Herojiška Velso istorija kamuoja Škotijos širdį

2016 m. spalio 8 d. 16:08
Martynas Suslavičius, specialiai lrytas.lt, Glazgas (Škotija)
Jau 18 metų Europos ar pasaulio futbolo čempionatus per televiziją stebėti priversti škotai aktyviai skaičiuoja taškus ir dairosi šviesaus rytojaus. Šeštadienį gerokai labiau patyrusi Škotijos rinktinė „Hampden Park“ stadione Glazge susitinka su Lietuvos futbolininkais, o sirgaliai aktyviai skaičiuoja.
Daugiau nuotraukų (9)
Škotijos futbolo rinktinė paskutinį kartą pasaulio čempionate žaidė 1998 metais. Tada dar aikštėje siautėjo kroatų legenda Davoras Šukeris, argentinietis Gabrielis Batistuta, įvarčius mušė Brazilijos didieji dievai Ronaldo bei Rivaldo. Į viršų kilo anglų futbolininko Michaelo Oweno žvaigždė.
Vienerios lygiosios, du pralaimėjimai ir škotų svajonė Prancūzijoje dužo. Virš šalies futbolo atslinko juodas šešėlis.
Tai buvo paskutinieji metai iki šiol, kai Škotija žaidė viename iš pagrindinių turnyrų. Europos čempionate paskutinį kartą škotai žaidė 1996-aisiais.
Bet šiandieną Škotijos širdyse rusena kaitinanti viltis.
Beveik tikri, kad žais pasaulio čempionate
Škotijos futbolininkams tikrai rimtą galimybę atvėrė atrankos į 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą burtai. F grupėje likimas juos suvedė su Lietuva, Malta, Slovėnija, Slovakija ir Anglija. Škotai tris taškus įsirašė, kai 5:1 sumalė Maltos komandą. Po rungtynių su Lietuva ir Slovakija jie tikisi turėti bent 7 taškus.
Ir nors daugelis atsargiai kalba apie galimybes laimėti prieš lietuvius, kurie Glazge nėra nė karto šventę pergalės, nors čia žaidė keturiskart, lygiųjų niekas nesuprastų. Nors tokia prognozė patyliukais pateikiama gana dažnai.
Bet patys sirgaliai garsiai daugiau svarsto, ar būtų įmanoma grupėje aplenkti ir tuos pačius anglus.
Tai pamatyti labiausiai norėtų sirgaliai, kuriuos užkrėtė vasarą vykęs „Euro 2016“ čempionatas ir jo pasakiškos istorijos.
Nors finale triumfavo Cristiano Ronaldo vedama Portugalijos rinktinė, pranokusi šeimininkę Prancūziją, skambiai aidėjo ir Islandijos bei Velso vardai.
Pateko tarp keturių geriausių
Į Islandijos futbolininkų žygdarbius škotai žiūrėjo taip, kaip ir daugelis Europos sirgalių. Islandai tapo savotiškais mažaisiais turnyro dievaičiais, kurie pakeliui į ketvirtfinalį prisirinko gausybę gerbėjų. Islandija ne tik išėjo iš grupės, kur žaidė Vengrija, Portugalija ir Austrija. Aštuntfinalyje po Ragnaro Sigurdssono ir Kolbeinno Sigborssono smūgių islandai 2:1 paskandino amžinai svajojančią anglų flotilę.
Ketvirtfinalyje įsisiautėjusius vikingus sulaikė šeimininkai. Jaudinanti Islandijos istorija nepaliko abejingų, bet škotams tai buvo tiesiog graži pasaka. Jokių asmeniškumų nebuvo.
Bet „Euro 2016“ turėjo dar vieną pasaką. Ji – apie Velso princų žygį. O tai užkabino ir škotų širdis.
Dar atrankoje į čempionatą Velsas parodė, kad yra labai galinga komanda. Ji turėjo ne tik Garethą Bale'ą. Tai buvo galingas ir kovingas darinys, kuris „Euro 2016“ B grupėje užėmė 1-ąją vietą, nors ir pralaimėjo anglams.
Prancūzijoje Velso futbolininkai rašė savo istoriją. Aštuntfinalio puslapyje jie pažymėjo pergalę 1:0 prieš Šiaurės Airiją. Ketvirtfinalyje – keturių įvarčių pergalingą mūšį su belgais (3:1).
Nuostabiu žaidimu pakerėjusi Velso rinktinė metė nemenką iššūkį portugalams pusfinalyje, bet C.Ronaldo ir Nani buvo pernelyg nuožmūs ir taiklūs karvedžiai. Būsimi čempionai laimėjo 2:0.
Velso futbolininkai namo sugrįžo tarytum didvyriai ir dabar skinasi kelią į pasaulio čempionatą Rusijoje.
2018 metų pasaulio futbolo čempionato atrankoje Velsas jau turi 4 taškus. Velsas 4:0 nušlavė Moldovą ir 2:2 sužaidė su Austrija. Šioje grupėje dar yra Serbija, Airija ir Gruzija. Iš dalies jau aišku, ką visai tai reiškia.
Velso istorija škotams – ne pati maloniausia
Ši istorija tapo įkvėpimu Škotijai, tačiau kartu tai – ir druska ant kraujuojančios žaizdos.
„Tai skaudi tema. Velsas – mažesnė šalis už Škotiją. Škotija turi stipresnę futbolo lygą, tačiau Velsui pavyko pasiekti pusfinalį, o škotai netgi nepateko į turnyrą. Sunku apie tai kalbėti, – lrytas.lt pasakojo „The Scotsman“ žurnalistas Barry Andersonas. – Bet Velsas padarė ir daugiau. Jie ne tik pateko į pagrindinį turnyrą, bet ten ir kovojo. Jie turėjo tikslą eiti tolyn. Jeigu Škotija patektų, visi būtų patenkinti ir negalvotų apie būtinimą žengti į atkrintamąsias. Velsas yra geras pavyzdys visiems. Tiek škotams, tiek lietuviams.“
Škotai šįkart jaučiasi kaip niekada arti progos žaisti pasaulio čempionate, tačiau klaustukų nenusikrato.
Škotijos rinktinės treneris Gordonas Strachanas žarstė pagyrimus Lietuvos komandai, bet džentelmeniškumas, kaip visa tai pavadino E.Jankauskas, lieka tik formalumu.
Škotams rungtynės su Lietuva – didelės svarbos. Prarasti taškai Glazge suduotų rimtą smūgį jų ambicijoms dalyvauti pasaulio čempionate Rusijoje.
Tapo tamsių laikų pranašu
Škotijos rinktinė su Lietuva yra žaidusi aštuoniskart. Lietuviai yra laimėję vos vieną kartą ir tai nutiko 2003 metais. Škotai iškovojo 5 pergales ir 2 mačai baigėsi lygiosiomis.
Lygiųjų serijoje svarbiausiomis 1998 metų rungtynės. Pirmą kartą škotai ir lietuviai stojo į tarpusavio mūšį, kuriame dalyvavo ir E.Jankauskas. Tada dar kelią iki „Porto“ klubo besiskynęs puolėjas kartu su komandos draugais tapo škotų prakeiksmo pradžios liudininkais.
Pirmosios tarpusavio rungtynės vyko po 1998 metų pasaulio futbolo čempionato. Škotai tikėjosi prasimušti į Europos pirmenybes, bet su lietuviais sužaidė 0:0. Atimti taškai tapo prakeiksmo pradžia. Nepažįstamą šalį sutikę škotai daugiau niekada nepateko į pagrindinius turnyrus.
Situaciją puikiai apibūdino BBC: „Nuo 1998 metų mūšio Vilniuje škotai sužaidė 89 rungtynes. 90-osiose jie privalo iškovoti tris taškius, nes kitaip lietuviai ir vėl gali palikti žymę škotų istorijoje.“
B.Andersonas irgi įsitikinęs, kad Škotija privalo laimėti, nors neslėpė – rinktinė turi silpnųjų vietų.
„Jeigu nori pateki į pasaulio čempionatą, privalai laimėti namų rungtynes, o tada turi mėginti nepralaimėti išvykoje. Škotija Maltoje startavo puikiai, bet kovos su lietuviais niekada nebuvo lengvos. Manau, kad gali būti lygiosios“, – sakė B.Andersonas.
Galimos rinktinių starto sudėtys.
Škotija: Marshallas; Patersonas, R.Martinas, Hanley, Robertsonas; D.Fletcheris, Bannanas; Snodgrassas, Burke, Ritchie, C.Martinas.
Lietuva: Šetkus; Vaitkūnas, Freidgeimas, Girdvainis, V.Andriuškevičius; Kuklys, Žulpa, Černychas, Slivka, Novikovas, Valskis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.