Pasikalbėjęs su S. Jakeliūnu S. Skvernelis pasakė, kokį kelią mato toliau – kreipsis į prokuratūrą

2019 m. balandžio 2 d. 10:30
Parlamentinį tyrimą dėl 2009–2010 metų krizę Lietuvoje lėmusių aplinkybių atliekančio Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) vadovas, valstietis Stasys Jakeliūnas siūlo kreiptis į prokurorus – jų būtų prašoma ištirti, ar Lietuvos bankas (LB) tinkamai prižiūrėjo komercinius bankus, per krizę galėjusius manipuliuoti tarpbankinių palūkanų indeksu „Vilibor“ .
Daugiau nuotraukų (13)
Tokią galimybę teigė matantis ir premjeras Saulius Skvernelis.
Pažėrė kritikos
„Vilibor“ reikalus po Seime surengtos spaudos konferencijos aptarti S.Jakeliūnas antradienį atskubėjo ir į Vyriausybę, kur su premjeru Sauliumi Skverneliu diskutavo apie galimybę kreiptis į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo. Pasak S.Jakeliūno, LB tyrimo metu komitetui trukdė dirbti, teikė ne visą informaciją, o dalį jos nuslėpė.
Premjeras dėkojo S.Jakeliūnui, kuris po spaudos konferencijos Seime pristatė jam savo nuogąstavimus ir įžvalgas dėl parlamente atliekamo tyrimo.
„Tikrai kelia nerimą, kad mūsų valstybės institucijos, kurios turi atstovauti, pirmiausia, mūsų vartotoją, žmogų, jų požiūris į patį parlamentinės kontrolės procesą, į bendradarbiavimą, yra, švelniai tariant, galimai svarbios informacijos slėpimas, kurio pagrindu mūsų šalies gyventojai turėjo paskolas mūsų komerciniuose bankuose ir galėjo patirti didžiulius finansinius nuostolius.
Gaila, kad institucijos, kurios turėtų ginti ir saugoti mūsų žmones, taip elgiasi. Kol kas motyvų nežinau, todėl paprašiau komiteto pirmininko, kad šis klausimas būtų pristatytas ministrų kabinetui ir tuomet jis spręs, kokių teisinių klausimų imtis.
Vienas iš veiksmų yra kreipimasis į patį LB, kuris, suprantama, yra nepriklausoma institucija, kad būtų pateikta jų nuomonė ir atsakymai, ir galbūt į Generalinę prokuratūrą, įvertinti, ar tinkamai atstovaujamas viešasis interesas ir ar nėra pagrindo įsijungti į viešojo intereso gynimą“,  – susidariusią situaciją komentavo S.Skvernelis.
Paklaustas, ar LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, jo nuomone, gali toliau eiti savo pareigas, premjeras sakė, kad kol kas tai vertinti yra per anksti, tačiau pridūrė, kad abejonių dėl institucijų vadovų, kurios yra atsakingos už finansų sistemas ir vartotojų teisių gynimą, neturi kilti.
S.Skvernelis, komentuodamas kai kurių asmenų pasisakymus, kad šis tyrimas yra nukreiptas prieš pretendentus į prezidentus Gitaną Nausėdą bei Ingridą Šimonytę, kurie taip pat buvo kviesti liudyti tyrime, teigė, kad tai būtų pati blogiausia žinia, jei paaiškėtų, kad LB tokiu būdu dalyvauja rinkimuose.
Žmonės patyrė nuostolius
Prieš susitikimą su premjeru BFK pirmininkas surengė konferenciją Seime, kurioje perskaitė privatų LB valdybos pirmininko Vito Vasiliausko laišką bei pažėrė kritikos dėl „Vilibor“ taikytų palūkanų normų.
„Aš tuo pradėjau domėtis 2007 m., tų metų gruodžio mėnesį buvo sunkiai paaiškinamas šuolis ir sausio mėnesį kreipiausi į LB valdybą, prašydamas paaiškinti, kas čia per metodika ir kodėl tas šuolis toks sunkiai suprantamas.
Tačiau tai, kas įvyko vėliau, 2008 m. pabaigoje, kelia dar didesnį susirūpinimą. Šito „Vilibor“ rodiklio pagrindu buvo skaičiuojamos palūkanų normos gyventojams ir jų vartojimo bei būsto paskolos. Kadangi tai yra ilgalaikės ir didelės apimties paskolos, tas rodiklio šuolis sukėlė didžiulius kaštus tiems žmonėms, kurie elgėsi atsakingai ir skolinosi litais.
Jų paskolos aptarnavimo išlaidos išaugo nuo kelių šimtų litų per mėnesį ir viršijo tūkstantį. Tada vyko drastiškas pajamų sumažėjimas, nedarbas ir panašiai“, – aiškino S.Jakeliūnas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.