Žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna sakė, kad kompensacijoms skirti pinigai yra visų mokesčių mokėtojų, tad su jais būtina elgtis atsakingai.
„Negalima pamiršti, kad tebevyksta ir ministerijos specialistų derybos su Europos Komisijos pareigūnais dėl ūkinės veiklos apribojimų sukeltų nuostolių atlyginimo. Mes esame patikinę juos, kad parama bus suteikta tik iš tikrųjų nuostolių patyrusiems kiaulių augintojams.
Būtų be galo apmaudu, jeigu dėl kai kurių subjektų nesąžiningumo Lietuva prarastų gerą vardą ES akyse“, – aiškino ministras.
Pasak ministerijos, iš anksto formuojama viešoji nuomonė, esą planuojama nepakankamai atlyginti nuostolius dėl naikinamų kiaulių, laikomų į apsauginę afrikinio kiaulių maro zoną patekusiuose kiaulių kompleksuose. Nuostabą ministerijai kelia ir įtartinai didelės, niekuo nepagrįstos reikalaujamų kompensacijų sumos.
Žemės ūkio ministras neatmetė galimybės kreiptis į teisėsaugos ir prašyti ištirti įtarimą keliančius faktus dėl galimo kiaulių skaičiaus klastojimo.
Kaip jau skelbta, su afrikinio kiaulių maro užkratu kovojančiai Lietuvai Europos Sąjunga (ES) skirs beveik 1,95 mln. eurų, arba didžiausią visoje Europos Bendrijoje. ES parama kompensuojamoms išlaidoms sieks iki 50 proc. valstybės patirtų išlaidų.
2014 metais Lietuvai bus kompensuojamos išlaidos valymo ir dezinfekavimo priemonėms bei įrenginiams, kiaulių ir šernų mėginiams atrinkti, laboratoriniams tyrimams vykdyti, mobiliųjų deginimo įrenginių šernų gaišenoms utilizuoti įsigyti, laboratorinei įrangai, visuomenės informavimo priemonėms. Tuo tarpu išlaidoms, patirtoms dėl kiaulių laikytojų prievolės paskersti kiaules užkrėstoje teritorijoje ir nustatytose buferinėse zonose, ES skirs iki 30 proc. lėšų.
Savo ruožtu Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas teigė, kad ūkininkams kyla daug klausimų dėl kompensacijų ūkiams, kuriuose bent keletą metų, kol bus panaikinta buferinė zona, negalės būti auginamos kiaulės.