Eksperto patarimai tobulam didkepsniui: užteks žinoti vos kelis dalykus

2024 m. balandžio 10 d. 09:00
Nors mėsą dauguma lietuvių valgo kone kasdien, sultingas didkepsnis daliai vis dar skamba kaip tik profesionaliems šefams įveikiamas iššūkis. Visgi svarbiausias dalykas – tinkamas mėsos pasirinkimas.
Daugiau nuotraukų (5)
Dažniausiai didkepsniams renkamasi mėsa – jautiena. Ji yra vertinama ne tik gurmanų, bet ir mitybos specialistų. Riebalų kiekis šioje mėsoje nedidelis, joje gausu B grupės vitaminų bei geležies, o baimintis nereikia ir to, kad jautiena – kieta. Pasirinkus tinkamą rūšį ir teisingai ją iškepus mėsa tiesiog tirps burnoje.
Klientai, sako „Norfos“ prekybos tinklo vyr. mėsininkas Dainius Bartošius, itin vertina ir mėgsta jau paruoštus kepimui ir vietoje sausai brandintus „Norfos“ jautienos kepsnius.
„Turime 33 parduotuves, kuriose stovi brandinimo spintos. Ten sausai brandiname jautienos nugarinę dalį, iš kurios išpjauname „steikus“.
Turbūt nė vienas kitas tinklas to parduotuvėse nedaro. Tai tikrai pasiteisinęs dalykas. Klientai mūsų kokybę vertina ir jie tikrai greitai išgaruoja iš lentynų“, – sako D.Bartošius.
Sausai brandinta jautiena yra vertinama dėl savo minkštumo, sultingumo bei aromatingumo, o, pasak eksperto, yra buvę, kad kepsnių net pritrūksta. Mat pagaminti juos užtrunka laiko – šaldytuve mėsa brandinasi bent jau tris savaites.
Tiesa, pirmieji pokyčiai mėsoje pastebimi jau po 7 dienų brandinimo – mėsos skonis švelnėja. Po 21 dienos mėsa praranda apie 10 proc. svorio, darosi blyški bei minkštėja.
Iki tobulo kepsnio – vos keli žingsniai
Vienas svarbiausių dalykų išsirinkus kokybišką mėsą ir kepant „steiką“ – jo neperkepti. Taip pat rekomenduojama prieš kepant mėsą atšildyti iki kambario temperatūros.
„Kepama nuo kelių minučių vieną pusę, iki 5–6 min., jei norima pilnai iškepusio (angl. well done) kepsnio.
Jeigu norite vidutiniškai iškepusio, tačiau dar su krauju (angl. medium rare) užteks vos kelių minučių (2–3 min.) vienai, kelių minučių kitai pusei. Taip kepant vidurinis sluoksnis kepsnio lieka šiek tiek neiškepęs.
Žinoma, laikas priklauso ir nuo kepsnio storio, bet dažniausiai „steikas“ būna 2–4 cm. storio, tad tiek laiko turėtų užtekti“, – pataria D.Bartošius.
Tiesa, norintys žalio (angl. rare) kepsnio turėtų nuo keptuvės nenuleisti akių – užteks vos 1–2 minučių kiekvienai pusei.
Nepersistenkite su prieskoniais
Tie, kurie renkasi brandintą jautieną, su prieskoniais turėtų nepersistengti. Kaip jau minėta, brandinta mėsa pasižymi aromatingumu, todėl nereikia viso to užgožti krūva prieskonių. Visgi kepdami didkepsnį keptuvėje, šalia galite įmesti ir kelis ingredientus.
„Jei kepate keptuvėje, įsipilkite šiek tiek alyvuogių aliejaus. Šalia galima česnaką kepti, raudonėlio, mairūno įsidėti, kad aromatas įsigertų.
Iškepus šiek tiek pabarstykite druska, užmalkite šviežio pipiro“, – pataria „Norfos“ vyr. mėsininkas D.Bartošius.
Sūdyti mėsą, dar kartą pabrėžia ekspertas, rekomenduojama tik ją iškepus, mat pastaroji ištraukia vandenį.
O iškepus ne tik kepsnį, bet ir bet kokią kitą mėsą, sako ekspertas, pravartu leisti jai „pailsėti“.
„Kai mėsa kepa, labiausiai įkaista jos paviršius. Mėsos sultys būna viduje, o tas paviršius kaip ir išsausėja.
Tam ir reikia leisti mėsai pailsėti, kad sultys pereitų į viršutines dalis, kad tolygiau pasiskirstytų ar po kepsnį, ar net po šašlyko gabalėlį“, – paaiškina D.Bartošius.
Norfamėsadidkepsnis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.