Gydytojai aprašė Jungtinėje Karalystėje įvykusį retą nutikimą: senjorė sporto klubo pirtyje darė tempimo pratimus, bet užsibuvo per ilgai ir staiga prarado sąmonę.
Netrukus į įvykio vietą atvykę medikai pastebėjo, kad moters kūno temperatūra šoktelėjo iki 42 laipsnių Celsijaus! Tai ypač stiprus karščiavimas.
Moteriai taip pat nukrito kraujospūdis ir padažnėjo širdies plakimas, todėl medikai nedelsiant nugabeno ją į skubios pagalbos skyrių.
Ten pacientei konstatuotas sunkus šilumos smūgis. Tai pavojinga būklė, kai karščio sąlygomis sportuojančio žmogaus kūno temperatūra pakyla iki daugiau nei 40 laipsnių.
Tada organizmas nebespėja tinkamai atvėsinti kūno. Šilumos smūgis dėl fizinio krūvio gali sukelti daugelio organų nepakankamumą ir mirtį, jei jis greitai nediagnozuojamas ir negydomas.
Šiuo atveju moteris patyrė įvairių komplikacijų, tokių kaip traukuliai, miokardo infarktas, kepenų ir inkstų pažeidimai bei kraujo krešėjimo sutrikimas.
Tačiau gydytojai pacientei į veną suleido vaistų, padėjusių suvaldyti simptomus ir stabilizuoti gyvybines funkcijas, taip pat vėsino ją panaudoję ventiliatorių ir drėgnus rankšluosčius. Per valandą nuo atvykimo į skubios pagalbos skyrių moters kūno temperatūra normalizavosi iki 36,4 C.
„BMJ Case Reports“ šią savaitę paskelbtame atvejo aprašyme teigiama, kad pacientė visiškai pasveiko ir po 12 dienų buvo išrašyta iš ligoninės.
Iki šiol visame pasaulyje užfiksuota mažiau nei 10 žmonių, kuriuos ištiko šilumos smūgis po apsilankymo pirtyje, nurodė atvejo ataskaitos autoriai.
Deja, 3 tokie atvejai baigėsi mirtimi. Vyresni nei 60 metų pacientai, palyginti su kitomis amžiaus grupėmis, yra labiau pažeidžiami šilumos smūgio.
Šiuo atveju galėjo išgelbėti stipri sveikata. Moteris apibūdinta kaip itin fiziškai aktyvi, nes kasdien lankosi sporto klube, nerūko ir nevartoja alkoholio.
Tačiau nelaimės dieną jai, ko gero, pasireiškė dehidratacija. Moteris pati pripažino, kad prieš incidenta ji negėrė pakankamai vandens – tai rizikos veiksnys.
„Atvejo aprašo tikslas – įspėti apie galimą pavojų, susijusį su pirties naudojimu, ypač kai joje užsibūna lėtinių sveikatos sutrikimų turintys asmenys“, – nurodė straipsnio bendraautorius dr. Williamas McIveris, Birmingemo universiteto (Jungtinė Karalystė) klinikinės anesteziologijos mokslinis bendradarbis.
Parengta pagal „Live Science“ inf.