100 mln. eurų „Naujos kartos Lietuva“ lėšų gali likti nepanaudotos: neslepia, kodėl

2025 m. sausio 12 d. 12:35
Dominykas Datkūnas
Lietuvos skaitmeninių technologijų asociacijos „Infobalt“ teigia, kad dalis „Naujos kartos Lietuva“ planui įgyvendinti numatytų lėšų, skirtų skaitmeninės transformacijos programai įgyvendinti, gali likti nepanaudotos.
Daugiau nuotraukų (2)
Anot „Infobalt“ direktoriaus Simono Černiausko, laiko projektams įgyvendinti lieka vis mažiau, o dalyje rizikingais laikomų projektų dar nėra paskelbti viešieji pirkimai.
„Iš šiuo metu CPVA administruojamų skaitmeninės transformacijos projektų daugiau nei 100 mln. eurų vertės projektų (su valstybės biudžeto lėšomis) yra laikomi rizikingais.
Riziką sąlygoja projektų dydis ir trumpas įgyvendinimo terminas – projektų veiklos turi būti baigtos iki 2026 m. balandžio 30 d. Daugumoje šių atvejų dar nėra paskelbti viešieji pirkimai“, – Eltai teigė S. Černiauskas.
„Infobalt“ vadovas pastebi, kad iki projektų įgyvendinimo pabaigos likus kiek daugiau nei metams ir atsižvelgiant į viešųjų pirkimų problematiką, nesiimdama greitų sprendimų Lietuva rizikuoja nepanaudoti milijoninių Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonėje (angl. Recovery and Resilience Facility, RRF) numatytų lėšų.
„Mūsų nuomone, svarbu kaip galima skaidriau ir greičiau sutelkti visas pastangas kiek galima spartesniam likusių viešųjų pirkimų finalizavimui ir projektų įgyvendinimui“, – pažymėjo jis.
S. Černiauskas taip pat kritiškai atsiliepė apie projektų rengimo ir derinimo procedūrą, kuri, pasak jo, dažnu atveju truko pernelyg ilgai, procesas nepasižymėjo pakankamu dialogu, o projektai „nebūtinai buvo efektyvūs ir kuriantys didžiausią vertę“.
„To priežasčių ne viena, tačiau nepakankamas viešojo sektoriaus bendradarbiavimas su verslu, IT bei projektų vadybos kompetencijų stoka suvaidino čia ne paskutinį vaidmenį“, – įžvelgia jis.
CPVA: tikimės, kad projektų įgyvendinimo sparta padidės
Centrinė projektų valdymo agentūra (CPVA) patvirtino, kad dalyje rizikingais laikomų projektų dar nėra paskelbti viešieji pirkimai, tačiau pabrėžė besitikintys, kad ateityje jų įgyvendinimas vyks sklandžiau.
„Projektai labai skirtingi vertinant jų įgyvendinimo pažangą. Dalyje iš minėtų rizikingų projektų viešieji pirkimai jau vyksta, dalyje projektų viešieji pirkimai nepaskelbti, kai kuriuose projektuose viešuosius pirkimus planuojama skelbti artimiausiu metu“, – teigė CPVA Skaitmeninių sprendimų projektų skyriaus vadovė Laura Neliupšytė.
„Tikimės, kad projektų įgyvendinimo sparta padidės. Iš savo pusės teikiame visokeriopą pagalbą ir tą darysime ateityje, kad mūsų projektų vykdytojai operatyviai ir kokybiškai įgyvendintų suplanuotas šių projektų veiklas“, – pridūrė ji.
Pasak L. Neliupšytės, rizikingais yra laikomi 14 projektų, o jų vertė siekia kiek daugiau nei 100 mln. eurų.
„Šiuos projektus įvardijame kaip rizikingus dėl: didelės projektų vertės, trumpos projektų trukmės, projekto statuso – pagrindinės informacinės sistemos vis dar nėra modernizuojamos. Tai reiškia, kad arba nėra pirkimo sutarčių, arba jų pirkimai nepaskelbti, arba pirkimo sutartys yra, bet jos nesenai pasirašytos“, – paaiškino ji.
EIM: visi kvietimai dėl pirkimų jau yra paskelbti
Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIM) atsakydama į IT bendruomenės kritiką tikina, kad jau yra paskelbusi visus kvietimus dėl RRF lėšomis finansuojamų IT projektų. Ministerija pridūrė, kad pagrindinis šių kvietimų tikslas – ne įsisavinti lėšas, o sukurti naudingas paslaugas ir produktus.
„Ministerija jau yra paskelbusi visus kvietimus dėl IT projektų, finansuojamų iš RRF lėšų. Juos įgyvendina valstybės institucijos, įmonės ir savivaldybės, kurios skelbia viešuosius pirkimus skaitmeninimo projektų veikloms vykdyti“, – Eltai perduotame komentare teigia EIM.
„Įgyvendinant projektus viešieji pirkimai yra skelbiami nuolat, tačiau lėšos išmokamos tik už atliktus darbus, t. y. mokėjimai pasiskirsto per visą projekto įgyvendinimo laikotarpį ir didžiausios sumos paprastai išmokamos projekto įgyvendinimo antroje pusėje“, – aiškina ministerija.
Tiesa, ministerija patvirtino, kad šiuo metu dar nėra pasirašytos visos skaitmeninės transformacijos projektų sutartys.
„Paslaugų skaitmenizavimo ir teikiamų paslaugų brandos lygio kėlimo projektų įgyvendinimas. Įgyvendinami 74 projektai. Iš viso pasirašytos 62 projektų sutartys iš 74 su viešojo sektoriaus institucijomis. Skirta 110,5 mln. eurų, išmokėta 13,6 mln. eurų“, – nurodė EIM.
ELTA primena, kad gruodžio viduryje Europos Komisija atliko trečią mokėjimą Lietuvai pagal RRF – išmokėjo 463 mln. eurų, atėmus išankstinį finansavimą. Šį mokėjimą sudaro 174,7 mln. eurų dotacijų ir 288,3 mln. eurų paskolų.
Iki tol iš RRF Lietuva yra gavusi beveik 1,4 mlrd. eurų, jau paskelbta kvietimų projektams už daugiau kaip 3,8 mlrd. eurų (100 proc. visų plano lėšų), o sutarčių – už 3,56 mlrd. eurų (93 proc.).
Iš viso Lietuvos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planui finansuoti numatyta 3,85 mlrd. eurų, iš kurių 194 mln. eurų skiriama Europos iniciatyvai „REPowerEU“, kuria siekiama laipsniškai nutraukti iškastinio kuro importą iš Rusijos.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.