Vyras į LSMU Kauno klinikų Kraujo centrą eina kas du mėnesius, o išgelbėtas gyvybes skaičiuoja šimtais. Tačiau jau šiemet tokią veiklą gali tekti stabdyti.
Sveikata nesiskundžiantis vyras apgailestauja, kad pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu donorai nebegali būti vyresnis nei 65 metų amžiaus žmonės.
Pirmąkart paaukojo kraujo prieš 44 metus
„Pagalvoji pats sau, kad 110 – tai oho. Bet jausmas toks pats, kaip ir pirmą taip ir 100-ąjį kartą. Tai pačiam 110 nieko nereiškia, tik aplinkiniams, kurie sužino“, – patikino kaunietis kraujo donoras rekordininkas A.Damarackas.
Lietuvos garbės donoru tapęs vyras, sako, kad kraujo aukojimas jam prilygsta šuoliui parašiutu.
Gana retą ketvirtą kraujo grupę turintis vyras pirmą kartą kraujo davė prieš 44 metus, tarnaudamas Maskvoje.
Tada reikėjo gelbėti nuo sprogmens susižeidusį karį.
„Išrikiuoja ir sako: „Reikia kraujo, bet reikia ir grupės atitinkamos“. Patikrino, kad mano grupė tinka tam kareivukui. Jis suomis buvo. Sakau: „Aš galiu“, – prisiminė vyras.
Padėjo net savo šeimos gydytojai
Dabar į kraujo centrą vyras ateina šešis kartus per metus. Skaičiuoja, kad jau yra pagelbėjęs keliems šimtams žmonių.
Ypač džiaugiasi, kad galėjo padėti net ir savo šeimos gydytojai.
„Sužinojau, kad gydytojos nėra, „biuletenis“ ilgas. Pradėjau domėtis, gal galiu pagelbėti krauju. Pasirodo, kad tikrai reikalingas kraujo perpylimas.
Nuėjau į Kraujo centrą, pasakė, kad kaip tik kraujo grupės atitinka mano ir daktarės. Aš jai pagelbėjau, jinai išgijo ir po šiai dienai dirba nuostabiai.
Jinai man sako: „Tu man išgelbėjai gyvybę, Antaniukai“, – džiaugėsi A.Damarackas.
Kiekvieną kartą davus kraujo, tai registruoja knygelėje. Viena jau baigta, antroji jau irgi įpusėjusi.
110 gali būti paskutinis apvalus skaičius
Tačiau vyras nerimauja, kad 110-tas kartas bus paskutinis apvalus skaičius. Pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymą, kraujo donorais gali būti tik sveiki asmenys nuo 18 iki 65 metų. Antanui 65-eri sueis vasarą.
„Visam pasaulyje kraujo duoti galima, jei esi sveikas, kad ir iki 100 metų. O Lietuvoje, deja, 65 metai – riba“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo kraujo donoras rekordininkas.
Pasidomėjus, ar neapmaudu, kad yra ta riba, A.Damarackas sako: „Rasiu ką nors kitą, kaip gerą daryti“.
Kad amžiaus riba per griežta sutinka ir Kauno klinikų gydytoja transfuziologė Diana Remeikienė.
„Dažnai žmonės turi gretutinių ligų – išeminę ligą, aterosklerozę, kraujospūdžio padidėjimą ir taip toliau, kažkokių vaistų daugiau vartoja, tai dėl to yra ta riba. Bet jeigu būdami 66-erių jaučiasi, kaip 46-erių, tai neturėtų būti ta riba tokia griežta“, – neabejojo medikė.
Per šimtą kartų kraujo davęs kaunietis turi garbės donoro vardą, apdovanotas ordinu už nuopelnus Lietuvai.
Garbės donoro vardas suteikiamas neatlygintinai kraujo davus ne mažiau kaip keturiasdešimt kartų. Tokie žmonės gali pretenduoti į valstybinę pensiją.