Saulės elektrinė 40 metrų aukštyje
Grūdų paruošimo, saugojimo ir prekybos bendrovė „Jonavos grūdai“ – viena pirmųjų, turinčių 500 kW galios saulės elektrinę 40 metrų aukštyje. Ant Valstybės rezervą galinčios saugoti bendrovės grūdų elevatoriaus stogo sumontuoti įmonės „SoliTek“ saulės moduliai generuos beveik pusę jai reikalingo elektros energijos kiekio.
Ant antro pagal dydį Lietuvoje elevatoriaus statyti saulės elektrinę nutarta dėl kelių priežasčių – bendrovė siekia orientuotis į Europos žaliąją kursą ir tapti savarankiška gamintoja.
„Įsirengę saulės elektrinę, siekiame būti pavyzdžiu, kaip žemės ūkio sektoriuje veikiančios įmonės gali veikti atsakingai ir inovatyviai, naudodamas atsinaujinančius energijos šaltinius“, – pranešime spaudai teigė „Jonavos grūdų“ vadovas Darius Karpavičius.
Orientuotis į žaliąjį kursą, prisidėti prie tvarios aplinkos įmonei padėjo „SoliTek“ – pirmaujanti įmonė suprojektavo ir sumontavo saulės jėgainę.
Įveikė nemenkus iššūkius
„SoliTek“ vadovas Julius Sakalauskas atskleidė, kad tai buvo neeilinis ir itin sudėtingas projektas. Tačiau kilusius iššūkius drąsiai pasitiko saulės elektrinės montavimo ir projektavimo komandos.
„40 metrų pastato aukštis ir tai, kad ant jo nėra parapetų – stogo komponentų, užtikrinančių geresnę apsaugą nuo aplinkos poveikio, – ir vėjuota vieta kėlė daug sunkumų: nuo medžiagų užkėlimo ant stogo iki to, kad suprojektuota elektrinė atlaikytų dideles vėjo apkrovas ir nepažeistų stogo dangos konstrukcijos dėl papildomo svorio“, – atskleidė J.Sakalauskas.
„SoliTek“ kilo ir dar vienas iššūkis – darbas degioje aplinkoje. Grūdų dulkės yra itin degios, o prie tam tikros koncentracijos net ir sprogios – į tai komanda privalėjo atsižvelgti ir iš anksto apmokė savo personalą, kaip elgtis esant tokiai situacijai.
Specialistai naudojo specialius įrankius, nuo kurių neskrido žiežirbos pjaunant ar atliekant kitus darbus. Svarbu ir tai, kad buvo pasirinkti nedegūs A degumo klasės stiklo „SoliTek“ moduliai.
„AB „Jonavos grūdai“ elevatorius susideda iš dviejų dalių, kurias jungia 40 metrų aukštyje esantis koridorius, o kadangi ant jų abiejų išdėstyti mūsų moduliai sujungti į vieną saulės elektrinę, kabelių pravedimas buvo ne ką mažesnis išbandymas“, – pridūrė įmonės „SoliTek“ vadovas J.Sakalauskas.
Ne vienas toks pasiekimas
Saulės energijos sprendimų kūrėjos vadovas pasidžiaugė įmonės įgauta patirtimi įgyvendinant tokio sudėtingumo projektus.
Toks svarbus projektas – ne pirmasis „SoliTek“ įmonei.
Šių metų pradžioje paskelbta, kad „SoliTek“ kartu su Šveicarijos inžinerinių sprendimų bendrove sukūrė du unikalius projektus, kurie užtikrins tvarios energijos gamybą Alpių regione.
2023-iųjų rugsėjį „SoliTek“ įmonių grupei „Skuba“ įrengė 1,4 MW saulės elektrinę – tai vienas didesnių projektų Lietuvoje, sumontuota beveik 3800 saulės modulių.