Mokslininkai atrado, kas mažina cholesterolio kiekį ir padeda numesti svorio

2023 m. rugsėjo 12 d. 06:43
Lrytas.lt
Daugiau nei 1 mlrd. pasaulio gyventojų turi nutukimą – būklę, kai kūno svoris, medikų manymu, yra per didelis atsižvelgiant į žmogaus ūgį ir amžių.
Daugiau nuotraukų (3)
Jei to maža, apie 28,5 mln. žmonių visame pasaulyje turi padidėjusį cholesterolį, kuris kaupiasi kraujagyslėse ir trukdo kraujui laisvai tekėti.
Nutukusiems ir (arba) didelį cholesterolio kiekį turintiems žmonėms kyla didesnė rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, hipertenzija, diabetu ir net tam tikromis vėžio rūšimis.
Laimei, JAV Masačusetso Amhersto universiteto mokslininkai sukūrė nanogelio pagrindu sukurtą nešiklį, kuris tiesiai į kepenis nugabena vaistą, imituojantį skydliaukės hormoną.
Mokslininkai, nustatė, kad šis metodas padėjo nutukusioms pelėms atgauti sveiką svorį ir sumažinti cholesterolio kiekį.
Minėtas tyrimas neseniai buvo paskelbtas žurnale PNAS NEXUS.
Taikinys – kepenys
Atlikdami šį tyrimą mokslininkai sukūrė nanogelio pagrindo nešiklį, kad vaistas būtų tiekiamas tiesiai į kepenis.
„Šiuos nanogelius „papuošėme“ papildomomis cheminėmis funkcijomis taip, kad jie ne tik norėtų „apsigyventi“ kepenyse, bet ir būtų įsisavinami kepenų ląstelėse“, – paaiškino Masačusetso Amhersto universiteto profesorius ir pagrindinis tyrimo autorius S. Thai Thayumanavanas.
Tyrėjų komanda naudojo tiromimetiką – vaistą, kuris imituoja sintetinį skydliaukės hormoną.
„Manoma, kad vaistas veikia skydliaukės hormonų receptorių beta, kuris randamas visame organizme, bet daugiausia kepenyse“, – sakė tyrėjas.
„Mūsų vaisto sąveika su šiuo receptoriumi yra atsakinga už daugelio fiziologinių reakcijų, įskaitant riebalų rūgščių oksidacijos ir atvirkštinio cholesterolio kelio, suaktyvinimą. Tai gali paaiškinti sumažėjusį svorį ir cholesterolio kiekį, – aiškino S.T.Thayumanavanas. – Tačiau šiai hipotezei patvirtinti reikės atlikti daugiau tyrimų.“
Tyrėjas pažymėjo, kad skydliaukės hormonų imitatoriai jau anksčiau buvo išbandyti kaip cholesterolio kiekį mažinančios medžiagos ir šiuo metu jų poveikis tikrinamas klinikiniuose tyrimuose, skirtuose nealkoholiniam steatohepatitui gydyti.
Tačiau praeityje iškilo problemų dėl biologinių vaistų prieinamumo ir galimo netikslinio poveikio, kai tiromimetikai pasiekia kitus organus.
„Mes manome, kad derindami stiprų tiromimetinį preparatą su mūsų nanogeliu, galėtume pašalinti toksiškumą, susijusį su sisteminiu poveikiu, ir padidinti vaisto aktyvumą koncentruodami jį norimoje vietoje“, – problemos sprendimą paaiškino S.T.Thayumanavanas.
Kepenų funkcijos svarba
Kepenys yra didžiausias žmogaus vidaus organas. Jos išsidėsčiusios viršutinėje dešinėje pilvo srities dalyje.
Galima pajuokauti, kad kepenys – darboholikės. Jos atlieka daugiau kaip 500 įvairių funkcijų, kurių reikia organizmui, kad žmogus išliktų sveikas.
Pagrindinės kepenų funkcijos:
– filtruoja kraują ir šalina cheminių reakcijų atliekas;
– skaido toksinus, pavyzdžiui, alkoholį;
– gamina tulžį, naudojamą maisto virškinimui;
– metabolizuoja angliavandenius, riebalus ir baltymus;
– padeda reguliuoti cukraus kiekį kraujyje;
– kaupia įvairius vitaminus ir mineralus, įskaitant geležį;
– reguliuoja kraujo krešėjimą;
– padeda apsaugoti organizmą nuo infekcijų.
Cholesterolio ir nutukimo žala
Su nutukimu siejama suriebėjusių kepenų liga pažeidžia kepenis ir sutrikdo viso organizmo darbą.
Nustatyta, kad dėl didelio cholesterolio kiekio suriebėjusių kepenų liga gali ne tik paūmėti, bet ir sukelti ilgalaikius kepenų randus ir imuninių ląstelių disfunkciją.
Didelis cholesterolio kiekis taip pat gali sukelti kepenų uždegimą, todėl padidėja kitų kepenų ligų ir pažeidimų rizika.
Ir atvirkščiai, kepenų uždegimas gali sumažinti tulžies gamybą, todėl organizme gali padidėti cholesterolio kiekis.
Kaip išsaugoti sveikas kepenis?
Kepenų būklei įtakos turi kūno svoris. Todėl jo mažinimas ir sveikatai palankaus kūno svorio palaikymas padeda išvengti žalos kepenims.
Gydytojai taip pat pabrėžia, kad kepenims ypač kenkia alkoholis. Patikėkite, jei susilaikysite nuo stipriųjų gėrimų, kepenys jums padėkos.
Parengta pagal „Medical News Today“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.