Šis mineralas turi antivirusinį poveikį, tad gali būti naudingas dabar, kai prasidėjo peršalimo ligų sezonas. Be to, cinkas reikalingas sklandžiai ląstelių funkcijai ir gali prisidėti prie greitesnio žaizdų gijimo.
Cinko trūkumas turi ir daugiau požymių, tokių kaip svorio kritimas be aiškios priežasties, viduriavimas ir dingęs apetitas. Apie cinko stoką įspėti gali ir pablogėjusi nagų būklė.
Apskaičiuota, kad maždaug 2 milijardai žmonių visame pasaulyje susiduria su cinko trūkumu, nes su maisto negauna pakankamai šios medžiagos. Todėl naudinga žinoti apie šio mineralo teikiamą naudą organizmui ir kaip juo apsirūpinti.
1. Imuninė funkcija
Kad imuninetas tinkamai veiktų, organizmui reikia cinko. Dėl mažo jo kiekio gali padidėti infekcijų, pavyzdžiui, plaučių uždegimo, rizika.
Jei imuninė sistema bus silpna, dažnai sirgsite, kamuos peršalimas ir jį lydintys simptomai – kosulys, sloga, gerklės skausmas.
2. Padeda nuo viduriavimo
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kūdikiams, kurie viduriuoja, rekomenduoja cinko maisto papildus.
Yra įrodymų, kad cinkas gali sutrumpinti viduriavimo laiką.
3. Žaizdų gijimas
Cinkas yra svarbus sveikos odos palaikymui.
Žmonėms, kurie turi ilgai negyjančių žaizdų, dažnai būna mažas cinko kiekis organizme. Tokiems asmenims gydytojas arba vaistininkas gali patarti vartoti cinko maisto papildus.
4. Oksidacinis stresas
Cinkas turi antioksidacinių savybių ir gali padėti sumažinti organizmui žalingą oksidacinį stresą.
Mokslininkai mano, kad egzistuoja ryšys tarp oksidacinio streso ir lėtinių ligų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir diabetas, atsiradimo ir progresavimo.
5. Akių sveikata
Cinkas apsaugo akies tinklainės ląsteles nuo pažeidimų ir gali padėti atitolinti su amžiumi susijusios geltonosios dėmės degeneracijos progresavimą ir regėjimo praradimą. Tačiau mažai tikėtina, kad jis gali užkirsti kelią ligos atsiradimui.
Be to, besirūpinantiems savo regėjimu naudinga žinoti, kad neseniai atliktas tyrimas parodė, jog sauja pistacijų kasdien gali ženkliai pagerinti akių sveikatą. Plačiau skaitykite čia.
6. Seksualinė sveikata
Prieš kelis metus atlikto tyrimo autoriai cinką apibūdina kaip labai svarbų vyrų seksualinei sveikatai. Tai gali būti susiję su cinko poveikiu hormonų balansui.
Nors cinko trūkumas gali turėti neigiamą poveikį, tačiau šio mineralo perteklius gali sukelti toksiškumą, kuris gali būti žalingas spermai.
Visi, kurie svarsto įsigyti cinko maisto papildų seksualinei sveikatai palaikyti, prieš tai turėtų pasitarti su gydytoju.
7. Į pagalbą po treniruotės
Sportuojantys ar tiesiog fiziškai aktyvūs žmonės turėtų žinoti, kad cinkas svarbus raumenų atstatymui po fizinės veiklos.
8. Kaulų tankis
Yra duomenų, kad cinkas gali būti naudingas kaulų būklei bei gali padėti išvengti osteoporozės.
Tačiau neaišku, ar cinko maisto papildai gali užkirsti kelią šiai ligai, dar būtina atlikti daugiau tyrimų.
Ką dėti į lėkštę?
Maisto papildų nedera rinktis savo nuožiūra. Todėl svarbu pasitarti su gydytoju arba vaistininku, kurie galėtų įvertinti galimus rizikos veiksnius. Pavyzdžiui, kai kurie preparatai gali būti nesuderinami su tam tikrais vaistais – tokiu atveju galima koreguoti atskirų preparatų vartojimo laiką arba paieškoti kitų sprendimo būdų.
Laimei, daugelyje gyvūninės ir augalinės kilmės maisto produktų natūraliai gausu cinko, todėl visai nesunku gauti pakankamą jo kiekį.
Cinko gausa pasižymi šie maisto produktai:
– Jūros gėrybės: austrės, krabai, midijos, omarai ir moliuskai;
– Paukštiena: kalakutiena ir vištiena;
– Mėsa: jautiena, kiauliena, ėriena;
– Žuvis: plekšnės, sardinės, lašiša;
– Ankštiniai augalai: avinžirniai, lęšiai, juodosios pupelės, pupelės ir kt.;
– Pieno produktai: pienas, jogurtas ir sūris;
– Riešutai ir sėklos: moliūgų sėklos, anakardžiai ir kt.;
– Kiaušiniai;
– Grybai;
– Nesmulkinti grūdai: avižos, bolivinė balanda, rudieji ryžiai ir kt.;
– Tam tikros daržovės: lapiniai kopūstai, žirniai, šparagai ir burokėlių lapai.