Ekonomikos augimas siekė 0,1 proc., tam įtakos turėjo technologijų sektoriaus paslaugų paklausa, nepaisant to, kad namų ūkius spaudė kylančios kainos.
Lapkritį ekonomikos augimas buvo lėtesnis nei spalį. Tai daugiausia lėmė tai, kad atsigavo įmonės, kurios rugsėjį buvo uždarytos dėl karalienės Elžbietos II laidotuvių.
Visgi dar neaišku, ar kiti faktoriai nelems recesijos šalyje: lapkritį bendrojo vidaus produkto (BVP) rodikliai geresni, nei tikėtasi, tačiau bendri duomenys rodo, kad ekonomika stagnuoja.
Recesija apibrėžiama kaip du iš eilės trijų mėnesių arba ketvirčių ekonomikos produkcijos mažėjimo laikotarpiai. Per ekonomikos nuosmukį įmonės paprastai uždirba mažiau pinigų ir padaugėja bedarbių. Absolventams ir mokyklas baigusiems asmenims taip pat sunkiau gauti pirmąjį darbą.
Skaičiuojama, kad nuo pernai liepos iki rugsėjo šalies produkcijos sumažėjo 0,3 proc. Nuo spalio ekonomikos augimas smarkiai sulėtėjo dėl darbuotojų vykdomų streikų, primena BBC.
Darrenas Morganas pabrėžė, kad JK patirtų recesiją tuo atveju, jei gruodį ekonomika susitrauktų 0,6 proc. Nors lapkričio mėn. padėtis trumpam pagerėjo, Smulkiojo verslo federacija (FSB) įspėjo, kad susirūpinimas dėl ekonomikos dar neišblėso.
„Kadangi mažųjų įmonių ir namų ūkių išlaidos išlieka didelės, politikai negali užmigti ant laurų. Reikia mažinti infliaciją, išlieka didžiulis neapibrėžtumas dėl energijos kainų, o vartotojų pasitikėjimas išlieka labai žemas“, – sakė FSB pirmininkas Martinas Mctague'as.
Štai „Gtech“ įmonės, kuri kuria ir parduoda belaidžius dulkių siurblius ir kitus įrankius, darbuotojai jau pastebėjo, kaip lėtėja ekonomika. Po intensyvaus piko, kai žmonės noriai investavo į gražią namų ir sodų išvaizdą, paklausa pradėjo mažėti.
„Jaučiame, kad, taip, tikriausiai artėja recesija, žmonėms sunku, – dėstė verslo įkūrėjas Nickas Grey. – Jie nerimauja dėl pagrindinių šildymo, degalų ir visų kitų išlaidų, taip pat dėl infliacijos.“
Nepaisant to, gruodžio mėn. įmonė savo darbuotojams skyrė 1 000 svarų sterlingų (1 100 eurų) dydžio išmoką gyvenimo išlaidoms padengti ir santykinai dosniau nei vyresniesiems darbuotojams padidino darbo užmokestį, nes jiems didėjančios išlaidos daro didesnę įtaką.
„Manau, kad ateinantys 12 mėnesių bus sunkūs, – sako N.Grey. „Mes tiesiog stengiamės užtikrinti, kad gerai atliktume pagrindinius darbus ir, kai visa tai baigsis, būtume gerai pasirengę augti ir atsigauti.“
Praėjusią savaitę JK kancleris Jeremy Hunt sakė, kad turi „aiškų planą“, kaip perpus sumažinti infliaciją, kuria matuojamas kainų kilimo tempas ir kuri yra pasiekusi 40 metų aukščiausią lygį.
Tačiau šešėlinė kanclerė Rachel Reeves teigė, kad naujausi duomenys „sukels didelį nerimą šeimoms, kurios ir taip kovoja su sparčiai augančiomis pragyvenimo išlaidomis“.
Parengta pagal BBC.