų reforma, atliko veiksmus, kurie sukėlė šiokį tokį nepasitenkinimą.
Tai ši valdžia bando vaizduoti, kad tą nepasitenkinimą tvarko. Kadangi žmonėms nepatiko tas prievartinimas įtraukimas ir neišleidimas, manau, ši valdžia antrą pakopą padarys patrauklesne, draugiškesne ir tiek. Rašoma apie tai, kad darbdavys galės daugiau prisidėti, bet kažkokių didesnių pokyčių nėra ten, nebent kažką sugalvos“, – Lrytui komentavo finansų ekspertas.
Kita vertus, tiek socialdemokratė Inga Ruginienė, kuri gali užimti socialinės apsaugos ir darbo ministrės postą, tiek „Nemuno aušros“ narė Agnė Širinskienė tikina, kad pokyčiai įvyks – gyventojai esą privalo turėti galimybę pasitraukti iš pensijų fondų, jei kaupti lėšų juose nenori.
Skvernelis nežada revoliucinių pokyčių
Įtarimai, jog socialdemokratų statytos smėlio pilys gali sugriūti, sustiprėja susipažinus su koalicijos partnerių demokratų stovykloje vyraujančiomis nuotaikomis.
Nors partijos lyderis Saulius Skvernelis Lrytui sakė, kad Lietuvos gyventojai pokyčių tikrai sulauks, panašu, jog pastarieji gali ir nebūti itin reikšmingi.
„Jie tikrai bus nerevoliuciniai“, – sakė politikas.
O ir kalbėti apie konkrečius veiksmus jis nesiryžo.
„Kol nėra Vyriausybės programos, tol komentaro nebus, nes ji turės būti suderinta su socialdemokratų rinkiminiais pažadais. Nuostatos yra panašios“, – nedaugžodžiavo jis.
Tiesa, demokratų lyderis pripažino, jog atidėlioti pokyčių ilgesniam laikui nėra prasmės. Vis tik paklausus, kiek laiko prireiks, kol bus priimti konkretūs sprendimai, S.Skvernelis kalbėjo abstrakčiai.
„Keturių metų laukti tikrai nereikia. Tai yra vienas iš tų klausimų, kur seniai diskutuotas, seniai pribrendęs. Reikia tiesiog po truputį daryti sprendimus, kurie spręstų tuos žmonių klausimus“, – teigė politikas.
I. Ruginienė: tai bus vienas pirmųjų Vyriausybės darbų
Tuo metu socialdemokratė, į Seimą išrinkta I.Ruginienė buvo užtikrinta – antra pensijų pakopa bus vienas iš pirmųjų naujos Vyriausybės darbų
„Tas pažadas buvo duotas rinkėjams, jie turi labai didelį lūkestį, kad bus padarytos pertvarkos. Manau, kad naujoji Vyriausybė tą lūkestį turės pateisinti.
Pirmiausia reikės susėsti su socialiniais partneriais ir aptarti dabartinę padėtį, Konstitucinio Teismo (KT) išvadas ir atsispyrus nuo šito taško ieškoti geriausių sprendimų“, – sakė I.Ruginienė.
Socialdemokratė pridūrė, kad jau dabar yra aišku, jog sistema turi būti savanoriška.
„Jau ir iki rinkimų automatinis įtraukimas kėlė abejones, jos niekur neišsisklaidė. Socialdemokratai aiškiai pasisakė, kad automatinis įtraukimas nėra socialiai teisingas, o žmonės turi turėti teisę spręsti patys, ar nori kaupti, ar pasitraukti iš sistemos.
Matyt, reikės daryti sprendimus, kad gyventojus, kurie kaupia, sugrąžinti prie savanoriško kelio. Taip, kaip yra dabar, toliau tęstis tikrai negali“, – Lrytui teigė I.Ruginienė.
Tiesa, anot jos, reikės atsižvelgti ir į tuos žmones, kurie pasitiki dabartine sistema bei iš jos trauktis nenori, bei jiems sudaryti sąlygas kaupti toliau. Taip pat užsiminta apie galimybę grįžti prie profesinių fondų idėjos.
Vis tik detaliau apie tai, kaip įsivaizduotų antrają pensijų kaupimo pakopą po įvykdytos reformos, LSDP narė nedetalizavo.
„Visų kitų detalių arba niuansų tikrai negali spręsti vienas arba du žmonės – turi būti diskusijos, kompleksiniai kompromisai ir sprendimai. Matyt, pagrindinis sunkus darbas bus derinant pozicijas. O S.Skvernelis šiandien gali sakyti vieną, rytoj – kitą“, – į demokratų lyderio teiginį, jog revoliucinių pokyčių tikėtis nereikėtų, sureagavo ji.
Širinskienė: pokyčiai turi atsirasti kuo greičiau
„Nemuno aušros“ narė A.Širinskienė, paklausta, kokį susitarimą su koalicijos partneriais pavyko pasiekti dėl pensijų kaupimo reformos, Lrytui sakė, jog pasirašyta sutartis – lakoniška, nustatanti tik pagrindines gaires. Jokių išsamesnių diskusijų, pasak politikės, tarp partijų dar nebūta.
Vis tik ji atkreipė dėmesį, jog KT sprendimas, kad gyventojams turi būti numatyta galimybė išeiti iš pensijų fondo, buvo priimtas jau prieš kurį laiką, ir pripažino, jog pokyčiai turi atsirasti kuo greičiau.
„Man pačiai yra tekę gauti laiškų iš žmonių, kurie sako, jog žmona ar sutuoktinis serga vėžiu, jie sankaupas norėtų atsiimti, tačiau to padaryti negali, nors KT jau yra pasakęs, kad tokia galimybė turi atsirasti. Ir tada žmogus klausia, ką daryti – laukti, kol Seimas priims sprendimą, ar bylinėtis su valstybe teismuose?
Manau, kad visi suprantame, jog kuo ilgiau sprendimas bus delsiamas, tuo bus didesnė tikimybė, kad tokie žmonių klausimai realizuosis teismų praktika. Tai tikrai nėra didelis džiaugsmas valstybei, mes visi suprantame, ką tas teismas pasakys“, – teigė Seimo narė.
Savo ruožtu „Nemuno aušra“, tardamasi su koalicijos partneriais, ketina laikytis programoje nustatyto principo, jog antroje pensijų kaupimo pakopoje turėtų atsirasti daugiau sutarčių laisvės.
„Sutarčių laisvė paprastai sako, kad asmuo yra laisvas sudaryti sutartį, laisvas nutraukti sutartį, išeiti iš tam tikrų įsipareigojimų. Norėtųsi, kad tam tikra antros pakopos liberalizacija išties įvyktų, nors aš pati, kaip žinote, nesu labai liberalus žmogus“, – pridūrė A.Širinskienė.
Tiesa, ji užsiminė, jog į demokratų siūlymą išsiimti fonde sukauptą sumą bet kada, nuo lėšų susimokant 15 proc. gyventojų pajamų mokesčio, žiūrėtų atsargiai, nes tai – žmonių pinigai, kurie kartą gaunant atlyginimą jau yra apmokestinami. Vis tik plačiau konkrečių sprendimų nedetalizavo.
„Manau, kad pokyčiai teoriškai įmanomi iki Naujų metų. Praktiškai – suprantant, kokios permainos vyksta valstybėje, kad yra valdžių kaita, tą padaryti yra tikrai sunku. Kad pavasario sesijoje su tuo darbu reikėtų susitvarkyti, aš tikrai abejonių neturiu.
Kokiais atvejais bus galima pasitraukti ir panašūs dalykai, yra tolesnės diskusijos objektas, kuriam aš tikrai nenorėčiau užšokti už akių, nes tai turi būti derinama su koalicijos partneriais“, – mintį užbaigė ji.