Renginys skirtas paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną. Artėjant šiai progai grupė „Miglaukas“ pristato kūrinio „Taidu taida“ įrašą.
„Miglaukas“ – tai keturių muzikantų kolektyvas, archajinius lietuvių liaudies dainų motyvus apipinantis pasaulio muzikos garsais. Jų muzika – mistiška ir užburianti, į viena suliejanti tradicinį lietuvių, egzotiškų kraštų ir šiuolaikinį skambesį. Nemažai pasaulio išmaišę muzikantai susikrovė ne tik turtingą kitų tautų muzikos tradicijų bagažą, tačiau ir europiečio ausiai menkai pažįstamų instrumentų kolekciją: Ugniaus Raugalo rankose skamba afrikietiškas bosas gimbri, indiškų motyvų įneša Adomo Šimkūno bansuri fleitos bei Ryčio Girsko styginiai sitara, sarodas. Lietuvių folklorui grupėje atstovauja Dorotė Zdanavičiūtė, kurios lūpose atgimsta archajiški tekstai, o sodrus balsas keliauja per iš protėvių laikų atkeliavusias vokalines harmonijas.
Naujai įrašytas grupės kūrinys „Taidu taida“ pasakoja apie sesę, laukiančią iš medžioklės grįžtančio brolio. Medžioklę galime suvokti kaip metaforą – brolis išjojo į karą žadėdamas: „Aš tau parvešiu žalių šiubelį, margų skarelį, aukso žiedelį“, tačiau seseriai dovanų nereikia, jai svarbiausia, kad brolis grįžtų gyvas.
Įdomu tai, kad šio grupės kūrinio ištakos yra lietuvių liaudies trejinė sutartinė „Išjaja jaja bralis medziate“, tačiau vokalistės atliekama kaip daina. Kūrinio įrašą nemokamai galima parsisiųsti grupės „Soundcloud“ profilyje.
Kitas kovo 9 d. koncerte pasirodysiantis muzikinis projektas – „Vėjopatis“, senovės baltų jūrų dievo vardu pasivadinęs kūrėjas Nikolajus Polujanovas. Vilnietis elektroninės muzikos kūrėjas lietuvių etninės vokalinės muzikos garsus atgaivina juos įliedamas į „dub-techno“ stiliaus kūrinius.
Muzikantas teigia įkvėpimą randąs tiek gamtoje, tiek mieste, tad būtent tai ir galima išgirsti jo darbuose – tai elektroninis miesto skambesys ir iš gamtos atėjęs senovės lietuvių muzikinis palikimas.
„Vėjopatis“ teigia, jog lietuvišką folklorą renkasi dėl jame slypinčio istorinio patirties bagažo, kuris ir atsispindi tekstuose bei natų skambėjime.
„Manau, kad turime gražų folklorinį turtą. Būtent jo interpretavimas ir tam tikrų segmentų naudojimas suteikia muzikai paslaptingo žavesio. Visada svarbu žinoti ką mes turime, kad suprastumėme, kokie turtingi esame“, – sako atlikėjas.
Nors gana skirtinga, tačiau lietuviškos etnografijos motyvų susieta „Miglauko“ ir „Vėjopačio“ muzika klausytojui leis panirti į garsinę meditaciją bei pažinti modernias ir kartais netikėtas tautos kultūrinio palikimo interpretacijas.
„Miglaukas“ daina „Taidu taida“: