Rekomenduoja vartoti šviežią mėsą
Prekybos tinklo „Norfa“ parduotuves pirkėjai renkasi būtent dėl kokybiškos šviežios mėsos – skaičiuojama, jog kas antras lietuviškos kiaulienos kilogramas perkamas vienoje iš „Norfos“ parduotuvių. Jei kasdien užsukti į parduotuvę sudėtinga, tokiu atveju, anot „Norfos“ vyr. mėsininko, išeitis – įsigyti šviežios mėsos ir ją užšaldyti, kitaip šviežią mėsą rekomenduojama ruošti iš karto. Maistingiausia ir vertingiausia yra šviežia, iki 0–6 laipsnių temperatūros atvėsinta, mėsa.
Jei šviežią mėsą prireikė užšaldyti, ji negali būti laikoma aukštesnėje nei -18 laipsnių temperatūroje. Tokioje temperatūroje kiaulieną ir vištieną galima laikyti iki 6 mėnesių, jautieną – iki 4 mėnesių. Kuo trumpiau užšaldytą mėsą laikysite šaldiklyje, tuo daugiau drėgmės ji išsaugos, mažiau pakis raumenų struktūra ir skonis.
Beje, šaldytos mėsos nerekomenduojama atšildyti mirkant vandenyje. Geresnis sprendimas – nuplauti šaltu vandeniu ir 2–3 valandas laikyti uždarame inde. Atšildyta ir vėl sušaldyta mėsa tampa kieta, sausa, praranda visas maistingąsias savybes.
Jei šaldytuve įrengtas specialiai šviežiai mėsai skirtas skyrius, kuriame užtikrinama 0–6 laipsnių temperatūra, ją galima laikyti parą.
„Norint, kad šviežia mėsa išliktų kokybiška, jos nerekomenduojama per ilgai laikyti šaldytuve ar šaldiklyje, o paruošti ir suvartoti tą pačią dieną. Kasdien visose „Norfa“ parduotuvėse pirkėjai gali įsigyti aukščiausios kokybės šviežios mėsos, kuri atvežama tiesiai iš Šilalės rajone esančios „Rivonos“ mėsinės, todėl pirkti daug mėsos ir ją šaldyti tiesiog nėra poreikio“, – kalbėjo D. Bartošius.
Nekartokite šių klaidų
Patarimas! Jei įsigijote ir ruošiatės gaminti kiaulienos šoninę, nepamirškite pagrindinės taisyklės: tam, kad ji atskleistų geriausias savybes ir išliktų minkšta bei sultinga, svarbu mėsos nepervirti ar neperkepti. Jei mėsą virsite, rinkitės liesesnę, mažiau riebalinio sluoksnio turinčią mėsos dalį, o jei kepsite – riebesnę.
Tiesa, kiaulieną kepti rekomenduojama pasiruošti iš vakaro – mėsa spės suminkštėti ir sugerti prieskonių aromatą. Tiesa, sausai brandintos jautienos kepsnių marinuoti nebūtina arba tą daryti labai trumpai.
Dar viena klaida, kurią daugelis kartoja ruošdami jautieną – ją per ilgai kepa aukštoje temperatūroje, o tuomet skundžiasi, jog mėsa per kieta ir nevalgoma. Norėdami šeimą ar draugus pavaišinti minkštu, sultingu jautienos didkepsniu, nepamirškite, jog mėsos kepimo laikas priklauso nuo jos svorio: kilogramą sveriantį jautienos didkepsnį iki 180 laipsnių temperatūros įkaitintoje orkaitėje reikėtų kepti 20 minučių. Kuo jautieną pagardinti? Išbandykite prieskonines žoleles: bazilikus, raudonėlius, kuminą, garstyčių sėklas. Žinoma, svarbu ir druska bei pipirai.
Jei nesate tikri, ar jūsų jėgoms paruošti jautieną, turėtumėte prisiminti ir dar vieną taisyklę. Mėsos skonis priklauso ir nuo to, ar įsigijote paprastos jautienos, ar mėsinių galvijų mėsos. Lietuvoje auginami mėsiniai galvijai ypač vertinami dėl mėsos kokybės, kuriai įtakos turi ir puikios jų laikymo sąlygos. Ši mėsa yra itin vertinama dėl savo marmuriškumo – tai ypatinga mėsinio galvijo savybė riebalus kaupti tarp raumeninių skaidulų. Tokia mėsa pasižymi labiau išreikštu skoniu, sultingumu bei elastingumu.
Iš mėsinių galvijų mėsos lengvai pasigaminsite nepamirštamo skonio jautienos kepsnių ar kitų mėgstamų patiekalų. Be to, kepant ar troškinant tokią mėsą, riebalai tirpsta pamažu, tuomet mėsa įgauna minkštą konsistenciją ir, be abejonės, išskirtinį aromatą.
Kodėl mėsos ekspertas rekomenduoja rinktis lietuvišką šviežią mėsą? Visi gyvuliai į „Rivonos“ mėsinę pristatomi tik iš tų Lietuvos augintojų ūkių, kuriems rūpi, kokioje aplinkoje jie auginami ar kokiu pašaru šeriami.
Mėsos minkštumui – kelios gudrybės
Ar mėgstate ruošti kiaulienos faršą? Pasirodo, jog žmonės faršu vadina visą sumaltą mėsą, nors iš tiesų faršas – pusgaminis, kuriame yra priedų: druskos, priekonių, vandens, gali būti dedama baltyminių produktų, skaidulinių medžiagų, daržovių ar maisto priedų. D. Bartošius atkreipė dėmesį, jog jei įsigysite faršo, į kurį vietoje natūralios mėsos pridėta daug baltyminių, skaidulinių ar konservuojančių medžiagų, tokio faršo maistinė vertė bus mažesnė, o skoninės savybės – prastesnės. „Norfos“ prekybos tinkle parduodamo faršo sudėtyje – tik mėsa, sumaišyta su prieskoniais. Į jį nėra dedama mėsos pakaitalų.
Beje, ant faršo pakuotės visada nurodoma mėsos dalis procentais masėje. Rekomenduojama rinktis tokį faršą, kuriame mėsos dalis – didžiausia, o sudedamųjų dalių eilutė trumpiausia.
„Norfoje“ populiariausia – smulkinta mėsa: tai – nuo kaulų nuimta ir susmulkinta mėsa, kurioje gali būti įdėta ne daugiau nei 1 proc. druskos. Prekybos centre „Norfa“ šviežia mėsa smulkinama kasdien – jos galiojimo terminas yra trumpesnis, todėl ypač svarbi jos kokybė, o didelė jos paklausa tik patvirtina, kad pirkėjai pasitiki šiuo prekybos tinklu. Mėsa malama nedideliais kiekiais, pagal kiekvienos parduotuvės poreikį – taip užtikrinamas jos šviežumas.
Perkamiausias prekybos centro „Norfa“ mėsinėje smulkintos mėsos produktas – smulkinta kiauliena iki 35 proc. riebumo. Antroje vietoje – maišyta kiaulienos ir jautienos smulkinta mėsa, trečiasis pagal populiarumą – pikantiškas faršas su prieskoniais. Kartą per savaitę didesnėse „Norfa“ parduotuvėse galima įsigyti ėrienos ir veršienos smulkintos mėsos.
Patarimas! Smulkinta mėsa bus sultingesnė, jei įpilsite šiek tiek šalto vandens arba aliejaus su žiupsneliu druskos.
Pikantišką faršą su prieskoniais renkasi tie pirkėjai, kurie nori greitai paruošti pietus ir vakarienę – toks faršas ypač kotletams ar kukuliams.
Žinoma, faršą ypač paprasta pasigaminti patiems: tereikia sumalti kiaulieną, įberti pipirų, druskos, bazilikų, rozmarinų. Mėsą suminkštinti jums padės ne pienas, nors daugelis renkasi būtent šį būdą, bet vanduo ir manų kruopos. Dėl naudojamo vandens faršas taps sultingesnis ir drėgnesnis, o vandenyje išbrinkę manai jį sulipins.
Beje, jautienos faršui suminkštinti išbandykitei vandenį ir krakmolą – kepant neišbėgs mėsos sultys, o kotletai bus purūs.
Receptas
Sultinga kiaulienos nugarinė
Sudedamosios dalys
kiaulienos nugarinė, svogūnas, 7 skiltelės česnako, pipirai, druska, kmynai, kelios šviežio rozmarino šakelės, 5 šaukštai alyvuogių aliejaus.
Kaip gaminti?
- Nuluptą svogūną sutarkuokite smulkia tarka, nuluptas česnako skilteles, rozmarino lapelius ir kmynus sutrinkite – tuomet visas sudedamąsias dalis dubenėlyje sumaišykite su druska, grūstais juodaisiais pipirais bei alyvuogių aliejumi.
- Kiek prireiks prieskonių ir aliejaus, priklausys nuo nugarinės dydžio – mišinio turėtų užtekti gerai ištrinti mėsą, tuomet ją susukite į maistinę plėvelę ir maždaug 2 valandas laikykite šaldytuve.
- Po 2 valandų didelėje keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus, nugarinę iš visų pusių apkepkite ant didelės kaitros.
- Toliau nugarinę rekomenduojama kepti specialioje kepimo rankovėje. Tokiu atveju sandariai užrištą kepimo rankovę į skardą dėkite taip, kad nugarinės riebalų sluoksnis būtų viršuje: tirpdami riebalai susigers į mėsą – ji bus ypač sultinga.
- Orkaitę iš anksto įkaitinkite iki 220 laipsnių. Praėjus 15 minučių, temperatūrą sumažinkite iki 150 laipsnių, mėsą kepkite apie pusantros valandos. Skanaus!