Apie tai kalbamės su Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja akušere-ginekologe Nerėta Riaukiene.
– Kas yra pienligė?
– Pienligė – grybelinė makšties ir išorinių lyties organų infekcija, kurią sukelia viena grybelių Candida rūšis.
Šių grybelių randama virškinamajame trakte, burnoje, tiesiojoje žarnoje ir makštyje. Taigi šių mikroorganizmų rezervuaras gali būti žarnynas. Iš jo grybeliai gali patekti į makštį ir sukelti ligą.
Dažniausiai pienligę paskatina nėštumas, gydymas plataus spektro antibiotikais, tam tikros imunitetą slopinančios ligos, vaistų, slopinančių imunitetą, vartojimas, didelės estrogenų dozės (estrogenai yra kai kurių kontraceptikų sudėtinė dalis).
Tikimybė susirgti pienlige didėja ir dėl sintetinio apatinio trikotažo, aptemptų drabužių, netinkamos lyties organų higienos.
Moteris makšties kandidozė dažniausiai užklumpa nėštumo metu, taip pat po menopauzės.
– Ar šia liga galima užsikrėsti nuo partnerio?
– Kandidozė nėra lytiškai plintanti liga, bet ji gali būti perduota lytiškai santykiaujant. Dažniausiai ja serga moterys, bet vyrai taip pat gali susirgti kandidoze.
– Kaip ši liga pasireiškia?
– Dažniausiai moteris pajunta niežulį, deginimą, sausumo pojūtį makštyje ir išoriniuose lyties organuose. Makšties gleivinė būna paraudusi, patinusi.
Taip pat atsiranda gausios, bekvapės, varškę primenančios išskyros, skausmas šlapinantis ir lytinių santykių metu.
– Kada reikia pradėti gydyti kandidozę?
– Pradėti gydyti reikia iškart, vos diagnozavus kandidozę. Galima gydyti vietinio poveikio priemonėmis – žvakutėmis, kremais arba geriamaisiais vaistais nuo grybelių.
– Kas darosi pienligės negydant ar gydant netinkamomis priemonėmis?
– Negydoma arba netinkamai gydoma pienligė gali komplikuotis, dažniau atsinaujinti. Tai sukelia gerokai daugiau nepatogumų, padidina vėlesnio gydymo finansines išlaidas.
– Ar pienligė išgydoma? Kaip saugotis ligos pasikartojimo?
– Bent kartą per gyvenimą kandidoze suserga iki 70 proc. moterų, o 5 proc. vargina pasikartojanti pienligė. Tai liga, kuri dėl įvairių priežasčių gali atsinaujinti.
Norint sumažinti jos pasikartojimo tikimybę, reikėtų nesigydyti pačioms, kreiptis į specialistą, gydyti partnerį ūmiuoju ligos periodu.
Svarbu naudoti tinkamas intymiosios higienos priemones.
Tam puikiai tinka intymiosios higienos priemonės su laktobakterijomis ar laktobakterijų lizatais.
Taip pat reikėtų stengtis kuo rečiau naudoti įklotus ir tamponus, nedėvėti sintetinio apatinio trikotažo bei aptemptų drabužių.
Jei reikia taikyti antibakterinį gydymą, būtina naudoti gerųjų makšties bakterijų preparatus – žvakutes, ovules. Jos padės sureguliuoti makšties pH, atkurti normalią makšties florą.
Imtis šių preparatų pravartu ir nusilpus imunitetui.