Išaugusi paklausa padidino nekvalifikuotų saulės elektrinių montuotojų skaičių
„Šiuo metu saulės elektrinės vis labiau populiarėja, todėl jų montuotojų poreikis išaugęs. Deja, specialistų pritrūksta. Atsirado tokių elektrikų, kurie prieš tai buvo visiškai kitos profesijos atstovai, tokie kaip santechnikai, staliai ar mechanikai. Norintys įsirengti saulės elektrinę dairosi į kainas, o, kaip žinia, kvalifikuotas montuotojas kainuoja, todėl pasirinkti mažiau patyrusį yra pigiau ir paprasčiau. Ir visai nesvarbu, kad prieš tai jis klojo vamzdžius“, – šiandienine saulės elektrinių montuotojų pasiūlos padėtimi dalinasi saulės energijos įmonės „SoliTek“ vykdantysis direktorius Tadas Visockas.
Jis pabrėžia, kad ne visi naujieji montuotojai pritaiko reikiamas technologijas, jie neturi specialių įrankių arba renkasi pigius variantus. Darbai atliekami su nespecializuota įranga ir neturint reikiamos kvalifikacijos jiems atlikti. Tokie montuotojai dėl didelės paklausos greitai rado vietą išaugusioje pasiūloje. Jų įrengtas saulės elektrines dažnai tenka remontuoti ar išardyti.
Nekvalifikuoti saulės elektrinių montuotojai naudoja elektros darbams netinkamas priemones. „Solitek“ atstovas pateikia pavyzdį: įvado jungtį tenka montuoti žmogui, o neturintis reikiamų žinių gali panaudoti nekokybiškus komponentus. Tokiems darbams reikalinga MC4 jungtis, kuri jungia saulės modulius ir inverterius, bet ji keičiama pigesniu ir ne efektyviu variantu. Tai didina saulės pagamintos elektros energijos praradimo ir perkaitimo galimybę.
„Labai svarbu ir į elektrinę montuojamų modulių nedegumo klasė, nors rinkoje dažnu atveju cirkuliuoja B ar C klasės moduliai, nerekomenduojame rinktis žemesnės nei A klasės modulius, tik taip galima užtikrinti kliento saugumą. Taip pat daug dėmesio skiriame gamyboje naudojamiems komponentams. Jie visi yra sertifikuoti ir atlaiko aukštą elektros apkrovą. Iš tiekėjų reikalaujame ne tik detalių sertifikatų, bet ir prašome nurodyti kilmės šalį“, – sako T.Visockas
Pigūs elektrinės komponentai neužtikrina saugumo
Saulės modulio generuojama elektros įtampa yra didžiulė. Pasirinkus pigesnę ir mažiau tinkamą detalę galbūt neženkliai sumažinsite saulės elektrinės projekto kainą, tačiau laikui bėgant tai pridarys problemų. Netinkami kabeliai ir laidai yra viena pagrindinių saulės energijos įrenginiuose kylančių gaisrų priežasčių. Laikui bėgant atsilaisvinę arba pažeisti komponentai ima generuoti šilumą, padidina perkaitimo pavojų. Svarbu užtikrinti, kad įrengiant saulės elektrinę visi laidai ir jungtys būtų sumontuoti tinkamai.
Elektros energija iš saulės elektrinės prietaisų į namus perkeliama kabeliais. Jie įprastai montuojami lauke, todėl turi būti apsaugoti nuo sniego, lietaus ir kitų atšiaurių oro sąlygų. Čia itin svarbi kabelių ir laidų izoliacija. Pasak „Solitek“ T.Visocko, yra nemažai dėmesio reikalaujančių niuansų – apsauginių šarvų uždėjimas, laidų guldymas į lovelius ir tvirtinimas. Norint sutaupyti, įsigyjami pigiausi izoliacijos variantai, kurie nėra tokie efektyvūs, kaip specialiai skirti saulės elektrinėms, ir neapsaugo nuo korozijos.
„Man teko statybinių medžiagų parduotuvėje matyti montuotoją, perkantį patį pigiausią produktą ir sakantį, kad jį naudos saulės elektrinės montavimui. Tokie meistrai nežino ar jų pirkinys sertifikuotas, ar turi reikalingus dokumentus. Saulės energijos įmonės kiekvieną sprendinį sertifikuoja ir patikrina veikimo tinkamumą bei atsilaikymą prieš aukštą įtampą, įvairias oro sąlygas“, – pasakoja pašnekovas.
Kvalifikuotų elektrikų žinios ir patirtis užtikrina saulės energijos įrenginių efektyvumą
„SoliTek“ atstovas atvirauja, kad pasitaiko, jog norintys įsirengti saulės elektrinę teiraujasi, kodėl įmonių montavimo paslaugos brangios. „Įmonė moka už naudojamus komponentus, kurie yra patikimi, o montavimo darbus atlieka patyręs ir kvalifikuotas specialistas. Nepamirškite, kad, pavyzdžiui, įtampos neatlaikiusios ir įkaitusios detalės gali supleškinti ne tik namo stogą. Saulės modulių elektrinės kaina yra menkavertė lyginant su tuo, kiek kainuoja namas ir jo atstatymas“, – aiškina saulės energijos įmonės atstovas.
Saulės elektrinių įrenginiuose žmogiškoji klaida gali turėti didelę įtaką saugumui. Svarbu ir tai, kiek įmonės investuoja į patį elektros instaliacijos montuotoją. Saulės energijos pramonė nenustoja vystytis, nuolat diegiamos naujos technologijos ir standartai. Specialistai seka šiuos pokyčius, dalyvauja mokymo programose ir atnaujina žinias, siekdami užtikrinti geriausią elektrinės įrengimo paslaugą. Savarankiški elektrikai neturi prieigos prie šios informacijos, todėl juos pasirinkę rizikuojate įsigyti pasenusią ir galbūt neefektyvią sistemą. Profesionalų darbo kainą atperka saugumo ir maksimalaus ilgalaikio veikimo užtikrinimas.
Nekvalifikuoti montuotojai dažnai klysta įrengdami elektros įtampos keitiklį ir įžeminimą
Šiuolaikinės saulės elektrinių sistemos aprūpintos išmaniais sprendimais, valdančiais įrenginio veikimą ir neleidžiančiais kilti gaisrui. Deja, pasitaiko savarankiškai persikvalifikavusių montuotojų, kurie šias sistemas tiesiog išjungia, mat elektrinės įrengimo darbų metu jungikliai reaguoja į mažiausias klaidas ir neleidžia moduliams veikti. Ne elektros instaliacijų specialistui lengviau išjungti apsaugos sistemą nei ištaisyti klaidą.
Vertėtų nepamiršti skirti dėmesio ir inverteriui. Tai įtampos keitiklis, saulės modulio nuolatinę elektros srovę keičiantis į buityje naudojamą kintamą elektros srovę. Patį prietaisą reikėtų rinktis atsakingai. Nežinomo gamintojo ir pigesnis inverteris greitai genda, jo efektyvumas laikui bėgant vis mažėja. Inverteris skleidžia daug šilumos ir turi būti sumontuotas paskirtoje, prieš tai specialisto įvertintoje, vietoje. Prastas montavimas gali tapti saulės sugeneruotos elektros energijos keitiklio Achilo kulnu – prietaisas perkais ir sukels trumpąjį jungimą ar gaisrą.
Saulės elektrinės žaibo smūgį patiria retai, tačiau į tai nereikėtų numoti ranka. Kad išvengtumėte elektros perkrovos ir destabilizacijos, tinkamai įžeminkite saulės elektrinės įrangą. Laidininkas elektros srovę nukreips į žemę ir vartotojas liks saugus. „Pasitaiko, kad elektrinės įžeminimas atliekamas ne tik nekokybiškai, bet jo netgi atsisakoma. Įžeminimo darbai reikalauja laiko ir specifinių žinių, kadangi į tam tikrą gylį įkaltą specialų strypą reikia mokėti sujungti laidais. Nepatyręs montuotojas gali siekti sutaupyti rinkdamasis strypą, tačiau jam taikomi griežti reikalavimai. Juk nenorite, kad audros metu žaibas sugadintų ne tik saulės elektrinę, bet ir jūsų turtą“, – dar vieną taupymo siekį nuginkluoja specialistas.