Ūkio ministerija pateikė siūlymus stabilizuoti kainų augimą, Finansų ministerija tokių neturi

2018 m. lapkričio 12 d. 16:20
Ūkio ministerija pateikė Vyriausybei savo įstatymų projektus ir pasiūlymus, kuriais siekiama stabilizuoti kainų augimą. Siūloma atsisakyti smulkiesiems prekybininkams, anot ministerijos, kartais didelę administracinę naštą sukeliančių perteklinių reikalavimų, skaidrinti tiekėjų ir prekybos tinklų santykius ir stiprinti sąžiningą konkurenciją.
Daugiau nuotraukų (1)
„Veiksmingiausias būdas sumažinti maisto produktų kainas vartotojams yra konkurencijos stiprinimas, todėl teikiami siūlymai orientuoti į tai, kad rinkoje atsirastų daugiau dalyvių, smulkių prekybos įmonių“, – ministerijos pranešime teigia ūkio ministras Virginijus Sinkevičius.
Parengtais Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo ir Konkurencijos įstatymo pakeitimų projektais stiprinamos Konkurencijos tarybos galios ir jai suteikiama daugiau funkcijų, teigia Ūkio ministerija.
Dabar Konkurencijos taryba stebi ir vertina, ar prekybos tinklai neatlieka draudžiamų konkurencinių veiksmų sudarydami sutartis. Priėmus siūlomus pakeitimus taryba turėtų galimybę atlikti stebėseną ir po sutarčių pasirašymo, taip pat stebėti ir viešinti gerosios praktikos pavyzdžius. Priėmus minėtų įstatymų pakeitimą turėtų būti parengtos ir Vyriausybės patvirtintos gerosios praktikos gairės.
Šalia papildomų Konkurencijos tarybos įgaliojimų įstatymų projektais siūloma stiprinti sąžiningos konkurencijos apsaugą ir kitais būdais. Pavyzdžiui, informaciją dėl nesąžiningos konkurencijos galės teikti ne tik susiję asmenys, kaip yra dabar, bet ir kiti, kurių turima informacija gali būti naudinga atliekamam tyrimui. Be to, ministerija siūlo apibrėžti daugiau atvejų, kai galėtų būtų skiriamos baudos ar kitos drausminančios priemonės už konkurencijos ribojimą.
„Statistika rodo, kad pagrindinių produktų kainos auga ne gamintojų ir tiekėjų, o prekybos tinklų maržos sąskaita, todėl tiekėjų apsauga yra vienas kertinių aspektų. Dėl to siūloma įtvirtinti veiksmus, draudžiančius grasinti tiekėjams jų skundų atvejais, o tiekėjai, norintys pateikti skundą anonimiškai, nebeturėtų įrodinėti anonimiškumo poreikio. Be to, nustatomas naujas verslo santykius skaidrinantis reikalavimas – dėl visų nuolaidų tarp tiekėjų ir prekybininkų turėtų būti susitarta raštu arba elektroniniu paštu, kad būtų išvengta piktnaudžiavimo“, – teigia ūkio ministras.
Ūkio ministerija taip pat parengė pasiūlymus, kaip būtų galima sumažinti administracinę naštą smulkiajam ir vidutiniam verslui. Pasiūlymai apima platų spektrą temų ir kitų institucijų atsakomybės sritis ir turėtų būti patvirtinti Vyriausybės protokoliniu sprendimu. Juo taip pat būtų pavesta atitinkamoms institucijoms per nustatytus terminus šiuos sprendimus įgyvendinti. Tarp šių pasiūlymų – paprastesnis nedidelių parduotuvių atidarymo reglamentavimas, perteklinės veiklos priežiūros atsisakymas, paprastesnis ekologinės produkcijos patekimas į parduotuvių lentynas, privalomų mokymo kursų keitimas, galimybę žinias tobulinti ir pasitikrinti nuotolinėmis priemonėmis ir kiti panašūs pasiūlymai.
Finansų ministerija Eltą informavo, kad nenumato rengti teisės aktų projektų, susijusių su kainų mažinimo planu. Anksčiau Eltai siųstuose atsakymuose teigta, kad Finansų ministerija analizuoja gyventojų pajamų mokesčio lengvatą, perkant maisto produktus smulkaus verslo prekybos vietose, taip pat svarstomos ir kitos galimos alternatyvos.
ELTA primena, kad Vyriausybė ministerijoms buvo pavedusi atlikti tam tikras užduotis, kad būtų pradėtas įgyvendinti vadinamasis kainų mažinimo planas. Anksčiau daliai šių darbų terminas buvo numatytas lapkričio 1 d., tačiau, atėjus šiai datai ir ministerijoms esą pateikus naujų siūlymų, pavėlintas iki lapkričio 12 d.
Ministrų kabinetas žada kompleksinėmis priemonėmis didinti konkurenciją prekybos maisto produktais srityje ir apsaugoti didinamą gyventojų perkamąją galią prekybos maisto produktais srityje.
Kaip ELTA jau rašė, Teisingumo ministerija vadinamojo kainų mažinimo plano įgyvendinimui pateikė Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisas.
Jomis Vartotojų teisių apsaugos tarnybai (VVTAT) norima suteikti naujus įgaliojimus. Vienas jų – organizuoti ekonominius, sociologinius ir elgsenos tyrimus vartotojų apsaugos srityje. Taip pat tarnybą norima įpareigoti atlikti prekių ir paslaugų kontrolinius pirkimus, kuriuos atlieka vadinamieji slaptieji pirkėjai. VVTAT taip pat turėtų inicijuoti pardavėjų ir paslaugų teikėjų interneto svetainių, kuriose šiurkščiai ir sistemingai pažeidžiami vartotojų apsaugos reikalavimai, blokavimą.
Rūta Grigolytė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.