95 proc. saulės energiją gaminančių vartotojų prieštarauja apskaitos modelio keitimui

2023 m. rugsėjo 14 d. 11:00
Artėjant posėdžiams komitetuose dėl saulės energiją gaminančių vartotojų apskaitos modelio keitimo gaminančius vartotojus vienijančių asociacijų nariai turi bendrą nuomonę: vykdyta apklausa, kurioje dalyvavo beveik 400 šalies verslo ir buitinių gaminančių vartotojų, atskleidė, kad 95 proc. jų tam prieštarauja.
Daugiau nuotraukų (5)
Lietuvos saulės energetikos ir Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijų nariai sutaria, kad saulės elektrinių savininkų pateiktos į elektros tinklą ir atsiimtos elektros energijos apskaitos modelis, kai perteklinės pagamintos kilovatvalandės būtų įtraukiamos į apskaitą ne pagal kiekį, o pinigine verte (angl. „net billing“), yra labai nepalankus gaminantiems vartotojams.
Asociacijų narių ir vadovų teigimu, toks sprendimas gali sustabdyti verslo investicijas į saulės energijos gamybos įrenginius ir taip pakenkti atsinaujinančiosios energetikos plėtrai šalyje.
Nebūtų investavę, jei modelis būtų buvęs toks, kokį dabar norima įdiegti
Apklausos rezultatai taip pat atskleidė, kad net 73,9 proc. respondentų esant „net billing“ apskaitos modeliui nuo investicijų į saulės elektrines būtų susilaikę. Dar 18,1 proc. teigė nežinantys, ar būtų investavę.
„Modelio keitimas reikšmingai sumažintų verslo investicijas į saulės energetiką, ir tai patvirtina apklausos rezultatai.
Bendrovėms nėra priimtinas investicinis neapibrėžtumas, mat modelio keitimo atveju visa rizika dėl elektros kainų pokyčių nuo tokią riziką valdyti mokančių nepriklausomų elektros tiekėjų permetama tokių įgūdžių neturintiems vartotojams.
Įstatymo projekte nėra numatomas tiekėjų reguliavimo mechanizmas, todėl atsiranda piktnaudžiavimo ir naujų, nebūtinai pagrįstų, mokesčių atsiradimo tikimybė.
Kitaip tariant, verslas investuoja ten, kur galima pamatuoti riziką, apskaičiuoti investicijų grąžą ir sumažinti turimas išlaidas. Deja, su nauju modeliu tai padaryti sudėtinga“, – aiškina per 80 narių vienijančios Lietuvos saulės energetikos asociacijos vadovas Andrius Karazinas.
Verslai: logikos investuoti nebus
A.Karazinui antrina ir Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijos vadovas Vytautas Milėnas.
Jis teigia, kad valdžios atstovai neišgirsta gaminančių vartotojų nuomonės ir nepriima reikiamų sprendimų.
„Gaila, kad prie šio klausimo vis grįžtama, nors buvo žadėta, jog apskaitos modelis nebus keičiamas. Suprantu, kad dabar kalbama apie verslą, bet mus, gaminančius vartotojus, gąsdina, jog vėliau bus pereita ir prie pokyčių buitiniams vartotojams.
Esame ne kartą teikę pasiūlymus, prašymus aiškiai apibrėžti apskaitos metodikas, tačiau nieko nebuvo padaryta.
Tai kenkia ne tiktai pavieniams gaminantiems vartotojams, verslams ir buitiniams vartotojams, bet ir bendrai šalies energetikos ateičiai“, – sako V.Milėnas.
Pasak jo, asociacijoje modelio keitimo baiminasi visi, ypač nedidelės verslo įmonės, viešosios įstaigos, nevyriausybinės organizacijos: „Visi iki vieno sako, kad rizika statyti saulės elektrines stipriai išauga: kol sistemoje nėra pastovumo, lydi amžina nežinomybė. Jeigu sprendimų priėmėjai nuspręs keisti apskaitos modelį, esu tikras, kad tai padarys didžiulę žalą mūsų šalies energetikos sistemai.
Verslai ir buitiniai vartotojai nustos investuoti į saulės energetiką, nes su „net billing“ modeliu tai reikš, jog turi būti energetikos ekspertas, kad gebėtum turėti naudos iš turimos saulės elektrinės“, – komentuoja Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijos vadovas.
Riziką perkelti ant vartotojų pečių neteisinga
Ekspertų nuomone, pakeitus modelį į „net billing“, visa rizika dėl kainų svyravimo kristų gaminantiems vartotojams – verslams – ant pečių, o tai yra visiškai neteisinga ir net nelogiška situacija.
Nepriklausomi tiekėjai tokias rizikas suvaldyti gali ir geba, o gaminantys vartotojai – ne.
„Gaminantys vartotojai, verslai, dirba savo darbą, plėtoja savo verslus, kurie nėra orientuoti į kompetencijų apie energetiką ir elektros rinką gilinimą.
To jie ir neturi daryti. O nepriklausomiems tiekėjams naujo modelio įvedimas reikštų, kad jie neturi prisiimti rizikų dėl kainų svyravimo, nors tam turi visus įrankius. Nepriklausomiems tiekėjams rizikų valdymas yra pagrindinė jų veikla, jie turi tam išteklių, žinių, negana to, turbūt gali naudotis ir naudojasi rinkoje egzistuojančiais draudimo ir kitais produktais, kuriais apsidraudžia nuo kainų svyravimo.
Vadinasi, naujo modelio įvedimas priverstų gaminančius vartotojus prisiimti rizikas, kurių jie net neturi galimybės valdyti“, – komentuoja A.Karazinas.
Pasak jo, jei norime šalyje turėti daugiau atsinaujinančiosios energetikos šaltinių, privalome remti į ją investuoti siekiantį verslą: „Bendrovės nori įsigyti saulės elektrines, investuoja į atsinaujinančiąją energetiką, bet keisdami apskaitos modelį mes stumiame jas į nepavydėtiną poziciją. Esu tikras, jog modelio keitimas lems stipriai mažėjančias gaminančių vartotojų investicijas, o tai reiškia, kad pamirštame savo tikslą decentralizuoti energetikos rinką.
Verslui neinvestuojant, visa gamyba gali susikoncentruoti vos kelių bendrovių rankose, o tai yra dar vienas neigiamas modelio keitimo rezultatas.“
Abiem pusėms naudingas sprendimas yra
Lietuvos saulės energetikos asociacijos vadovo nuomone, nekeičiant modelio galima rasti sprendimą, kuris taptų pergale abiem pusėms: ir nepriklausomiems tiekėjams, ir gaminantiems vartotojams.
„Esu tikras, kad atsiradus papildomam mechanizmui nepriklausomų tiekėjų rizikoms suvaldyti, pavyzdžiui, per papildomą kompensaciją ar mokestį, rinkoje susidarytų neigiamos elektros kainos. Tokiu atveju rizikų išvengtų visi – ir vartotojai, ir tiekėjai.
Galbūt tiekėjams būtų galima pasiūlyti perleisti gaminančių vartotojų kilmės garantijas ir taip kompensuoti dėl „net metering“ atsirandančias sąnaudas. Tai būtų situacija, kurioje laimi visi.
Naujasis modelis tiesiog kėsinasi į jau pasiteisinusią strategiją, vedančią prie ES ir nacionaliniu lygmeniu iškeltų elektros gamybos decentralizacijos ir gaminančių vartotojų kiekio didinimo tikslų“, – sako A.Karazinas.
Jam antrina ir Vytautas Milėnas, Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijos vadovas. Jis sako, kad valdžia privalo būti suinteresuota kurti tokias sąlygas, kurios skatintų verslus ir buitinius vartotojus investuoti į atsinaujinančiąją energetiką: „Sprendimų yra, tik jų nenorima priimti. Mes, kaip valstybė, turime rūpintis energetiniu nepriklausomumu, plėsti ir tobulinti atsinaujinančiosios energetikos sprendimus, remti tuos, kurie nori investuoti, ypač verslus, kurie yra didžiausi elektros naudotojai Lietuvoje.
O apskaitos modelio keitimas, kuris bus svarstomas netrukus, būtų lyg kilometrinis žingsnis atgal, kenkiantis viskam, kas iki šiol jau yra sukurta ir plėtojama.“
Apklausa inicijuota ir įgyvendinta Lietuvos saulės energetikos ir Elektrą iš saulės gaminančių vartotojų asociacijų, vykdyta 2023 m. birželio 7–9 d. internetinės apklausos metodu.
Apklausoje dalyvavo 426 respondentai – saulės energiją gaminantys verslai ir buitiniai vartotojai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.