Marinuoti ar šaldyti? Kiekvienas konservavimo būdas turi savo privalumų ir yra tinkamas skirtingiems produktams bei pageidaujamiems rezultatams pasiekti. Marinavimas suteikia ryškių skonių ir gali būti naudingas virškinimo sistemai, o užšaldydami išlaikome vaisiaus ar daržovės maistinę vertę. Be to, šaldytos gėrybės yra itin patogios naudoti.
Žiemai – įvairios galimybės
Marinavimas – maisto konservavimo būdas, kai naudojamas actas ar sūdytas vanduo. Maistas ne tik ilgiau išlieka, bet ir įgauna unikalaus skonio, kurį kiekvienas lietuvis žino nuo vaikystės.
Marinavimu dažnas vadina ir rauginimą, kai daržovės panardinamos į sūdytą vandenį, – taip natūralios bakterijos fermentuoja produktus. Visi esame ragavę raugintų agurkų ar kopūstų, o apie raugintų daržovių naudą organizmui kalba ne tik maisto specialistai, bet ir gydytojai.
Beje, nors vaisiai dažniau yra šaldomi ar verčiami uogienėmis, juos taip pat galima marinuoti – tam tinka obuoliai, kriaušės, mūsų šalyje jau puikiai derantys persikai ar vyšnios. Marinatui čia naudojami saldūs ar rūgštūs užpilai, pagardinami įvairiais prieskoniais: cinamonu, gvazdikėliais ar anyžiumi.
Šaldymas – vienas paprasčiausių ir efektyviausių būdų išlaikyti vaisių ir daržovių, ypač uogų, grybų, šviežumą ir maistinę vertę. Tiesa, geriausia jas užšaldyti atskirai, kad nesusiklijuotų, ir tik tuomet supilti į laikyti skirtas talpyklas.
Žiemos neįsivaizduojame ir be uogienių – jos tinkamos ne tik kaip pagardas, bet mėgstamos ir gaminant gėrimus ar kepant pyragus, tad jei gamta apdovanoja jų gausa, verta uogas ne tik šaldyti, bet ir išsivirti keletą stiklainių uogienės.
Marinuoti pradeda birželį
„Norfos“ parduotuvių prekių grupių vadybininkė Rita Povilauskienė patikino, kad konservavimo sezonas Lietuvoje jau prasideda – pardavimas po truputį atgyja.
Didysis sezonas, pasak jos, pagal pirkimą yra liepos antroje pusėje ir rugpjūtį, rugsėjį, kai sodai ir daržai lūžta nuo gėrybių, neatsilieka ir miškas – čia kviečia ne tik grybai, bet ir įvairios uogos – žemuogės, mėlynės, vėliau – spanguolės ir bruknės.
„Norfos“ parduotuvėse šios prekės atsiranda nuo birželio vidurio, nes poreikis, nors ir kiek mažesnis, jau yra. Juk jau dera braškės, žemuogės, šeimininkės nori virti uogienę. Vieni užeina pasidairyti, ką galėtų įsigyti, kai bus poreikis, kiti perka iš anksto, nori būti pasiruošę sezonui. Juolab kad pirkėjams negailime ir akcijų, įvairių nuolaidų“, – sakė vadybininkė.
Marinavimui siūloma įsigyti įvairiausių stiklainių – nuo 300 ml iki 4,25 litro talpos. Dangteliai pirkėjui siūlomi dviejų rūšių – vadinamieji tvistiniai, t.y. užsukami rankomis, ir susandarinami mašinėle – tokius esame pratę matyti naudojančias mūsų močiutes ar mamas.
Dangteliai čia yra parduodami metaliniai – ir užsukami rankomis, ir mašinėle, taip pat plastikiniai.
„Dangtelių užsukimo mašinėlių turime kelių rūšių. Taip konservuojama nuo senų laikų, dažnai jos pasirenkamos konservuojant grybus – galbūt kiek sandariau.
Beje, mašinėle užsukamų dangtelių parduodame gerokai mažiau, bet yra žmonių, kurie jų ieško, o mes galime pasiūlyti“, – sakė vadybininkė.
Kokybiški stiklainiai – iš Ukrainos
Įvairių dydžių stiklainius „Norfos“ tinklo parduotuvėms tiekia gamintojai iš Ukrainos. Pasak R.Povilauskienės, tiekimas vėl atkurtas ir prekės Lietuvą pasiekia laiku.
„Karo pradžioje, pirmaisiais karo metais, Ukrainoje buvo daug sugriautų gamyklų, darbas čia nevyko arba vyko labai mažais pajėgumais, tad stiklainių gaudavome tik per tarpininkus. Žinoma, dėl to kiek augo ir jų kaina.
Tačiau šiemet gamyklos buvo atidarytos, veikia visu pajėgumu ir mes galime gauti jų produkciją tiesiogiai. Kainos ir kokybės atžvilgiu ši produkcija puiki, o visą sezoną pirkėjų laukia ir nemažai akcijų – kad tik derliaus būtų užtektinai.
Metalinius dangtelius taip pat vežame iš Ukrainos, plastikinius tiekia Latvijos gamykla“, – pasakojo vadybininkė ir patikino, kad jokių nusiskundimų dėl savo prekių grupės niekada nėra girdėjusi. Stiklainiai kokybiški, nuo karščio nedūžta, tarnauja ne vienus metus.
Nuo puodo iki šaukšto
Indų asortimentu „Norfos“ tinklo parduotuvėms besirūpinanti vadybininkė Edita Brazauskienė pirmiausia dėmesį atkreipė į įvairius – nuo kelių šimtų mililitrų su viena ilga rankena iki 16,2 litro talpos – puodus. Juk juose verdama ne tik sriuba, bet ir uogienės, kaitinami marinatai.
„Gal pirkėjai tiesiog atsinaujina virtuvės reikmenis, o gal didesnius perka uogienėms ar marinatams, tačiau puodų pirkimo sezonas „Norfose“ jau pastebimas.
Pirkėjams siūlome emaliuotus puodus nuo 2,5 litro iki 7 litrų ir dar didesnę nerūdijančiojo plieno puodų įvairovę – jų turime nuo 8 iki daugiau nei 16 litrų.
Nerūdijančiojo plieno puodai tinka ir indukcinėms viryklėms, pirkėjams visada pateikiame šią informaciją ir etiketėse“, – sakė E.Brazauskienė.
Mediniai įrankiai, skirti maišyti, mediniai šaukštai, metaliniai ar plastikiniai sieteliai, kiaurasamčiai, kiti virtuvės įrankiai – „Norfos“ parduotuvėse rasite bene viską, ko gali prireikti konservuojant.
Mėgstantiems vadinamuosius trijų dienų raugimo agurkus vadybininkė taip pat turi ką pasiūlyti – „Norfos“ parduotuvėse rasite didelių (iki 12 litrų) stiklinių indų, puikiai tinkamų šiam raugimo būdui. Indai yra užsukami, su rankenomis – juos galima saugiau transportuoti. O jei prieskonių, reikalingų tokiam raugimui, rinkinius vasarą užsišaldysite, tokiais agurkais galėsite mėgautis ne tik vasarą.
Populiariausi – litriniai maišeliai
Bene svarbiausia prekė uogoms ir vaisiams, daržovėms laikyti, ruošiant juos žiemai, – šaldymo maišeliai ir indeliai. Jų „Norfos“ parduotuvėse galima įsigyti tiek komplektais, tiek pavienių, skirtingos talpos.
„Šaldymui labiausiai perkami nuo 350 ml iki 1 litro talpos indeliai. Turime ir kur kas didesnių hermetinių indų, tačiau dviejų litrų ir didesni nevilioja buitinio pirkėjo – į šaldiklį tokių patogiai neįdėsi, tokio kiekio vienu kartu nesuvalgysi.
Hermetiški maišeliai su užtrauktukais populiariausi litro ar pusantro litro.
Sodo ir daržo gėrybių šaldymo sezonas kasmet gali skirtis. Birželio viduryje pastebime didesnį šių prekių pirkimą, nes jau užauga pirmieji krapai, petražolės, rūgštynės, kitos prieskoninės žolelės.
Netrukus uždera braškės – jų sezonas Lietuvoje juntamas itin stipriai, vėliau – šilauogės, avietės, kitos uogos, žirniai, miško gėrybės“, – pasakojo E.Brazauskienė.
Siūlo išbandyti natūralų actą
Už prieskonius ir bakalėjos produktus „Norfos“ tinkle atsakingas vadybininkas Saulius Balkus patikino, kad šių parduotuvių lentynose visada rasite ne tik marinuoti tinkamų prieskonių – laurų lapų, įvairių rūšių pipirų, česnakų granulių, garstyčių grūdelių ir kitų, bet ir gurmaniško skonio karalių – cinamono, gvazdikėlių ir pan.
Čia rasite ne tik prieskonių ir skirtingų jų mišinių, kurių reikia pagal jūsų konservavimo receptą, bet ir specialių rinkinių, skirtų marinuoti. Netrukus parduotuvėse turi pasirodyti ir paruoštas rauginti skirtų prieskonių mišinys.
„Stebime pasaulines tendencijas ir siūlome pirkėjams tai, kas aktualu pasaulyje. Daugiausia prieskonių gauname iš vietinių gamintojų ir esame labai patenkinti jų produkcija“, – „Lietuvos rytui“ sakė S.Balkus.
Koks marinavimas be acto, druskos ir cukraus? Be to, cukraus reikia ir verdant uogienes.
„Cukraus ir acto vasarą parduodame daugiausia – šiuo sezonu išperkama apie 70 proc. metinio šių prekių kiekio.
Acto pirkėjams siūlome įvairaus – nuo 9 proc. acto rūgšties iki natūralaus spirito acto, kuris gaunamas fermentuojant etilo spiritą, vyno, obuolių actą. Pastarieji kiek lengvesni, 6 proc., tad jų reikėtų naudoti atitinkamai daugiau.
Lietuvoje vis dar populiariausias acto rūgšties actas, tačiau italai jau seniai daržoves marinuoja su vyno actu. O štai spirito acto skonis švelnesnis, rūgštis ne tokia aitri.
Siūlau ir mūsų tautiečiams išbandyti skirtingą natūralaus acto skonį. Šiais laikais internete apstu įvairių marinavimo receptų – paeksperimentuokime“, – pirkėjus kvietė vadybininkas.
Druskos nebepritrūks
Gausus „Norfos“ parduotuvių lentynose ir druskos asortimentas. Nuo rupios, vadinamos akmens, iki joduotos smulkios, Himalajų rausvos ar juodos.
„Prasidėjus karui Ukrainoje akmens druska mūsų šalyje tapo deficitu – tikrai jos neturėjome. Tačiau šiandien jau galime nuraminti pirkėjus – šios druskos vėl turime ir ji tikrai nedings iš lentynų, tad gausiomis atsargomis rūpintis nebereikia. Akmens druską vežamės iš Lenkijos kasyklų, šiek tiek – iš Vokietijos“, – sakė S.Balkus.
Į įvairias konservuotas mišraines, kitus konservus neretai pilama ir šiek tiek aliejaus – itin tyro alyvuogių, rapsų ar saulėgrąžų. Visų rūšių aliejaus taip pat rasime kiekvienoje „Norfos“ parduotuvėje. Tiesa, alyvuogių aliejus šiuo metu brangesnis, nei buvo anksčiau.
„Ispanija – didžiausia alyvmedžių augintoja ir perdirbėja pasaulyje, bet kelerius metus iš eilės ten buvo labai prastas derlius. Tad aliejaus kaina visame pasaulyje pakilo itin smarkiai, jos negalime pagrįsti ir išskirtine kokybe.
Taip, alyvuogių aliejus šiandien brangus. Tačiau tiems, kurie jo ieško, tikrai turime ką pasiūlyti ir savo parduotuvių lentynose.
Tikimės ir laukiame, kad prieš Kalėdas mūsų parduotuves jau pasieks naujo – šių metų derliaus alyvuogių aliejus, kuris jau bus ir kiek pigesnis, nes dėl puikių orų šie metai alyvmedžių augintojams turėtų būti derlingi“, – pasakojo S.Balkus.