Jonavos „Achemoje“ – darbuotojų maišto nuotaikos

2018 m. lapkričio 22 d. 09:19
„Mes nedirbsime už pašalpas!“ - kviesdami į protesto akciją skelbė azoto trąšų gamybos įmonės „Achema“ darbuotojai, kurie apimti maišto nuotaikų.
Daugiau nuotraukų (10)
Ketvirtadienį anksti ryte prie gamyklos administracijos pastato apie 200 darbuotojų surengė protesto akciją dėl keičiamos darbo apmokėjimo tvarkos. Svarbiausias pakeitimas - keičiama premijinė atlyginimo dalis.
Darbuotojai tikino, kad jiems svarbiausia - galutinės pajamos ir visiškai neįdomu, iš ko jos susideda.
Atvykstančius žurnalistus prie įmonės administracinio pastato pasitiko apsaugos darbuotojai, kurie uždraudė filmuoti ir nurodė išvis palikti bendrovės teritoriją.
„Tai ne atlyginimas, o stipendija“, - eidamas į protesto akciją kalbėjo 15 metų „Achemoje“ dirbantis Vytautas Kližentis. 
Pasak jonaviškio, darbo užmokestis visiški neadekvatus darbo krūviui ir nesikeičia turbūt dešimtmetį. Protesto akcijoje dalyvavę žmonės kalbėjo per mėnesį uždirbantys 600-700 eurų.
Žmonės už gaunamas pajamas nesugeba išsilaikyti, todėl priversti ieškoti papildomos veiklos. 
Su nepatenkintais darbuotojais atvyko susitikti „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas, kuris dėstė atlyginimo skaičiavimo ypatumus, tačiau daugiausia priekaištų dėl sunkios bendrovės finansinės padėties žėrė šalies valdžiai, kuri reikalauja milžiniškų mokesčių už dujų terminalo išlaikymą.
Pokalbis vyko apie valandą. Vėliau R.Miliauskas atsisakė komentuoti konflikto su darbuotojais priežastis ir būsimus pasikeitimus.
„Tai įmonės vidaus reikalas. Nebuvo jokio streiko, tik psikalbėjimas su žmonėmis“, - pareiškė R.Miliauskas. 
Įmonę valdančios „Achemos grupės“ atstovė spaudai Gintarė Mierkienė taip pat nesugebėjo pateikti jokių komentarų.
Daugiau kaip savaitę kvietimai prisijungti prie protesto akcijos buvo platinami tiek socialiniuose tinkluose, tiek dalijant popierines skrajutes. 
Šiemet vasaros pradžioje „Achemą“ jau buvo ištikusi krizė, kad įmonės vadovybė susiriejo su Vyriausybe dėl suskystintųjų gamtinių dujų derminalo mokesčių. 
Tąkart mirusio verslininko Bronislavo Lubio našlė Lyda Lubienė pareiškė, kad „Achema“ vos alsuoja ir gali būti išvis uždaryta. Birželį įmonės darbuotojai surengė pirmąją „Achemos“ istorijoje protesto akciją dėl panaikintų atostogų premijų. 
Vis tik susidaro įspūdis, kad įmonės savininkai neskursta. Viešai skelbiama, kad Jonavos bendrovė pernai akcininkams išmokėjo 19,8 mln. eurų, o 2016 metais – 30 mln. eurų dividendų. 
L.Lubienės ir jos dukros kontroliuojama „Achemos grupė“ pernai akcininkams išmokėjo 25 mln. eurų dividendų, užpernai – 10 mln. eurų. L.Lubienei ir jos dukrai Viktorijai Lubytei kartu priklauso 54,07 proc. „Achemos grupės“ akcijų. Grupė valdo 95 proc. „Achemos“ akcijų. 
„Achema“ pernai uždirbo 20,2 mln. eurų grynojo pelno – 3,8 karto daugiau nei 2016 metais, jos pajamos pernai išaugo 18,9 proc. – iki 423,4 mln. eurų. 
„Achemoje“ šiuo metu dirba apie 1300 žmonių. Dar tiek pat - su ja susijusiose bendrovėse. 
„Achema“: darbuotojams mokame 29 proc. didesnį atlyginimą, nei šalies vidurkis
Po savo nepasitenkinimą išsakiusių darbuotojų protesto, savo poziciją išsakė ir pats koncernas.
„Achema“ darbuotojams atlyginimai mokami pagal bendrovėje galiojančias tvarkas, kurios suderintos su profesine sąjunga. Taip pat darbuotojams mokama dalis premijų, kurių įmonė galėtų nemokėti dėl prastų finansinių rezultatų“, – buvo rašoma bendrovės atsiųstame pranešime.
„Dėl prastos situacijos pasaulinėje trąšų rinkoje nuo birželio pradžios iki spalio 1 d. įmonė dirbo puse pajėgumų. Tuo laikotarpiu dalis darbuotojų gavo mažesnius atlyginimus, nes turėjo išeiti į prastovas, o kiti liko dirbti, todėl jiems buvo mokamas pareigybinis atlyginimas ir premijos. Visos procedūros buvo suderintos su įmonės profesine sąjunga. Taip pat šiuo metu deramės su profesine sąjunga dėl naujos kolektyvinės sutarties“, – sakė R. Miliauskas.
Pranešime buvo teigiama, kad atlyginimai darbuotojams mokami pagal šiuo metu bendrovėje galiojančias tvarkas, suderintas su profesine sąjunga.
2018 m. spalį vidutinis atlyginimas bendrovėje siekė 1,199 eurų, o vien tik darbininkų – 1,047 eurų. Šalies vidurkis yra 927 eurų. Statistikos departamento duomenimis, 2018 m. II ketv. vidutinis darbo užmokestis Jonavos rajone siekė 885 eurų.
Pasak R. Miliausko, neatmetama galimybė 2019 m. vėl stabdyti pusę pajėgumų, nes įmonė, prognozuojama, nebeišgalės susimokėti 2019 metais beveik 30 proc. (6 mln. eurų) didėsiančio SGD terminalo, ATL ir kitų mokesčių. Taršos leidimai (ATL) „Achemai“ per šiuos metus pabrango 45 proc. ir siekia 7 mln. eurų. 2019 m. ATL įmonei, prognozuojama, pabrangs beveik 3 kartus ir planuojamas mokestis viršys 18 mln. eurų.
Achemadarbuotojaiprotesto akcija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.