„Suprantamas ir visiems svarbus tikslas – pagalba Ukrainai. Tačiau nesitardami, neieškodami racionalių ir tikslių sprendimų, o užmesdami plačius apribojimus verslui pergalės nepasieksime. Jau girdime, kad verslas krauna prekes į sunkvežimius ir veža į kaimynines šalis tolimesniam eksportui. Sprendimas niekaip nepasiekia tikslo, tik sukuria papildomus suvaržymus ir nuostolius mūsų pačių verslui“, – pranešime cituojama ekonomikos ir inovacijų ministras.
Anot L.Savicko, priimant jau rytoj įsigaliojančius pakeitimus nebuvo atliktas sprendimo poveikio ekonomikai ir verslo įmonėms vertinimas, nebuvo pateikta informacijos kiek į kokias šalis keliauja dvejopos paskirties prekės, eksporto partnerių sąrašas sumažintas vos iki 10-ies šalių, neatsižvelgiama į kaimyninių valstybių nustatytą reguliavimą.
„Turime kurti sąlygas, kuriose verslas galėtų prisitaikyti prie naujų reikalavimų, išlaikydamas konkurencingumą. Toks balansavimas yra būtinas, siekiant ilgalaikės naudos tiek ekonomikai, tiek visuomenei. Nesuprantami yra sprendimai, kurie įsigalioja per savaitę, verslui nepaliekant jokių galimybių atitinkamai reaguoti“, – teigė ministras.
ELTA primena, kad gruodžio pradžioje Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė gruodžio pradžioje papildė nacionalinį dvejopos paskirties prekių, kurių gabenimas į trečiąsias šalis yra ribojamas, sąrašą.
Į šį sąrašą įtrauktos skysčių arba dujų filtravimo bei valymo mašinos ir aparatai bei jų dalys, centrifugos, įvairūs transporto priemonių komponentai, pavyzdžiui, transmisiniai velenai, guoliai, sankabos ir jų dalys, pavarų dėžės ir kt., taip pat kelių vilkikai bei jų dalys.
Verslo atstovai: Ministerijos pareiškimas teikia vilties
Asociacijos „Unicorn Lithuania“ vadovė Gintarė Verbickaitė pastebi, kad verslas gruodžio pradžioje Vyriausybės priimtą eksporto draudimą vertina kaip skubotą ir tinkamai neįvertintą.
„Sankcijų Rusijai svarbos nekvestionuojame – jos turi būti realios ir veikiančios, tačiau bet kokie eksporto reguliavimo pokyčiai negali būti daromi skubotai ir tyliai, neįvertinus realaus poveikio šalies ekonomikai ir Lietuvos verslams“, – pastebi asociacijos „Unicorns Lithuania“ vadovė G.Verbickaitė.
Jos teigimu, aptariami pokyčiai priimti neįvertinus jų poveikio šalies ekonomikai ir be platesnių diskusijų.
„Prieš įvedant papildomus ribojimus būtina įvertinti tiek jų naudą siekiamų tikslų įgyvendinimui, tiek poveikį verslui bei užtikrinti, kad laikas pasiruošti pokyčiams būtų pakankamas.
Skaitmenines technologijas kuriančias kompanijas vienijančios asociacijos „Infobalt“ vadovas Simonas Černiauskas teigia palaikantis dvigubos paskirties produktų eksporto kontrolės ir priežiūros mechanizmų būtinybę, tačiau pastebi, kad tam turi būti tinkamai pasiruošta – išdiskutuota su verslu ir profesionaliai iškomunikuota.
„Praktika, kai verslas sužino apie pokyčius prieš šventes iš savo logistikos verslo partnerių, yra nepriimtina. (...) Nors Europoje ir mūsų Baltijos kaimynėse ekonominė situacija yra pakankamai įtempta ir regionas turi didelių iššūkių su konkurencingumu, Lietuva pastaruoju metu demonstruoja įspūdingą ekonominį augimą. Ir konkurencingas aukštos pridėtinės vertės eksportas yra viena pagrindinių to priežasčių“, – sako S.Černiauskas.