Emocinga V.Blinkevičiūtės kalba prezidiumo nariams didžiulio įspūdžio nepaliko – partijos pirmininkė dažnai mėgsta traukti nosinaitę ašaroms šluostyti, o ir argumentų, kodėl ji Vyriausybei nevadovaus, partijos pirmininkė bendražygiams trečiadienį nepateikė detalesnių, nei visuomenei.
Intrigos trečiadienio posėdyje nebuvo ir dėl to, kas imsis premjero pareigų – V.Blinkevičiūtė pasiūlė, kad tai būtų Gintautas Paluckas, o kitam svarstytam kandidatui Juozui Olekui buvo pasiūlyta Seimo vicepirmininko kėdė.
Prieštaraujančių tokiam sprendimui, kaip ir skelbta viešai, posėdžio metu iš tiesų nebuvo, mat šie klausimai jau buvo suderinti šią savaitę, dar iki prezidiumo posėdžio.
Tačiau bendra ir vieninga nuomonė partijos viduje dėl to, kaip partijai reikėjo laviruoti šioje situacijoje – toli nuo tiesos, tačiau partijos konsolidacija – būtent tai, ko socialdemokratams dabar reikia labiausiai.
Naujienų portalui Lrytas socialdemokratai papasakojo, kada ir kaip sužinojo V.Blinkevičiūtės sprendimą, kaip partija iš jo sukosi ir kaip iš tiesų atrodė sprendimas kandidatu į premjerus pasirinkti G.Palucką.
Kaip ėjo link sprendimo?
LSDP garbės pirmininkas, europarlamentaras Vytenis Povilas Andriukaitis pasakojo, kad trečiadienį vykusio prezidiumo metu nebuvo nei partiečių priekaištų dėl V.Blinkevičiūtės pasirinkimo, nei prieštaraujančių G.Palucko kandidatūrai todėl, kad per savaitę iki prezidiumo posėdžio partijos nariai be sustojimo diskutavo ir galiausiai susitarė, kaip elgsis.
V.P.Andriukaičio teigimu, tikrąjį ir galutinį V.Blinkevičiūtės sprendimą žinojo nedidelis būrys artimo politikės rato žmonių, kiti partijos nariai apie politikės atsitraukimą sužinojo praėjusią savaitę.
„Vilijos sprendimas daug kam ilgai buvo nežinomas. Samprotavimų visą laiką yra visokių, bet tikėjimas jos apsisprendimu būti premjere buvo labai stiprus. Ir aš priklausiau tiems, kurie manė, kad pagaliau ji vis tik apsisprendė, nes ji dvejojo dėl to ir anksčiau.
Buvo toks nusiraminimo periodas, kad pagaliau mes tikrai tvirtai galime konsoliduotis ir išlaikyti pirmuosius metus ar keletą metų tokioje simpatiškoje, šiltoje Vilijos charizmoje, nes to dabar labai reikia mūsų tikrovei – kad būtų draugiškas, simpatiškas ir empatiškas klimatas. Mes tuo gyvenome iki pat paskutinės rinkimų akimirkos“, – tvirtino V.P.Andriukaitis.
„Skyriuose dar tuo netikėjo, nes ji viešai nebuvo to pareiškusi – buvo pareiškusi nedideliame būryje savo žmonių, galbūt ir pas prezidentą, neatmetu to. Skyriai dar gyveno tokiu lūkesčiu. Nuo trečiadienio jau buvo akivaizdu, kad reikia ieškoti sprendimo“, – pasakojo jis.
Europarlamentaras pasakojo praėjusią savaitę įspėjęs V.Blinkevičiūtę, koks visiems rizikingas yra šis jos žingsnis, todėl siūlė politikei premjerės postą užimti bent jau metams.
„Jai sakiau, kad šis milžiniškas kritikos škvalas bus labai skaudus, bus didelė nusivylimo banga, nes sudėtas didelis rinkėjų lūkestis. Todėl patariau nežengti šio žingsnio net galvojant apie sveikatos poziciją – sakiau bent metus pažiūrėti, modeliuoti, padėti visiems įsivažiuoti į vėžes, nes ir Seime yra be galo daug neturinčių jokios Seimo nario patirties žmonių. Reikia sustyguoti 52 žmonių frakciją“, – pasidalijo socialdemokratas.
Anot politiko, V.Blinkevičiūtė tikino apie tokį variantą pagalvosianti, tačiau galiausiai jį atmetė.
„Paskui pasakė, kad vis tik ji mano, kad geriau reikia iš karto, – kad kaip bus, taip bus, tegul (partijos nariai – aut.past.) nusprendžia, kas bus premjeru, nors ji pasisako už Gintą“, – kalbėjo V.P.Andriukaitis.
V.P.Andriukaitis įsitikinęs, kad sveikata iš tiesų yra pagrindinė priežastis, kodėl V.Blinkevičiūtė premjerės posto atsisakė.
„Nemanau, kad ji lengvai priėmė šį sprendimą, todėl tikiu, kad sveikatos ir vidinės jausenos, ar ji tai paveš, ir kas lauks, jeigu jos sveikata dar labiau sušlubuos, jai turėjo didelės įtakos. Juo labiau, kad ji skaičiuoja savo gyvenimo perspektyvą – o kaip senatvė? Manau, kad šis kriterijus yra svarbiausias“, – spėjo jis.
Nors kalbų, kad V.Blinkevičiūtė į premjeres neis, buvo visą laiką, praėjusią savaitę, kai su šiuo sprendimu buvo supažindinti partijos nariai, prasidėjo sunkių pokalbių etapas, kai skyriai sprendė, ką daryti toliau, ir kuris politikas – G.Paluckas ar J.Olekas – turėtų imtis vadovauti Vyriausybei.
„Aš asmeniškai sunkiai priimu šitą poziciją, labai sunkiai. Labai sunkiai jį dar dabar priima ir didelė dalis mūsų partijos narių. Tai labai nelengvas metas. O po to reikėjo ieškoti sprendimų, dėl kurių irgi buvo labai daug diskusijų, kas galėtų būti siūlomas. Iki prezidiumo turėjome daug, ilgų, sudėtingų ir labai įtemptų pokalbių“, – pripažino jis.
V.P.Andriukaitis pasakojo, kad nuo tada, kai partijos nariai sužinojo V.Blinkevičiūtės galutinį sprendimą, iki pat prezidiumo trečiadienį, darbas partijoje vyko 24/7 režimu: vyko begalės susitikimų, skambučių, debatų, paieškų, susodinimų ir pokalbių.
„Nuomonės dėl to, kas galėtų būti pasiūlytas premjero kandidatūrai, labai skiriasi. Nuomonės svyravo tarp Ginto ir Juozo. Ir vienų, ir kitų argumentų buvo pakankamai daug.
Kadangi visi vieni kitus pažįstame mažiausiai dešimt metų, žinome charakterius, jų bruožus, braižą ir stilių, ir tai, ko reikia, ir kaip vieną ar kitą asmenį dalis mūsų partijos žmonių bei rinkėjų interpretuos“, – pasakojo ilgametis socialdemokratas.
V.P.Andriukaitis pripažino, kad G.Paluckas tarp partijos narių neturi didžiulio palaikymo, kokį turėjo V.Blinkevičiūtė, tačiau tai jam, įsitikinęs politikos senbuvis, bus puiki demokratijos mokykla.
„Vienaip ar kitaip pasiekėme konsolidaciją, todėl dabar kaip niekad svarbu tą konsolidaciją išlaikyti. Tai reiškia, kad ir Gintas nėra tas vienvaldis, kurio sprendimai bus „kaip pasakiau, taip ir turi būti“.
Jis puikiai supranta, kad neturi didelės daugumos palaikymo komforto, todėl turės būti atviras dialogas, kompromisai ir įsiklausymas. Jam dabar reikia labai atidžiai matyti visą lauką, kuris yra pakankamai įvairus.
O svarbiausia sutarti, kad tame lauke turi būti konsolidacijos taisyklė – įsiklausyti, gerbti, įtraukti įvairias tendencijas, nuomones“, – patarė V.P.Andriukaitis.
„Mes esame konsolidacijos stadijoje – nėra taip, kad vieningi“, – apibendrino jis.
Kaip atrodė posėdis?
„Pasakė ir viskas“ – juokėsi Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas, pasakodamas apie V.Blinkevičiūtės siūlymą premjeru paskirti būtent G.Palucką.
Prieš prezidiumo posėdį dar svarstęs įnešti daugiau, nei tik G.Palucko ir J.Oleko, kandidatūrų variantų, V.Mitrofanovas ketvirtadienį pripažino, kad jokios kitos pavardės posėdžio metu keltos nebuvo, ir diskusijų premjero kandidatūros klausimu nebuvo.
„Kadangi niekas neiškėlė alternatyvų. O klausimą gali kelti tada, kai turi alternatyvų. O jeigu alternatyvos nėra, tada ne. Tikroji alternatyva yra sužlugdyta – manau, kai kas gal ir iš savų džiaugiasi tokiu dalyku“, – apie Mindaugo Sinkevičiaus atvejį priminė V.Mitrofanovas.
Anot jo, tarp prezidiumo narių buvo ir tokių, kurie turėjo kitokią nuomonę, tačiau posėdžio metu jos neįgarsino dėl savų priežasčių.
„Nepamirškime, kad artėja postų dalybos, viceministrų, ministrų, ir patarėjų – dabar socialdemokratams reikia sugeneruoti didžiulį administracinį skaičių žmonių – apie 200 specialistų“, – kalbėjo politikas.
„Reikia dabar išgyventi ramiai, užbaigti procesus“, – pripažino jis.
Akmenės rajono meras pasakojo, kad V.Blinkevičiūtė posėdžio metu iš tiesų kalbėjo emocionaliai, tačiau tuo pačiu politikas pripažino tikėjęsis, kad V.Blinkevičiūtė jiems detaliau papasakos, kodėl ji atsisako premjerės posto. Tačiau nieko naujo iš jos neišgirdo.
„Ji visada emocinga. Politikai turi tą svertą, gal jie kartais ir paperka rinkėjus savo emocijomis, ašaromis, nuostatomis. Kiekvienas turi savo. P.Gražulis irgi emocingas ir mėgstamas žmonių“, – juokėsi V.Mitrofanovas.
„O priežastys – elementarios, aš tikėjausi svaresnių. Tiesiog amžius, „yra geresnių už mane būti premjerais“ ir panašiai. Stebuklų nepasakė“, – pridūrė jis.
Visgi, V.Mitrofanovas pripažino, kad V.Blinkevičiūtės sprendime yra ir racijos.
„Jeigu žmogui šitas darbas nemielas, jeigu jis nenori jo dirbti, tai niekada gerai jo ir nedirbs. Tai ar verta ją prievartauti, jeigu ji nenori, ir galų gale sprendžia, kad ir negalės“, – pabrėžė jis.
V.Mitrofanovas tikino esantis „socialdemokratų kareivis iki gyvo kaulo“, todėl dabartinį prezidiumo sutarimą vis tiek palaikys ir gerbs.
„Tik šiuo atveju labai gaila, kad taikomi dvigubi standartai. Kai partijos pirmininku buvo G.Paluckas, dėl išėjimo iš koalicijos buvo atsiklausta visos partijos, net referendumas partinis buvo suorganizuotas.
O šiuo atveju buvo taip, kad „mes konstatuojame, o jūs turite būti vieningi, nes labai sunkus laikotarpis“, – pasidalino socialdemokratas.