"Operacijos metodika yra standartinė, o priemonė — visiškai nauja", — aiškino Kardiologijos klinikos Širdies aritmijų sektoriaus vadovas docentas Aras Puodžiukynas.
Vokietijos bendrovės "Vimecon" specialistų sukurtą būdą aritmijos židinį izoliuoti lazerio spindulių pluoštu pirmiesiems praktiškai pritaikyti gydant žmogų buvo patikėta būtent kauniečiams.
Pirmuosius kontaktus su vokiečiais dar 2012 metų pavasarį Niujorke (JAV) vykusioje konferencijoje užmezgė ir visus pasiruošimo darbus koordinavo kardiologas elektrofiziologas Tomas Kazakevičius. Jis ir vadovavo pirmajai operacijai.
Naujasis metodas pritaikytas pacientui, kuriam prieširdžių virpėjimas atsirasdavo nuo elektrinių impulsų, kylančių plautinių venų žiotyse. Ši patologija gydoma izoliuojant tas vietas.
"Vokietijos specialistai tokiai procedūrai atlikti pateikė naują technologinį sprendimą. Jie sukonstravo lazerinį kateterį, kuriame skaidulos perduoda energiją ne slenkančiu vieno taško lazerio spinduliu, o visu jų pluoštu, kuris vienu metu perduodamas į žiedinį paviršių kateterio gale", — aiškino A.Puodžiukynas.
Paprasčiau būtų galima paaiškinti taip: grunte pirštu pažymima duobutė, o aplink ją įspaudžiama apverstas puodukas, kuris palieka apskritos formos griovelį.
Gamintojai prietaisą 2011 metais užpatentavo JAV. A.Puodžiukyno nuomone, naujų prietaisų sukūrimas užtruko ne mažiau kaip penkerius metus, nustatyta labai griežta gamybos ir bandymų seka.
Iš pradžių tinkamiausi poveikio parametrai nustatomi naudojant kateterį laboratorijoje, vėliau — operuojant gyvūnus. Tik tuomet prietaisą galima naudoti gydant žmones.
Ar nebuvo jokios rizikos taikyti naują gydymo būdą?
"Medicinoje kiekviena, net menkiausia procedūra yra šiek tiek rizikinga", — neslėpė A.Puodžiukynas.
Kauno kardiologai dar kartą išbandė naująjį metodą eksperimentinėje laboratorijoje, kurioje operavo stambų gyvūną.
"Neturėjome jokio pagrindo nepasitikėti gamintojų išradimu, tačiau norėjome viską pamatyti savo akimis", — kalbėjo A.Puodžiukynas.
Tuomet kardiologai jau buvo visiškai pasiruošę operuoti žmogų. Operacija atlikta neužmigdžius paciento ir truko tris valandas. Jam buvo išaiškinta, kad procedūra bus atliekama anksčiau niekur netaikytu prietaisu. Vyriškis jau išleistas į namus ir artimiausiu metu atidžiai bus stebimas. Pasak medikų, apie jo sveikatos pokyčius daugiau bus galima kalbėti maždaug po pusmečio, tačiau prognozės labai palankios.
Kateteris įvedamas per šlaunies veną neatveriant krūtinės. Kardiologams tai apsunkina darbą, tačiau pacientas po tokios procedūros atsigauna gerokai greičiau, išvengia itin nemalonaus krūtinės atvėrimo.
Pasak gydytojo A.Puodžiukyno, kai kurios širdies ritmo sutrikimo pašalinimo operacijos yra sudėtingos ir užtrunka 3—4 valandas, todėl gydytojai tiesiog nespėja teikti pagalbos.
"Reikalingos priemonės, kurios tą patį darbą atliktų gerokai greičiau", — mano žinomas kardiologas.
Kauno klinikų medikai tęs bendradarbiavimą su kateterio gamintojais ir vėl jį naudojant operuos pacientus. Prietaisas bus tobulinamas, mat visada po pirmųjų operacijų išryškėja tam tikri įrangos ypatumai, kuriuos galima, o kartais būtina pakeisti.
"Turimas biudžetas suteikia galimybę per mėnesį atlikti vidutiniškai dvi itin daug sąnaudų reikalaujančias prieširdžių virpėjimo pašalinimo operacijas, todėl bendradarbiavimas su Vokietijos bendrove suteikia galimybę pagelbėti pacientams neišleidžiant papildomų lėšų. Kai prietaisas taps komercine preke, galbūt išvis kurį laiką negalėsime jo įsigyti", — svarstė A.Puodžiukynas.
Kita vertus, šis gydymo būdas tinka ne visiems žmonėms, kenčiantiems nuo širdies ritmo sutrikimo, todėl pacientai procedūrai atlikti atrenkami labai atidžiai.
Ligos sukėlėjai ir gydymo būdai
Prieširdžių virpėjimą gali sukelti ilgai negydomas padidėjęs arterinis kraujospūdis, nes tuomet širdies kameros išsiplečia ir pakenkiama raumeniui.
Vožtuvų ligos taip pat pakeičia širdies kamerų dydžius, todėl tokie pakitimai sukelia ritmo sutrikimus.
Retais atvejais ši patologija gali atsirasti be jokių kitų priežasčių.
Širdies ritmą lengviausia ir paprasčiausia atstatyti elektrošoku, tačiau šis metodas nepadeda išvengti ligos pasikartojimo ateityje.
Dažniausiai aritmijų žiniai šalinami juos veikiant radiodažnine energija (aukšta temperatūra), šalčiu, rečiau — taškiniu lazerio spinduliu.